Elhunyt Somai József közgazdász, az erdélyi magyar közösségépítés kiemelkedő alakja
Életének 93. évében, türelemmel viselt betegség után, vasárnap elhunyt Somai József nyugalmazott közgazdász, gazdaságtörténész, szerkesztő, a Romániai Magyar Közgazdász Társaság tiszteletbeli elnöke, a Magyar Tudományos Akadémia külső köztestületi tagja.
„Mély fájdalommal tudatjuk, hogy küzdelmes életútja végén, türelemmel viselt betegség után SOMAI JÓZSEF nyugalmazott közgazdász, gazdaságtörténész, szerkesztő, a Romániai Magyar Közgazdász Társaság tiszteletbeli elnöke, a Magyar Tudományos Akadémia külső köztestületi tagja, 2023. december 10-én, életének 93. évében elhunyt. Tudományos és szerkesztői munkásságáról, valamint az erdélyi magyar közösség építését, civil szervezetek alapítását, szervezését célzó több évtizedes, példaértékű, áldozatos tevékenységéről hamvasztása után emlékezünk, búcsúztatásáról később intézkedünk” – hozta nyilvánosságra a szomorú hírt a gyászoló család.
Somai József 1931-ben született református földműves szülők gyermekeként. Tanulmányait a Maros megyei Székelyszentistvánon kezdte, majd Makkfaván és a Marosvásárhelyi Református Kollégiumban (később Bolyai Líceum) folytatta. Egyetemi tanulmányait a kolozsvári Bolyai Tudományegyetem Közgazdasági karán végezte 1951-1955 között.
1955–1958 között a Kolozs Tartományi Pénzügyi Igazgatóság pénzügyi ellenőre volt. 1959–1989 között kari főtitkárként dolgozott előbb a Bolyai Tudományegyetemen, majd a Babeș–Bolyai Tudományegyetemen, közben 1976/77–1977/78 között óraadó tanár volt a kolozsvári Brassai Sámuel Líceumban. 1990-ben a Kolozs megyei polgármesteri hivatal főjegyzőjeként folytatta munkáját, majd alpolgármester lett. 1991–1995 között az RMDSZ szervezési titkára, országos titkára, országos szervezési alelnöke volt. 1995-től nyugalmazott közgazdász, és az Iskola Alapítvány ügyvezető igazgatója, majd 2004-től a Nyilas Misi Tehetségtámogató Egyesület ügyvezető elnöke volt.
1964 és 1990 közt a sport területén is jeles szervezői tevékenységet fejtett ki, a kolozsvári U futballcsapat vezetőségi tagja, majd több mint 20 éven át a röplabdacsapat vezetőségének alelnöke, később elnöke volt.
Négy önálló kötete jelent meg, emellett tizenöt kötetnek volt társszerzője és felelős szerkesztője.
Somai József volt az alapító főszerkesztője a Közgazdász Fórumnak (közgazdasági tudományos szaklap), és szerkesztőbizottsági tag volt a Civil Fórum folyóiratnál is.
Közigazgatási, gazdasági, szociális, rendszerelmélet-gazdasági rendszerek, gazdasági gondolkodás története, gazdasági kultúra, vidékfejlesztés, szövetkezeti mozgalom, civil szféra építkezés témájú cikkei a Közgazdász Fórum, a Korunk, A Hét, a Művelődés, a Szövetség, a Szabadság, a Krónika, a Keresztény Magvető, a Romániai Magyar Szó, a Civil Fórum, a Hargita Népe és az Erdélyi Riport hasábjain jelentek meg, továbbá külföldön kötetben megjelent két tudományos dolgozata és hat tanulmánya.
Somai József több évtizeden át volt az erdélyi Magyar közösségépítés egyik legkiemelkedőbb alakja: ő volt a Bolyai Társaság egyik alapítótagja, az Erdélyi Múzeum Egyesület (újraalapító) tagja, a Romániai Magyar Közgazdász Társaság alapítótagja, alelnöke, majd elnöke és tiszteletbeli elnöke. Emellett az Illyés Közalapítvány romániai Alkuratóriumának titkáraként, a Bölöni Farkas Sándor Alapítvány (alapító) kuratóriumi tagjaként, A Kolozsvári Iskola Alapítvány kurátoraként és a Emberközpontú Fejlesztés nemzetközi hálózata magyarországi fiókjának tagjaként is dolgozott. Az Alapítvány az Erdélyi Magyar Civil Szervezetekért (alapító) soros elnöke, majd kuratóriumi tagja volt. A Horváth István Alapítvány alelnökeként, a Nyilas Misi Tehetségtámogató Egyesület (alapító) kuratóriumi tagja és ügyvezető igazgatójaként, a Magyar Civil Szervezetek Szövetségének, (alapító) elnökségi tagjaként, a Bolyai Egyetem Baráti Társaság, (alapító) elnökeként, a Magyar Nemzeti Tehetségsegítő Tanács tagjaként, a Magyar Nemzeti Tehetségügyi Koordinációs Fórum állandó meghívottjaként, és az Erdélyi Magyar Tehetségsegítő Tanács alelnökeként is sokat tett az erdélyi magyarságért.
1997-től a Vitézi Rend tagja, 2007-től a Magyar Tudományos Akadémia külső köztestületi tagja volt. Munkásságát tíz díjjal ismerték el, köztük van a 2011-ben kapott A Köztársaság Elnökének Arany Érdemérme, a Bolyai Emlékgyűrű és A Tehetség Szolgálatáért életmű díj is.
CSAK SAJÁT