banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Dolgoznak az önkéntes katonai szolgálat bevezetésén

A védelmi minisztériumnál jelenleg kidolgozás alatt áll egy törvénymódosító tervezet, amely szerint bevezetik a négyhónapos önkéntes katonai szolgálatot a 18 és 35 év közötti nők és férfiak számára – közölte kedden Laurenţiu Leoreanu, a képviselőház védelmi bizottságának elnöke, miután a parlament védelmi bizottságai egyeztettek Angel Tîlvăr védelmi miniszterrel.

Önkéntes tartalékosok tették le az esküt januárban | Fotó: a Védelmi Minisztérium Facebook-oldala

Az Agerpres beszámolója alapján Leoreanu szerint a megbeszélésen három jogszabály került szóba: az egyik a védelmi törvény, amelyik a szakbizottságok jóváhagyására vár, a második a 446/2006-os törvényt módosító tervezet, amelyet 2022-ben kezdtek el kidolgozni a védelmi minisztériumban, és többek között az önkéntes katonai szolgálatra is kiterjed, a harmadik pedig a katonák jogállására vonatkozó törvény tervezete, amelyet hamarosan véglegesítenek.

A politikus azt is elmondta, a keddi találkozón a védelmi miniszter ismertette a 446-os törvényt módosító tervezetet. E szerint önkéntes katonai szolgálatot a 18 és 35 év közötti nők és férfiak teljesíthetnek. A szolgálati idő 4 hónap, amely alatt ingyen szállást és fizetést is kapnak a jelentkezők. Leoreanu szerint felmerült, hogy a fizetés összege a négy hónapra a bruttó országos átlagbér háromszorosa legyen, de az összeget még nem rögzítették.

Ez a tervezet a pénzügyminisztérium véleményezésére vár, és a védelmi bizottságok, illetve a védelmi miniszter is azt szeretné, hogy még ebben az ülésszakban megvitassa a parlament – mondta a képviselő.

Leoreanu azt is közölte, hogy tudomása szerint megkezdődött a katonai szolgálatra alkalmas tartalékosok nyilvántartásba vétele is. Hozzátette, hogy az érintetteket a nyilvántartásba vételük után egy-két hetes alapkiképzésre hívják be.

Emlékezetes, hogy Angel Tîlvăr az Euronewsnak beszélt az önkéntes katonai képzés bevezetésén, ugyanakkor azt hangsúlyozta, hogy a kötelező sorkatonai szolgálat visszaállítása kizárt. Ezzel kapcsolatban Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke kedden a Digi 24-nek azt mondta, hogy a román állam jelenleg is hadserege modernizációján dolgozik, ugyanakkor a sorkatonasághoz való visszatéréshez alkotmánymódosításra lenne szükség, amely nem kapná meg a szükséges parlamenti támogatást.

Az orosz-ukrán háború kitörése óta többször is felröppent a pletyka vagy rémhír, hogy behívhatják a férfiakat katonai szolgálatra, annak ellenére, hogy nincs már kötelező sorkatonai szolgálat Romániában, és annak ellenére, hogy Románia NATO-tag. Többször lehetett olyan javaslatokról is olvasni, hogy térjen vissza Románia a kötelező sorkatonai szolgálathoz. A kérdés tisztázása végett a Maszol korábban megkérdezte a védelmi minisztériumot, kell-e tartani a katonaság visszaállításától, és hogy milyen esetben és kiknek kell bevonulniuk. Európában ugyanis van példa a kötelező szolgálat visszaállítására az ukrajnai helyzet nyomán.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?