FRISSÍTVE – Dagad a botrány Nagykárolyban: a művelődési igazgatóság a Kölcsey-szobor lebontását kéri

Nem elégszik meg a pénzbírsággal a Szatmár megyei művelődési igazgatóság Kölcsey Ferenc nagykárolyi szobra kapcsán, immár az emlékmű lebontását kéri a szabálytalannak tartott kőtalapzat miatt. A város polgármestere a Maszolnak kijelentette: a szobor marad. FRISSÍTÉS: Pataki Csaba, a Szatmár megyei RMDSZ elnöke véleménye szerint most nem nyilatkozatháborúra, hanem egymás megértésére van szükség. 

A Libertatea értesülései szerint Adrian Cozma a Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselője azt a választ kapta a Művelődési Minisztériumtól, illetve a Szatmár megyei kulturális igazgatóságtól, hogy bár a romániai köztéri emlékműveket jóváhagyó országos bizottság jóváhagyta a szoborállítást, a kőtalapzat eltávolítását kérte. A szobrot, mint ismeretes, április 12-én avatták fel, a szabálytalanságot pedig április 10-én iktatták.

„A helyszínen tett látogatásunk során láttuk, hogy a szobor nem felel meg a művelődési minisztérium engedélyének. Nagykároly Polgármesteri Hivatala nem távolította el a talapzatot és felirat is szerepel rajta. Az engedélykérelemben nem szerepel felirat” – idézte a Libertatea a művelődési igazgatóság megállapításait.

Fotók: Nagykárolyi Református Egyházmegye

Arról már beszámoltunk, hogy a vélt szabálytalanságok miatt a nagykárolyi önkormányzatra 10 ezer lejes pénzbírságot róttak ki még április 11-én. Most viszont a művelődési igazgatóság kiegészítő büntetést rendelt el, amely értelmében a szobor teljes eltávolítását kéri. Lucian Romașcanu művelődési miniszter a Libertateának nyilatkozva leszögezte: tájékoztatták a történtekről és a polgármesteri hivatalra kirótt büntetés törvényes.

Túrós Lóránd, az RMDSZ szenátora a Libertateának elmondta: korábban még nem látott hasonló határozatot. „Nem emlékszek, hogy valaha is előfordult volna ilyesmi. Nem tudom, hogy rossz szándék-e. Sajnos azt látjuk, hogy ez az esemény politikai felhangot kapott” – nyilatkozta. Hozzátette: bár azt nem tudja, hogy a kérdéses talapzat miből épült, azt viszont megkérdezné a művelődési minisztertől, hogy megvizsgálta-e, ha a megye összes többi emlékművének hiánytalanok az engedélyei.

Nagykároly polgármestere: „A szobor marad”

Kovács Jenő, Nagykároly polgármestere a Maszol megkeresésére közölte: „a szobor marad”. Az elöljáró elmondta, a Szatmár Megyei Kulturális Igazgatóság feljelentésre már a szoboravató előtt egy nappal, április 11-én a helyszínen járt, amikor már állt a szobor, de „nem hívott oda senkit, azt mondták, nem találtak senkit a helyszínen”. A 12-ei szoborovató után néhány nappal kapta meg a polgármester a 10 ezer lejes bírságról szóló jegyzőkönyvet. Kovács Jenő ugyanakkor elismerte, hogy a szobor mellett álló kőoszlopon lévő, a Himnusz kottájából származó rész és nemzeti imánk egy sora, amelyet szintén kőbe véstek, valóban szerepelt a megyei kulturális igazgatósághoz jóváhagyásra benyújtott dokumentációban, ugyanis a szobrászművész, a püspökladányi Győrfi Lajos és a nagykárolyi polgármesteri hivatal munkatársai is úgy értelmezték, eredeti kéziratból vett idézet esetén nem szükséges a román fordítás. Kölcsey Ferenc szobra alatt egyébként csak a költő neve szerepel, amit „nincs hogyan lefordítani románra”, mutatott rá a polgármester.

Az elöljáró kérdésünkre közölte, a kulturális igazgatóság egyébként az április 11-ei jegyzőkönyv szerint abba kötött bele, hogy a szobor alatt ne szikla (rocă), hanem kő (piatră) talapzat álljon. Kovács Jenő közölte, már konzultáltak az ügyvéddel és bíróságon támadják meg a jegyzőkönyvet.

A kulturális miniszter kijelentésére, miszerint kéri a szobor lebontását, Kovács Jenő elmondta, „Szatmárnémetiben és Bukarestben is jól tudják, hogy nem lehet valamit csak úgy lebontani, főleg, ha arra a polgármesteri hivatal már kiadta az engedélyt. Az nem vonható vissza csak egy végleges bírósági ítélettel”. Hozzátette, az engedélyeztetést immár peres úton kívánja rendezni, a tízezer lejes büntetést pedig nem fizetik ki.

Pataki Csaba: Kölcsey Ferenc Szatmár szülöttje, annak idején mindenkiért kiállt, függetlenül a nemzetiségétől

A Szatmár megyei RMDSZ elnöke megkeresésünkre közölte, a kulturális miniszter nyilatkozata kvázi értelmezhetetlen, hiszen a szobor rendelkezett az összes építési engedéllyel, s amikor már állt, akkor járt a helyszínen a művelődésügyi igazgatóság és született a jegyzőkönyv arról, hogy a talapzat ne szikla, hanem kő legyen. Pataki Csaba emlékeztetett, ehhez képest annyi változás történt, hogy a talapzatra rákerült Kölcsey Ferenc neve, illetve születésének és elhalálozásának évszáma, amit nem lehetséges román nyelvre lefordítani, hasonlóképpen Erkel Ferenc kottarészletének a másolatát sem.

A megyei RMDSZ-elnök hangsúlyozta, Kölcsey Szatmár megye szülötte, országgyűlési képviselőként egységesen kiállt az annak idején jobbágysorsban tengődő szatmáriakért, függetlenül attól, hogy azok magyarok, románok, szlovákok vagy svábok voltak.

„Meg vagyok döbbenve. Most nem nyilatkozatháborúra van szükség, hanem arra, hogy tiszteljük egymást, évszázadok óta együtt él sok nemzetiség Szatmár vidékén, és nem ilyen kijelentések, illetve ügyek viszik előre a közösségek ügyét” – jelentette ki Pataki Csaba

Mint ismeretes, Kölcsey Ferenc szobra, amelyet április 12-én avattak fel Novák Katalin magyar köztársasági elnök jelenlétében, a Szatmár megyei kisváros központjában, a polgármesteri hivatal előtt található. Az avatóünnepséget más városokból érkezett román szélsőségesek próbálták megzavarni. A területi hatóság eredetileg azért rótta ki a tízezer lejes bírságot, mert az emlékművön csupán magyar felirat szerepel, román nem. Kölcsey Ferenc nagykárolyi szobrán a költő nevén kívül a Himnusz harmadik sora – „Nyújts feléje védő kart” – szerepel feliratként az Erkel Ferenc zeneművéből származó kottarészlettel együtt. A polgármesteri hivatal fellebbezett a szankció miatt.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?