Több mint tízezer növény díszíti idén a marosvásárhelyi virágórát
Idén 10 500 egynyári növényből áll össze a Marosvásárhelyen több mint hatvan éve működő virágóra kompozíciója. Az első, eredeti hajtószerkezetet Tamás Jenő marosvásárhelyi órásmester tervezte és készítette el, aki a város toronyórájának és a virágórának a karbantartását is ellátta. A régi óraszerkezetet ma is őrzik a városi kertészetnél, míg a jelenlegi órát egy új mechanizmus működteti. A virágórára 1960 óta minden évben új mintát terveznek.
A marosvásárhelyi városi kertészet igazgatója, Ruja Eugen a Maszol érdeklődésére elmondta, hogy három különböző minta áll rendelkezésükre, ezeket váltogatják évről évre. Néhány éve a virágokból a város nevét két nyelven írják ki. Az intézményvezető hozzátette, hogy úgynevezett mozaiknövényeket használnak, amelyek jól formázhatók metszéssel, így egyenletes felületet hoznak létre, ami még látványosabbá teszi a mintát. Kevés virágzó növényt ültetnek, mert a hangsúly a színkombinációkon van – ezekkel érvényesül leginkább a mintázat.
A helyszínt rendezését és előkészítését pénteken kezdték el, szerdára elkészültek a szerkezet elhelyezésével és beüzemelésével, illetve a növények ültetésével. Még egy kis alakítást végeznek majd a virágokon a következő hetekben, amikor azok elég erősek lesznek ahhoz, hogy méretre alakítsák őket.
Ruja Eugen azt is megjegyezte, hogy érte már kritika a kertészetet amiatt, hogy csak április végére készült el a virágóra, de – mint mondta – a lakosságnak meg kell értenie, hogy a növények kiültetésének megvan a maga ideje. Ezeket a virágokat nem lehet hidegben vagy fagyos időben ültetni, ráadásul télen a virágóra helyén egy óriásfenyő áll, így ősszel sem tudnak gumós növényeket, például tulipánt elültetni, amelyek tavasszal virágoznának.
A virágóra Marosvásárhely főterén található, karácsonykor fenyőfát állítanak a helyére. Ezért az órát – amely elektromos árammal működik, hálózatba van kötve, és műholdas kapcsolattal is rendelkezik – minden ősszel ki kell emelni a földből.
Ruja Eugen hangsúlyozta: sokan nem értik meg, hogy ez az óra, mint minden precíziós szerkezet, rendkívül érzékeny. Ha például valaki a mutatóra lép fotózás közben, és az elgörbül, az óra nem működik megfelelően. Ilyenkor a szerkezetet mélyről kell kiemelni, majd az ország egyetlen ilyen javításra szakosodott műhelyébe, Temesvárra kell szállítani.
CSAK SAJÁT