Elkezdődött a vízhálózat kiépítésére Györgyfalván
Pár hete megkezdték a munkálatokat Györgyfalva vízhálózatának kiépítésére, tudtuk meg Gergely Márton helyi tanácsostól.
Haladnak a Kolozs megyei Györgyfalva vízhálózatának kiépítésével; a munkálatok körülbelül két-három hete kezdődtek – mondta el a Maszol megkeresésére Gergely Márton helyi tanácsos. Ahhoz, hogy a település lakói tiszta vízhez jussanak, körülbelül 8500 méteren kell kicserélni a csöveket.
A helyi tanácsostól megtudtuk: a munkálatokat a Felső utcán kezdték meg a tartalékalapból kapott összegből, a helyi önkormányzat a mellék-, míg a megyei tanács a főutca csöveinek kicserélését intézi. A tervek szerint márciustól számított húsz hónapon belül be kell fejeződniük a munkálatoknak. A helyi tanácsos reménykedik benne, hogy a tervek szerint haladnak majd és időben befejezik a vezetékek kicserélését. Elmondta, Györgyfalva lakói már egyre nehezebben tudják megoldani, hogy tiszta vízhez jussanak. Bár a tavalyi évben, a történtek után kutakat fúrtak, de a nyár beköszöntével ezek lassan kiszáradnak, az elmúlt esztendőben többen vették a vizet vagy más helyről hordták haza. A tanácsos szerint ha baj lesz, akkor a vízügynél kopogtatnak majd, hogy a tavaly kihelyezett víztározókat töltsék fel.
Kapcsolódó
Mint korábban megírtuk, a munkaterületet idén februárban adták át annak a kivitelező cégnek, amelyik megnyerte a vízhálózat építésére kiírt versenytárgyalást Erdőfelek község négy településén. A munkálatok a Szamos Vízügyi Vállalat európai uniós óriásprojektje keretében valósulnak meg, mintegy 72 millió lejből. A program 11 településre terjed ki: Kisbács, Györgyfalva, Erdőfelek, Seregélyes, Bányabükk, Szászfenes, Apahida, Telekfarka, Szamosszentmiklós, Kolozskorpád, Hegyaljai-tanyák (Sub Coastă).
Az ivóvíz válság Györgyfalván már egy éve tart, mint ismeretes a vízszennyezést a román hadsereg egyik üzemanyag-szállító járműve okozta, amelyik Apahida és Bányabükk között borult fel, ennek következtében mintegy 8 tonna gázolaj ömlött ki a falut ellátó víztározó mellett, majd szivárgott be a talajba és a vízvezetékrendszerbe. A probléma a település közel 350 háztartásának vízellátását érintette, ami a györgyfalvi háztartások 60 százalékát teszi ki.
Egy korábbi beszélgetés során Antal Géza, a Kolozs megyei RMDSZ ügyvezető elnöke elmondta: a szakvélemények szerint a szennyezés olyan mértékű volt, hogy az alkalmazott technológiák „nem tudtak biztonságos megoldást nyújtani”, ezért szükséges a csövek kicserélése. Azóta egyes részeket újraindítottak az ott lakók, ám van olyan körzet, ahol továbbra is zárva maradt a hálózat.
CSAK SAJÁT