Elhunyt Somai József közgazdász, az erdélyi magyar közösségépítés kiemelkedő alakja

Életének 93. évében, türelemmel viselt betegség után, vasárnap elhunyt Somai József nyugalmazott közgazdász, gazdaságtörténész, szerkesztő, a Romániai Magyar Közgazdász Társaság tiszteletbeli elnöke, a Magyar Tudományos Akadémia külső köztestületi tagja.

„Mély fájdalommal tudatjuk, hogy küzdelmes életútja végén, türelemmel viselt betegség után SOMAI JÓZSEF nyugalmazott közgazdász, gazdaságtörténész, szerkesztő, a Romániai Magyar Közgazdász Társaság tiszteletbeli elnöke, a Magyar Tudományos Akadémia külső köztestületi tagja, 2023. december 10-én, életének 93. évében elhunyt. Tudományos és szerkesztői munkásságáról, valamint az erdélyi magyar közösség építését, civil szervezetek alapítását, szervezését célzó több évtizedes, példaértékű, áldozatos tevékenységéről hamvasztása után emlékezünk, búcsúztatásáról később intézkedünk” – hozta nyilvánosságra a szomorú hírt a gyászoló család.

Az EMKE 2016-ban, 85. születésnapja tiszteletére Életműdíjjal tüntette ki Somai Józsefet/forrás: Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Facebook-oldala

Somai József 1931-ben született református földműves szülők gyermekeként. Tanulmányait a Maros megyei Székelyszentistvánon kezdte, majd Makkfaván és a Marosvásárhelyi Református Kollégiumban (később Bolyai Líceum) folytatta. Egyetemi tanulmányait a kolozsvári Bolyai Tudományegyetem Közgazdasági karán végezte 1951-1955 között.

1955–1958 között a Kolozs Tartományi Pénzügyi Igazgatóság pénzügyi ellenőre volt. 1959–1989 között kari főtitkárként dolgozott előbb a Bolyai Tudományegyetemen, majd a Babeș–Bolyai Tudományegyetemen, közben 1976/77–1977/78 között óraadó tanár volt a kolozsvári Brassai Sámuel Líceumban. 1990-ben a Kolozs megyei polgármesteri hivatal főjegyzőjeként folytatta munkáját, majd alpolgármester lett. 1991–1995 között az RMDSZ szervezési titkára, országos titkára, országos szervezési alelnöke volt. 1995-től nyugalmazott közgazdász, és az Iskola Alapítvány ügyvezető igazgatója, majd 2004-től a Nyilas Misi Tehetségtámogató Egyesület ügyvezető elnöke volt.

1964 és 1990 közt a sport területén is jeles szervezői tevékenységet fejtett ki, a kolozsvári U futballcsapat vezetőségi tagja, majd több mint 20 éven át a röplabdacsapat vezetőségének alelnöke, később elnöke volt.

Négy önálló kötete jelent meg, emellett tizenöt kötetnek volt társszerzője és felelős szerkesztője.

Somai József volt az alapító főszerkesztője a Közgazdász Fórumnak (közgazdasági tudományos szaklap), és szerkesztőbizottsági tag volt a Civil Fórum folyóiratnál is.

Közigazgatási, gazdasági, szociális, rendszerelmélet-gazdasági rendszerek, gazdasági gondolkodás története, gazdasági kultúra, vidékfejlesztés, szövetkezeti mozgalom, civil szféra építkezés témájú cikkei a Közgazdász Fórum, a Korunk, A Hét, a Művelődés, a Szövetség, a Szabadság, a Krónika, a Keresztény Magvető, a Romániai Magyar Szó, a Civil Fórum, a Hargita Népe és az Erdélyi Riport hasábjain jelentek meg, továbbá külföldön kötetben megjelent két tudományos dolgozata és hat tanulmánya.

Lentner Csaba és Somai József a Wekerle-életműdíj átadásán/forrás: Nyilas Misi Tehetségtámogató Egyesület

Somai József több évtizeden át volt az erdélyi Magyar közösségépítés egyik legkiemelkedőbb alakja: ő volt a Bolyai Társaság egyik alapítótagja, az Erdélyi Múzeum Egyesület (újraalapító) tagja, a Romániai Magyar Közgazdász Társaság alapítótagja, alelnöke, majd elnöke és tiszteletbeli elnöke. Emellett az Illyés Közalapítvány romániai Alkuratóriumának titkáraként, a Bölöni Farkas Sándor Alapítvány (alapító) kuratóriumi tagjaként, A Kolozsvári Iskola Alapítvány kurátoraként és a Emberközpontú Fejlesztés nemzetközi hálózata magyarországi fiókjának tagjaként is dolgozott. Az Alapítvány az Erdélyi Magyar Civil Szervezetekért (alapító) soros elnöke, majd kuratóriumi tagja volt. A Horváth István Alapítvány alelnökeként, a Nyilas Misi Tehetségtámogató Egyesület (alapító) kuratóriumi tagja és ügyvezető igazgatójaként, a Magyar Civil Szervezetek Szövetségének, (alapító) elnökségi tagjaként, a Bolyai Egyetem Baráti Társaság, (alapító) elnökeként, a Magyar Nemzeti Tehetségsegítő Tanács tagjaként, a Magyar Nemzeti Tehetségügyi Koordinációs Fórum állandó meghívottjaként, és az Erdélyi Magyar Tehetségsegítő Tanács alelnökeként is sokat tett az erdélyi magyarságért.

1997-től a Vitézi Rend tagja, 2007-től a Magyar Tudományos Akadémia külső köztestületi tagja volt. Munkásságát tíz díjjal ismerték el, köztük van a 2011-ben kapott A Köztársaság Elnökének Arany Érdemérme, a Bolyai Emlékgyűrű és A Tehetség Szolgálatáért életmű díj is.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?