Elhanyagolt zöldövezetek – kinek a feladata rendben tartani a tömbházak közötti területeket?

Marosvásárhelyen nem mindig világos, hogy kinek a feladata rendben tartani a tömbházak közötti zöldövezeteket. Egy 2021-ben elfogadott tanácsi határozat szerint a tulajdonosi társulások hatáskörébe tartozik, míg egy másik szabályozás a városi kertészetet nevezi meg. Az ellentmondás miatt sokan nem tudják, hogy végül ki felelős a zöld területek karbantartásáért.

A marosvásárhelyi tömbházak közötti területeken helyenként térdig ér a fű, burjánzik a gyom, és formázás nélkül nő a sövény. A városlakók többsége azt kérdezi: mikor jön már az önkormányzat, hogy rendbe tegye a zöldövezetet?

Kinek a feladata rendben tartani a tömbházak közötti területeket? | Fotó: Rákóczi Kinga

Ez a kérdés nem is tűnik teljesen alaptalannak, hiszen a Közterület Felügyeleti Igazgatóság vezetője, Florin Moldovan szerint a virágkertészet dolga a fűnyírás. Ugyanakkor, ha jobban belegondolunk, a lakók maguk is tehetnek valamit annak érdekében, hogy a környezetük szép legyen – legalább a saját tömbházuk előtt.

Vannak lakóközösségek, ahol az igényes környezet iránti vágy látszik. Ők saját kezükbe veszik a dolgokat, és kreatívan alakítják ki a tömbházak körüli kis kerteket.

Igényesen kialakított tér a tömbház előtt | Fotó: Rákóczi Kinga

A 2021-es tanácsi határozat egyértelműen a tulajdonosi társulásokat nevezi meg felelősként, sőt – 2400 és 2500 lej közötti – pénzbírság kiszabását is kilátásba helyezi. Azonban ezt a rendelkezést soha nem alkalmazták gyakorlatban. A helyi rendőrség vezetője, Raul Matis elmondta, hogy a rendfenntartás az ő feladatuk, de a tömbházak körüli zöldövezetek elhanyagolásáért – az említett rendelet alapján – nem szabtak ki bírságot.

Tiszta udvar, rendes ház a tömbházak között | Fotó: Rákóczi Kinga

Mivel közterületről van szó, nem a lakók kötelezettsége, hogy karbantartsák, de senki nem tiltja meg nekik, hogy lenyírják a füvet, vagy virágokkal ültessék be a zöldövezetet – mondta Florin Moldovan. A Közterület Felügyeleti Igazgatóság vezetője hangasúlyozta, a fű gyorsan nő, és a virágkertészetnek nincs elegendő alkalmazottja ahhoz, hogy minden területet folyamatosan karbantartson. Ennek következményeként előfordulhat, hogy egy-egy esős időszak után a zöldövezet elhanyagoltnak tűnik.

Térdig ér a fű és formázás nélkül nő a sövény | Fotó: Rákóczi Kinga

A kilencvenes évek elején még közösségi összefogással működött a tömbházak körüli takarítás: fűnyírás, sövényvágás, virágültetés. A gyermekeket is arra tanították a szülők, hogy legyenek igényesek. Ma már olyan is van, hogy a tőszomszédok sem ismerik egymást. 

A lehetőség ma is adott 

Ha a lakosok saját kezdeményezésükre szeretnék szépíteni környezetüket, a virágkertészettől is vásárolhatnak növényeket. A jogi személyiséggel rendelkező kertészet áruba bocsáthatja az ott termesztett növényeket. Eugen Ruja, a városi kertészet igazgatója közölte, hogy a dísznövények ára fajta- és méretfüggő. Fákat, bokrokat, örökzöldeket, valamint évelő és egynyári virágokat egyaránt vásárolhatunk. Az évelő dísznövények ára 3 lejtől 20 lejig terjed, míg a facsemeték 50 lejes áron kaphatók. 

Kreatív megoldások, hogy a körülöttünk levő terek barátságosak legyenek | Fotó: Rákóczi Kinga

A kérdés továbbra is nyitott

Hogyan lehetne biztosítani, hogy a tömbházak körüli zöldövezetek rendezettebbek legyenek? Várni kell arra, hogy az önkormányzat intézkedjen, vagy inkább a lakók vegyék kézbe a dolgokat? Köztes megoldás lehetne egy motiváló együttműködés az önkormányzat és a tulajdonosi társulások között.

A 2021-es tanácsi határozat elméletileg lehetőséget ad arra, hogy az önkormányzat pályázatot hirdessen meg a legszebben kialakított zöldterületek versenyeztetésére. A pénzdíjakat kertészeti eszközök vásárlására lehetne fordítani. Ilyen jellegű versenyt azonban eddig még nem hirdettek meg.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?