Egyre több a kábítószeres autóvezető Háromszéken

„Sajnos ez a tendencia. Ezt egy ideje előre láttuk és vannak eszközeink, amivel meg tudjuk állapítani, hogy milyen anyagot fogyasztottak a sofőrök” – jelentette ki a kábítószer hatása alatt vezető sofőrök kapcsán Liviu Pampu Romanescu.

A Kovászna megyei rendőrség parancsnoka az éves mérleget ismertető sajtótájékoztatón kongatta meg a vészharangot, hiszen az elmúlt esztendőben a háromszéki utakon 33 olyan sofőrt értek tetten, akik pszichoaktív anyagok hatása alatt vezettek. Ez 24-gyel több mint egy évvel korábban volt. A rendőrparancsnok szerint határozottan lépnek fel a jelenség ellen, hiszen ez veszélyt jelent gyermekeinkre és a megye polgáraira.

Fotó: Pexels

Liviu Pampu Romanescu szerint a Kovászna megyei rendőrök két drogteszt elvégzésére alkalmas készülékkel rendelkeznek. Ezek a drogszondák meg tudják állapítani, hogy a sofőr milyen pszichoaktív szer befolyása alatt áll. Az eddigi tapasztalat szerint a kannabisz hatása alatt vezetnek a legtöbben. A rendőrparancsnok szerint a drogszondákat egyrészt szúrópróbaszerűen használják a közlekedési rendőrök, ám azok állandó jelleggel rendelkezésre állnak. Ha a rendőrben felmerül a gyanú, hogy az igazoltatott sofőr kábítószer hatása alatt állhat, akkor kérheti a készüléket, amit a lehető legrövidebb időn belül eljuttatnak hozzá.

A kábítószeres befolyásoltság alatti vezetések száma az elmúlt években az ország egész területén megugrottak. A törvénykezés a pszichoaktív szerek befolyásoltsága alatti vezetést ugyanúgy kezeli, mint az alkohol hatása alattit, tehát pénzbírsággal, vagy a következmények függvényében akár börtönbüntetéssel sújtják.

Szakemberek viszont arra figyelmeztetnek, hogy a törvényi szabályozások e tekintetben még nem zárkóztak fel a gyakorlati valósághoz, mivel nem tesznek különbséget a különböző kábítószerek között, holott módosult tudatállapot függ attól, hogy az illető milyen szert használt. A különböző anyagok felező idejétől függ, hogy mikor fejtik ki a hatásukat: például a kannabisz hallucinogén hatása 2–3 óráig tart, azonban a szervezetben akár több napig is kimutatható. Emellett a különböző gyógyszerek – nyugtatók, vagy az allergia esetén szedett antihisztaminok – is veszélyt jelenthetnek.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?