Dan Barna szerint része a koalíciós külön-megállapodásnak a kétfordulós polgármester-választás
A koalíciós megállapodást kiegészítő dokumentum egyik előírása a kétfordulós polgármester-választás bevezetésére vonatkozó indítvány parlamenti támogatásának módját szabályozza – jelentette ki péntek este Dan Barna miniszterelnök-helyettes.
A USR–PLUS társelnökét többek között arról kérdezték a Digi24 televízió egyik műsorában, hogy van-e összefüggés a kétfordulós polgármester-választás bevezetésére vonatkozó kezdeményezésük és a megállapodást kiegészítő dokumentum azon előírása között, miszerint ha a koalícióban nincs konszenzus bizonyos törvénytervezetekkel vagy a kormányprogramban nem szereplő témákkal kapcsolatban, a pártok parlamenti frakciói a koalíción kívül is felléphetnek ezek érdekében, amennyiben erről előzetesen értesítették a partnereket.
Válaszában Dan Barna megerősítette, hogy a kétfordulós polgármester-választásra vonatkozó indítványuk képezi ezen előírás tárgyát, az RMDSZ ugyanis már a koalíció létrehozásakor kijelentette, hogy ragaszkodik a polgármesterek egy fordulóban való megválasztásához, az USR–PLUS és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) azonban szükségesnek tartja ezt a reformot az elöljárók legitimitásának erősítése érdekében.
„Megegyeztünk abban, hogy amikor majd a parlament elé visszük az indítványt, nem lesz harag a koalícióban, ha az más pártok támogatásával átmegy a törvényhozáson" – fogalmazott. Megkérdezték tőle azt is, hogy a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) részéről számítanak-e a támogatásra e tekintetben, lévén hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) köztudottan az RMDSZ álláspontját támogatja. Erre reagálva Barna rámutatott, az AUR képviselőivel nem tárgyal, mert „szélsőséges pártnak" tartja az alakulatot.
Kapcsolódó
A Maszolnak adott interjúban Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, miniszterelnök-helyettes azt mondta: az USR–PLUS valóban a megállapodás részévé tette volna a helyhatósági választások módosítását, ezt azonban az RMDSZ ellenezte, emiatt a keddi tárgyalások néhány órára függőben maradtak. Ezután került be a – Vlad Voiculescu volt egészségügyi miniszter leváltása miatt kirobbant koalíciós válság elsimítását célzó – külön egyezménybe, hogy a kormányt alkotó három párt valamelyike „küldő” segítséget is kérhet az ellenzék soraiból egy-egy kezdeményezése törvényre emelésére, ha arról előzetesen tájékoztatja a partnereket.