Ezért repül bérelt magánrepülőgéppel Klaus Iohannis

Az Államelnöki Hivatal az Agerpres felkérésére szombaton küldött válaszában ad magyarázot arra, hogy miért bérel magánrepülőgépet a Klaus Iohannis elnök hivatalos külföldi útjaira. Emlékeztet, hogy 2010 óta az egykori román légiközlekedési vállalat, a ROMAVIA fizetésképtelenné vált, és már nem volt képes különleges repüléseket végrehajtani, 2013-tól kezdve a TAROM légitársaság a hivatalos utakra használt két gépét menetrend szerinti járatokon kezdte el használni.

A hivatal hangsúlyozza továbbá, hogy 2017 elejétől kezdődően más magánszolgáltatókhoz kellett fordulnia, mert 2016 folyamán „együttműködési nehézségek” merültek fel a TAROM-mal való szerződéses kapcsolatban.

Fotó: Pexels

Az államelnöknek és a román küldöttségnek Japánba és Szingapúrba tett hivatalos, illetve állami látogatásával kapcsolatban a hivatal leszögezi, hogy a légi szállítást az 1998/755-ös kormányhatározattal jóváhagyott, később módosított és kiegészített, a különleges repülések szervezéséről, előkészítéséről és végrehajtásáról szóló szabályzat rendelkezéseivel összhangban kötött, különleges repülések végrehajtására vonatkozó szolgáltatási szerződés alapján szervezték meg és biztosították.

A repülőgépek kiválasztása a hivatalos utakra a rendelkezésre álló lehetőségek és a küldetések sajátosságai alapján történik, és a Kormányőrség (SPP) ellenőrzi, hogy a különleges repülések végrehajtására vonatkozó jogszabályok által előírt repülésbiztonsági és védelmi feltételek teljesülnek.

A hivatal megemlíti továbbá, hogy 2010-ig, amíg csődbe nem ment, a ROMAVIA biztosította a repülőgépeket ezekhez az utakhoz, majd ezt követően a TAROM légitársasággal, vagy más romániai légitársaságokkal kötöttek szerződéseket az 1998/755-ös kormányhatározat alapján.

Ez azonban problémákhoz vezetett a rendelkezésre álló repülőgépek biztosításában, és magas költségeket jelentett az állami intézményeknek – szögezi le a dokumentum.

A TAROM vállalattal való szerződéses viszonyban a gondok akkor kezdődtek, amikor a légitársaság a korábban a hivatalos utakra használt két gépét menetrend szerinti járatokon kezdte el használni, így több ízben nem tudott gépet biztosítani az államelnök útjaira, vagy ha igen, nagyon magas áron, mert felszámolta az illető gép menetrend szerinti járatokból való kivonása nyomán keletkezett pluszköltségeit is – szögezi le az Államelnöki Hivatal az Agerpres hírügynökségnek küldött válaszában.

Hangsúlyozza továbbá, hogy Klaus Iohannis államfő első mandátumának kezdete óta azon fáradozik, hogy optimális megoldást találjon és működőképessé tegye az összes törvényes kedvezményezett számára a különrepülések végrehajtását. Rámutat, hogy a magas rangú közméltóságok légi szállítására szolgáló repülőgép hiánya működési problémákat, gazdasági veszteséget és mindenekelőtt imázskárosodást okoz külföldön Romániának.

Emiatt az Államelnöki Hivatal 2015-ben kezdeményezte egy kormánygép beszerzését, és a legfelsőbb védelmi tanács (CSAT) jóváhagyta a védelmi minisztériumon belül a különleges repülések végrehajtásával foglalkozó struktúra létrehozását. A repülőgép beszerzését azonban mindeddig még nem kezdeményezték – nyomatékosítja a hivatal.

Klaus Iohannis államelnök március 6–8-án hivatalos látogatáson volt Japánban, majd 9-én és 10-én állami látogatást tett Szingapúrban.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?