FRISSÍTVE – Román kulturális intézetet hoznak létre Tokióban

FRISSÍTVE: A Kisida Fumio japán miniszterelnökkel tartott keddi találkozója után Klaus Iohannis bejelentette a Román Kulturális Intézet létrehozását Tokióban.

Klaus Iohannis és Kisida Fumio Tokióban | Fotó: presidency.ro„A kultúra továbbra is összekötő kapocs népeink között, amit a két ország színházai és művészeti egyetemei közötti folyamatos cserekapcsolatok is bizonyítanak. Örömmel jelentem be a mai napon a tokiói Román Kulturális Intézet létrehozását” – nyilatkozta a japán kormányfővel közös sajtótájékoztatón az államfő.

Klaus Iohannis és Kisida Fumio kedden aláírta a Románia és Japán közötti stratégiai partnerségről szóló nyilatkozatot. Iohannis szerint ez történelmi pillanatnak számít a két ország közötti kétoldalú kapcsolatokban, és hangsúlyozta: „országunk szeretné, ha jelentősen növekednének a japán befektetések Romániában.”

„A közös nyilatkozat, amelyet ma Kisida Fumio miniszterelnökkel együtt aláírtam, történelmi pillanatot jelent a több mint egy évszázados kétoldalú kapcsolatunkban. Ezzel a román–japán kapcsolatokat a legmagasabb szintre emeljük” – mondta Iohannis a japán kormányfővel közös sajtótájékoztatón. Hozzátette, ezzel az együttműködés új szakaszba lép, amelyben a két ország és állampolgáraik javára fordíthatják a partnerségben rejlő potenciált politikai-biztonsági, gazdasági-pénzügyi és kulturális-tudományos téren egyaránt. Véleménye szerint a dokumentum aláírásával a két ország az együttműködést a stratégiai és innovatív területekre összpontosítja.

Klaus Iohannis kiemelte, hogy Japán most is a legnagyobb ázsiai befektető Romániában, és ezt még inkább szeretnék fokozni. „Szeretnénk, ha jelentősen növekednének a japán befektetések Romániában. Nagyra értékeljük a román piacon jelen levő japán vállalatok konstruktív, a fenntarthatóság elvein alapuló hozzáállását. Konkrét példa erre a japán vállalatok hozzájárulása olyan komplex infrastrukturális projektekhez, mint a brăilai Duna-híd építése. Arra ösztönözzük Japánt, hogy továbbra is vegyen részt az összekapcsolódási projektekben, amelyek nemcsak Románia, hanem a szomszédos országok számára is fontosak” – fejtette ki az államelnök.

Szintén kedden aláírtak Tokióban egy, a román pénzügyminisztérium, az Eximbank Románia és a Japán Nemzetközi Együttműködési Bank (JBIC) közötti memorandumot, illetve egy, az ELI-NP Măgurele, az Okamoto Optics japán vállalat és az Oszakai Egyetem Lézermérnöki Intézete közötti egyetértési nyilatkozatot. Iohannis kifejtette, hogy a kedden aláírt dokumentumok elősegítik majd a japán részvételt az innovatív energiaprojektekben, beleértve az atomenergia területét is, például a kisméretű moduláris atomreaktorok (SMR) kifejlesztését. Japán hozzájárulhat a zöld hidrogén és a szélenergia előállítását célzó román projektekhez is – tette hozzá.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Klaus Iohannis azt is bejelentette Tokióban, hogy meghívta a Három Tenger Kezdeményezés szeptemberi bukaresti értekezletére a japán miniszterelnököt. Az államfő kifejtette: nagyra értékelte a japán fél érdeklődését a Románia számára stratégiai jelentőségű regionális szervezetek, a Három Tenger Kezdeményezés projektjei és a Bukaresti Kilencekkel való együttműködés iránt. Kijelentette, hogy Románia megbízható partnere Japánnak regionális és nemzetközi szinten, és az is marad. Közölte, hogy Románia üdvözli a tokiói kormány erőteljes szerepvállalását a globális béke és biztonság megteremtésében, Ukrajna és a Moldovai Köztársaság támogatásában.

Japán miniszterelnök: Európa és az indiai-csendes-óceáni térség biztonsági helyzetét nem szabad különválasztani

Európa és az indiai-csendes-óceáni térség biztonsági helyzetét nem szabad különválasztani – jelentette ki Kisida Fumio a közös sajtótájékoztatón.

A japán kormányfő elmondta: megbeszélésükön ismertette Klaus Iohannis államfővel országa új nemzetbiztonsági stratégiáját, hangsúlyozva, hogy Európa, illetve az indiai-csendes-óceáni térség biztonsági helyzetét nem szabad különválasztani. Hozzátette, abban is megegyeztek, hogy Japán és Románia együttműködik Ukrajna és a Moldovai Köztársaság megsegítésében. „Japán több mint 13 millió amerikai dollárt ajánlott fel a Romániában letelepedett ukrán menekültek támogatására, amit a román államfő megköszönt” – számolt be a japán politikus.Fotó: presidency.ro

Kisida Fumio „őszintén” üdvözölte Klaus Iohannis látogatását. Megjegyezte, hogy a román elnökkel folytatott megbeszélésen megállapodtak a kétoldalú kapcsolatok stratégiai partnerség szintjére történő emeléséről, mivel Románia és Japán ugyanazokat az alapértékeket vallja. „Várjuk, hogy stratégiai partnerként együtt dolgozhassunk Romániával, például az olyan területeken, mint a biztonság, a gazdaság, a tudomány, a technológia vagy a kultúra. A közelgő munkavacsorán tovább egyeztetünk majd a közös érdekeltségű témákról, beleértve az Ukrajna elleni orosz agresszióra adott választ, az indiai-csendes-óceáni helyzetet és a Moldovai Köztársaságban kialakult helyzetet” – tette hozzá a japán miniszterelnök.

Az államfő hétfőtől szerdáig hivatalos látogatáson tartózkodik Japánban.

Kapcsolódók

Kimaradt?