Eltüntetnék a városok elhanyagolt létesítményeit és területeit
Többek között a régi ipari létesítmények és elhanyagolt területek eltüntetését oldaná meg Sepsiszentgyörgy az Europai Unió helyreállításának Romániára jutó részéből.
Az Európai Parlament szerdán elfogadta a Next Generation-nek nevezett helyreállítási alapot, amelyből Románia számára több mint 30 milliárd euró áll rendelkezésre olyan projektekre, amelyeket 2020 február után indítottak el, és 2026 augusztus 31-ig meg is valósítanak – ismertette csütörtökön Antal Árpád. Sepsiszentgyörgy polgármestere elmondta, az ebből a programból megvalósított beruházások 37 százalékát zöld projektekre, 20 százalékot pedig digitalizálásra kell fordítani.
Eltüntetik a városok elhanyagolt épületeit és területeit
Az uniós pénzek hatékony lehívása érdekében a Romániai Municípiumok Szövetsége ezen a héten Bukarestben egyeztetett az Európai Uniós Alapok Minisztériumában. Antal Árpád elmondta: több igényt is megfogalmazott, egyik ilyen, hogy a helyreállítási alapból az önkormányzatok finanszírozhassák a régi ipari létesítmények és elhanyagolt területek eltüntetését. Ez az egész országban komoly problémát jelent, és az elmúlt 30 évben nem volt lehetőség finanszírozni ezeket – mondta Antal Árpád.
CSAK SAJÁT
A polgármester szerint Sepsiszentgyörgyön a volt tyúkfarm eltüntetését és helyébe egy modern, zöld lakópark építését szeretnék ebből az alapból finanszírozni. Hozzátette: nem igazak azok a híresztelések, hogy az önkormányzat által tavaly decemberben megvásárolt volt tyúkfarm helyébe szeretnék költöztetni az Őrkő roma negyedet.
Antal Árpád szerint az a szándékuk, hogy eltüntessék a volt tyúkfarm lerobbant épületeit és a területre épített korszerű, zöld lakópark által hozzájáruljanak a lakhatási problémák megoldásához. Ugyancsak a helyreállítási alapból szeretnék finanszírozni a szépmezői Ipari Park egy olyan részét, ahol régi csarnokok állnak, és korábban a volt tulajdonossal való pereskedés miatt nem lehetett erre a célra pályázni.
Nehéz megoldani az elhanyagolt Szakszervezeti Művelődési Házak ügyét
Újságírói kérdésre válaszolva, Antal Árpád elmondta: a Sepsiszentgyörgy központjában kihasználatlanul és elhanyagoltan álló Szakszervezetek Művelődési Házának helyzetét nem lehet megoldani a helyreállítási alapból. A kultúrház ugyanis nincs az önkormányzat tulajdonában.
A polgármester elmondta: ország szinten 37 szakszervezeti művelődési ház van a sepsiszentgyörgyihez hasonló állapotban, ám gondot jelent, hogy ezeknek öt féle tulajdonjogi helyzete van, ezért nem lehet egyetlen törvénnyel rendezni. Van kultúrház, amelynek tulajdonosa az állam, de kezelője valamelyik szakszervezet, van olyan is, hogy a tulajdonos is szakszervezet de kezelője egy másik szakszervezet. E tekintetben nagy az összevisszaság, ezért nehéz megoldást találni a helyzetre, mondta Antal Árpád, aki abban bízik, hogy a 37 ingatlanból néhány ügyét meg lehet oldani a következő időszakban.
A digitalizációnak felülről lefele kell történnie
A helyreállítási alapból finanszírozott digitalizációs beruházások esetében fontos, hogy a megfelelő irányból kezdjék el, hívta fel a figyelmet Antal Árpád. Magyarázata szerint ez esetben központi szintről kell indulnia a digitalizációnak, hiszen nem tud működni úgy a rendszer, ha minden település valamit digitalizál, ám ezek a rendszerek nem lesznek egymással kompatibilisek.
Legkevesebb 6 milliárd eurót lehet a következő években költeni digitalizációra, ezzel teljesen át lehetne alakítani a hivatali rendszereket, hogy a lakosságnak minden igazolásért ne kellejen bemennie a polgármesteri hivatalba, hanem megkaphassa azt online felületen. A polgármester jó példaként említette a ghiseul.ro platformot, amelyen keresztül az egész országban egységesen lehet adót és illetéket fizetni, illetve az adófizetők láthatják saját helyzetüket. Digitalizálás szempontjából jó példa Észtország, onnan kellene szakértőket hívni, állapította meg Antal Árpád.