Érettségi: utaztatni kell a megyék között a magyar javítótanárokat

A már megszokott módon, idén is a megyecserés módszer alapján javítják az érettségi dolgozatokat. Értesüléseink szerint idén a Maros megyében megírt dolgozatokat Szeben megyében értékelik. A gond ezzel az, hogy Szeben megyében nincs magyar tanerő, ezért más megyék tanárait például Kolozsvárról buszokkal szállítják majd Szebenbe javítani. Megtudtuk, az utolsó pillanatban, az érettségi vizsgák teljében még mindig toborozzák azokat a tanárokat, akik hajlandók elvállalni az utazással járó plusz munkát. Ez azonban minden évben előforduló probléma, ezért arra voltunk kíváncsiak, hogyan lehet a hasonló eseteket kiküszöbölni.

Mint ismert, 2015 óta más megyékbe szállítják javítani az érettségi dolgozatokat. Ennek lényege, hogy a megyeszékhelyeken begyűjtött dolgozatokat sorshúzás alapján egy másik, lehetőleg szomszédos megyébe szállítják át. A megyecserés intézkedés bevezetésével állítólag nem merül fel a csalás gyanúja a dolgozatok osztályzásakor, és hozzájárul az érettségizők tudásának objektív felméréséhez.

A Maszol megkeresésére Kallós Zoltán oktatásügyi államtitkár elmondta, a javításkor régiókra osztják fel az országot, „értelemszerűen azért, hogy példának okáért a Szatmár megyei dolgozatokat ne Konstanca megyében javítsák ki. A megyék sorsot húznak egymás között, hogy hová kerüljenek a dolgozatok” – magyarázta az államtitkár, hozzátéve, általában figyelembe veszik azt, hogy pedagógushiány esetén módosítsanak a javítás helyszínén, viszont azt is szeretnék elkerülni, hogy egymást követő években sorozatosan ugyanazokba a megyékbe kerüljenek a dolgozatok.

Illusztráció: Adobe Stock

„Ilyenkor szokott megtörténni az, hogy ha nincs elég javítótanár, akkor más megyéből úgymond kölcsönkérnek pedagógusokat. Ilyenkor nemcsak a magyarságra kell figyelni, hanem minden más kisebbségre is. Azért nem lehet kiküszöbölni minden ilyen problémát, mert ha az egyik megoldódik, elképzelhető, hogy a másik megyében létrehozunk egy újabbat. Általánosságban azonban elmondható, hogy olyan megyékbe kerülnek a dolgozatok, ahol van elegendő javítótanár, de valóban előfordul, hogy meg kell kérni a pedagógusokat, menjenek át más megyébe dolgozatokat javítani” – nyomatékosította Kallós Zoltán.

Több pedagógus is panaszkodott már az évek során arra, hogy utolsó pillanatban szereznek tudomást a más megyében történő javításról. Felmerül a kérdés, hogy érheti-e megkülönböztetés a diákokat a szervezetlenség miatt. Kallós Zoltán elmondta, „nem kötelező a tanároknak elvállalni a munkát". Mindig megkeresik és megkérdezik a magyar nyelvet vagy más tantárgyakat magyar nyelven tanító tanárokat, hogy vállalják-e a dolgozatok javítását más megyékben. „Én úgy gondolom, hogy amikor egy magyar nyelven tanító pedagógus elvállalja, hogy magyar vizsgázók dolgozatát javítja, semmiképp nem hátsó szándék vezérli őt, hanem a dolgozatok objektív érékelése” – véli az államtitkár.

Arra a kérdésre, hogy miképpen küszöbölhető ki ez a probléma, Kallós Zoltán elmondta, a tanügyminisztériumnak van egy új elképzelése az érettségi és a képességvizsga dolgozatok javítására is, már elindítottak egy kísérleti projektet.

„A projekt keretében a képességvizsga dolgozatok esetében Dâmboviţa, az érettségi dolgozatok esetében Călăraşi megyében tesztelni fognak egy új javítási eljárást. Ennek lényege, hogy a leadott dolgozatokat a vizsgázó jelenlétében beszkennelik és digitális formában küldik el a két javítótanárnak” – magyarázta az államtitkár. Hozzáfűzte, az oktatási minisztérium szkennereket vásárolt a projekt megvalósításához.

Az elképzelés emellett az, hogy létrehozzanak egy adatbázist, amelyben a javítótanárok szerepelnek. A magyar tételeket így értelemszerűen a rendszerből kiválasztott, magyarul tanító oktatók javíthatnák az ország bármely részéről, hiszen számítógépen értékelnék a dolgozatokat.

„Ezzel a módszerrel elkerüljük a dolgozatok más megyébe történő szállítását is, ami plusz időt, energiát és pénzt igényel, emellett pedig tanárokat sem kell más megyébe küldeni. Ha jól sikerül a kísérleti projekt, már jövő tanévtől kiterjesztenénk az egész országra az új javítási módszert" - jelentette ki Kallós Zoltán.

Hétfőn román nyelv és irodalomból vizsgáztak a diákok, kedden a szaknak megfelelő kötelező tantárgy írásbeli vizsgájával folytatódott az idei érettségi. Szerdán a szaknak megfelelő választott tantárgyból vizsgáznak a végzősök, csütörtökön anyanyelvből mérik fel a nemzeti kisebbségekhez tartozó diákok tudását.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?