Euractiv: Románia Európa egyik „fekete báránya” a sajtószabadság tekintetében

Illusztráció: PixabayRománia az Európai Unió „fekete bárányai” közé került a sajtószabadság tekintetében, hívja fel a figyelmet az Euractiv nemrég megjelent elemzése. Mint írják, hosszú ideje Magyarország, Málta, Görögország, illetve Hollandia – ahol 2021-ben meggyilkoltak egy újságírót – számít a legproblematikusabbnak, azonban Románia is egyre jobb eséllyel pályázik erre a címre.  

A Riporterek Határok Nélkül (RSF) nemrég felhívta a figyelmet arra, hogy Romániában összehangolt lejáratókampány indult Emilia Șercan oknyomozó újságíró ellen, aki feltárta, hogy Nicolae Ciucă miniszterelnök vélhetően plagizálta a doktori disszertációját. A politikai és rendvédelmi vezetőknek írt levelében a szervezet arra mutatott rá, hogy a rendelkezésre álló információk szerint a négy hónap alatt sem történt előrelépés a Șercan zaklatása miatt indult eljárásban, sőt, a nyomozás kulcsinformációinak állítólagos kiszivárgása csak még hozzáférhetőbbé tette az újságíró személyes fotóit.   

2022 februárjában ugyanis Șercant egy ismeretlen arról értesítette a Facebookon, hogy öt 20 évvel korábban készült fotója 34 pornóoldalon vált elérhetővé. Az újságíró a személyes fotók ellopásáért és közzétételéért tett feljelentést a rendőrségen, néhány napra rá pedig felfedezte, hogy a fotókat és a Facebook-üzenetet, amelyet a rendőrségnek is megmutatott, egy moldovai weboldal közölte, majd további 74 honlap vette át. Șercan újabb feljelentést tett szivárogatásért, az ellene indult lejárató kampányról pedig terjedelmes írást közölt a PressOne.ro portálon.

Az Euractiv elemzése további példákat is említ arra, hogy a romániai újságírók körül egyre szűkül a tér: a védelmi minisztérium alkalmazottja megfenyegette a G4Media hírportál főszerkesztőjének a feleségét, Diana Şoşoacă szenátor rázárta az irodája ajtaját a vele interjúzó olasz újságírókra, a Nemzeti Liberális Párt 2021-es kongresszusán agresszíven léptek fel két újságírónő ellen, egy Iași-i bíró pedig forrásai felfedését követelte egy újságírótól. Emellett Nicolae Ciucă miniszterelnök plágiumügyében minden nyomozás leállt.Képernyőmentés: részlet az RSF sajtószabadság helyzetét ábrázoló világtérképéből

Az RSF 2022-es nemzetközi sajtószabadság-indexében Románia egyébként 2021-hez képest 8 pozíciót csúszott vissza, jelenleg az 56. helyen áll, míg Magyarország a 85., Málta a 78., Hollandia pedig a 28. helyen. Románia 2021-ben a 48. helyen állt, az azt megelőző öt évben pedig a 44-47. hely között mozgott. A listavezető még mindig Norvégia, majd Dánia és Svédország vezet, a sereghajtók pedig Kína, Mianmar, Türkmenisztán, Irán, Eritrea és Észak-Korea.

2022-es rangsorának közzétételekor az RSF Romániát olyan országként mutatta be, ahol viszonylag sokféle a médiafelhozatal és születnek közérdeklődésre számot tartó oknyomozó riportok, de a finanszírozás átláthatatlansága és az anyagi nehézségek ártanak a sajtó hitelességének. A szervezet szerint a szerkesztői döntések sokszor a tulajdonosi érdekek mentén születnek meg, propagandaeszközzé változtatva a sajtót. Az RSF szerint a közmédia és az Országos Audiovizuális Tanács vezetőinek megválasztásai politikai szempontok mentén történik.

Věra Jourová, az Európai Bizottság értékekért és átláthatóságért felelős alelnöke június végi romániai látogatásán a sajtószabadsággal kapcsolatban kiemelte, hogy a romániaihoz hasonló problémákat, főként az anyagi háttér hiányát és a sajtóra gyakorolt politikai hatást más uniós tagországokban is tapasztalt.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?