Díjazták a kiváló pedagógusokat Nagyváradon

A család után az iskola a második legerősebb kapocs a nemzet összetartásában – mondta a magyarországi Belügyminisztérium parlamenti államtitkára a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének (RMPSZ) nagyváradi díjkiosztó gáláján vasárnap este.

Rétvári Bence kifejtette: az oktatásban sok tekintetben lebomlanak az országhatárok, és függetlenül attól, hogy valaki a határ egyik vagy másik oldalára született, az ugyanazt tudja megtanulni a magyarság irodalmáról, történelméről. Hasonlóképpen az iskola segít kompenzálni a diákok különböző családi hátteréből fakadó esélykülönbségeket is. Ezen a téren például PISA-mérések igazolták, hogy Magyarországon 26-ról 19 százalékra csökkent azoknak a gyerekeknek az aránya, akiknél az otthoni hátrány meghatározó az iskolai teljesítményben – tette hozzá.

Fotó: Rétvári Bence/Facebook

Az államtitkár szerint fontos előrelépés volt az is, hogy a – korábban piaci szempontok alapján kezelt, szerzői jogvédelem által korlátozottan elérhető - tankönyvek közkinccsé váltak. Mint mondta: egyre többen használják a Nemzeti Köznevelési Portálra digitális formában feltöltött „okostankönyveket”, és oktatási segédanyagokat. Az ingyenesen hozzáférhető platformon 64 ezer okosfeladatot, 5300 feladatsort, 7700 kiegészítő tananyagelemet lehet elérni, a portálnak eddig 6,2 millió látogatója volt, 27 millió letöltéssel, ezeknek egy jó része már a Kárpát-medencéből, vagy akár a diaszpórából származik – tette hozzá.

Szabó Ödön, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) Bihar megyei parlamenti képviselője köszöntőjében felidézte, hogy a szövetség oktatáspolitikusaként az új romániai tanügyi kerettörvény kidolgozása során ismét megtapasztalta, hogy a kisebbségi érdekképviselet egy örökös harc a megszerzett jogok megtartásáért, a legapróbb előrelépések kicsikarásáért. A küzdelem folytatásához szerinte hitre és összefogásra, a többségi gyanakvást megváltoztatni képes fiatal nemzedékekre van szükség, amelyek felnevelése a család és a pedagógusok közös felelőssége.

Fotó: RMDSZ

A nagyváradi ünnepségen tíz pedagógus vehette át a legalább 25 éve a pályán lévő, és kiemelkedő oktatói-nevelői munkát végző, nyugállományba vonuló pedagógusoknak, egyetemi oktatóknak adományozható Pedagógus Szolgálati Emlékérmet.

Kéry Hajnal, Bihar megyei főtanfelügyelő-helyettes, az RMPSZ megyei szervezetének elnöke arról beszélt, hogy az igazi pedagógus nem csak a tanórákon „lámpás”, hanem egész életében az marad. Ezért döntött úgy az RMPSZ országos elnöksége, hogy a több évtizedes oktató-nevelő munka elismeréséül kétévente Ezüstgyopár díjjal jutalmazza azokat a pedagógusokat, akiknek életpályája példaértékű, munkásságuk, alkotásuk maradandó értéket teremtett.

A pedagógusszövetség életműdíját – a közösség és a magyarság kitartó szolgálatába állított sok évtizedes tanítói, nevelői pályafutása elismeréseként – a Hegyközcsatáron, Érszőlősön és Margittán oktató Kovács Katalin vehette át.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?