Egy évtized alatt 50 százalékkal nőtt a fogorvosok száma

A nagyvárosokban túl sok van belőlük, kistelepülések százain pedig egyáltalán nincs fogászati ellátás.

A tavalyi év végén 21 200 fogorvos praktizált Romániában, derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból. Ez 50 százalékos növekedést jelent 2023-hoz képest, amikor a fogászok száma 14 282 volt, írja a Ziarul Financiar.Fotó: Pixabay

Az adatok a növekvő tendencia mellett fluktuációkat is mutatnak, az elmúlt tíz évben két alkalommal, 2017-ben és 2023-ban is csökkent a fogászok száma. A csúcsot 2022 jelentette 21 430 fogorvossal.

A szakemberek számával párhuzamosan, de sokkal kisebb mértékben nőtt a rendelők száma is a vizsgált időszakban, 13 400-ról közel 17 ezerre.

A fogorvosok területi eloszlása fölöttébb egyenlőtlen, a nagyvárosokra a túlzsúfoltság jellemző, ellenben falusi környezetben nagy a hiány belőlük.

„A fogorvosi egyetemek nagyszámú végzőse nyomást jelent mindannyiunk számára. Ha a lakosság számához arányítjuk a fogászokét, akkor azt látjuk, hogy egyes városokban, például Bukarestben, Kolozsváron, Iași-ban, Temesváron nagy a zsúfoltság. Ezekben átlagban 350 lakosra jut egy fogorvos, miközben 1000-1200 fő/fogorvos volna a megfelelő arány. Másrészt óriási a kontraszt a város és a vidék között, vannak teljesen lefedetlen területek” - nyilatkozta  Florin Lăzărescu, a Fogorvosi Kollégium elnöke.

A fogászatot a magánrendelők és a magánklinikák dominálják, az egészségbiztosító által nyújtott finanszírozás elégtelen.  

Kapcsolódók

Kimaradt?