Csíkszereda: ősszel indulhatnak a sűrített gázzal működő buszok
Az őszi iskolakezdésre forgalomba helyeznék az úgynevezett gázüzemű, vagyis sűrített gázzal (CNG) működő buszflottát Csíkszeredában. Bár az autóbuszok tankolásához szükséges töltőállomás már elkészült, bizonyos engedélyezések miatt a járművek továbbra is, a lassan teljesen elkészülő telephelyen várják, hogy a rendeltetésüknek megfelelően kiszolgálják a hargitai megyeszékhely tömegközlekedését.
Az új autóbusz-telephely – ami Csíkszereda szempontjából stratégiai beruházásnak számít, és az Akác utcában, a korábbi Eco-Csík hátsó udvarán található – építése nem zökkenőmentes. A kivitelezési szerződését még 2023 júliusában írta alá a város a Tectum Company Rt.-vel.
Az új depó főbb egységeinek megépítése viszont több váratlan akadályba is ütközött, ami a munkálatok elhúzódását vonta maga után. Az építkezés kezdetben látványosan alakult, és az elképzelések szerint tavaly nyáron a buszoknak is szolgálatba kellett volna állniuk, de mindez nem történt meg több előre nem látott tényező miatt. Ilyenek voltak a vizenyős talaj, a régi épületegyüttes statikailag rossz állapota, amik miatt új pályázati kiírásokra is szükség volt.
Lassan minden a helyére kerül
Jelen állás szerint a garázsépület szerkezeti munkálatait már túlnyomórészt befejezték: elkészült az alapozás, a kerítés, a fémszerkezetek, valamint beszerelték a garázskapukat és a szükséges közműveket – beleértve a víz-, villany- és fűtésrendszert is. A tetőn elhelyezett bevilágítók és a napenergiát hasznosító fotovoltaikus rendszer is a helyére került – tudtuk meg a polgármesteri hivatal sajtóosztályától. Közölték: a töltőállomás üzemkész.
A működésével kapcsolatban pedig megtudtuk: a buszokat a tartályokból töltik majd fel gázzal, és két pumpa áll rendelkezésre, amelyek mindkét oldalról lehetővé teszik a járművek egyszerű és gyors töltését. A tartályok kapacitása 5400 liter, ami biztosítja, hogy a buszok télen-nyáron zavartalanul működhessenek. A gáztartályok töltése automatikusan történik, mivel a töltőállomás folyamatos kapcsolatban áll a gázvezeték-hálózattal. Ennek köszönhetően mindig rendelkezésre áll a szükséges üzemanyag, így a járművek folyamatosan üzemképesek lesznek, és a város lakói számára gördülékeny közlekedést biztosítanak majd.
A műhelyeknél az aknák betonozását, a belső falak felhúzását és a tetőtér szerkezeti munkáit is elvégezték. Az irodahelyiségek 80 százalékát már felszerelték nyílászárókkal, és a közművek kiépítése is folyamatban van. Az autómosóban az alapozási munkálatokkal, a fémszerkezetek felállításával és az alsó betonpadló megöntésével készültek el. Az udvaron feltörték a meglévő rétegrendeket, és újakat fektettek le, elvezették továbbá az esővizet, a szennyvizet, az ivóvizet. Lefektették a villanyvezetékeket, valamint az aknafedőket.
Jelenleg az álmennyezet szerkezetét helyezik fel, valamint megerősítik az épület oszlopait. Az udvaron lefektetik a gázvezetékeket, valamint az aknákra csatlakoztatják a víz- és szennyvízvezetékeket. A garázs esetében a belső terek végső munkái, valamint a víz-, villany- és fűtésrendszer véglegesítése és a hálózatra való rácsatlakoztatása van hátra. A műhelyben következik a garázskapuk felszerelése, a hátralevő nyílászárók behelyezése, a fűtésrendszer kialakítása, a belső vakolás, festés, padló és mellékhelyiségek burkolása, valamint a berendezések szerelése. Az autómosóban a fémszerkezetek burkolása, a mosó beüzemelése képezik a folyamat következő lépéseit. Az udvarrendezés részeként a munkálatokat a föld alatti esővíztartály helyének kialakításával és a tartály behelyezésével folytatják, elhelyezik a végső rétegrendeket, majd következhet a fák ültetése, padok, biciklitárolók elhelyezése és a bejárati kapuk felszerelése.
„A telephely befejezését a földgáz- és az elektromos hálózathoz történő csatlakoztatás követi. Ennek engedélyeztetése bonyolult, több hónapos folyamat. Eltökélt szándékunk, hogy lehetőségeinkhez mérten meggyorsítsuk az engedélyeztetési folyamatot, és az őszi iskolakezdésre forgalomba helyezzük a gázüzemű buszokat” – nyomatékosította Bors Béla.
Szerb buszok talján vázon
A Csíkszereda számára legyártott és leszállított járművek egyenként 36 férőhelyesek: 1 sofőr, 16 ülőhely és 20 állóhely. „Ezek a modern buszok környezetbarát megoldást kínálnak és hatékonyabbá teszik a közlekedést” – mondta Bors Béla. Csíkszereda alpolgármestere hozzátette: „a buszokat a szerbiai Újvidéken gyártotta a FENIKSBUS Kft. IVECO alvázra, vagyis az olasz alapokra épített buszok végleges formájukat Szerbiában nyerték el” – tette hozzá az elöljáró.
Megtudtuk, a 23 busz több mint 26 millió lejbe került áfa nélkül. 2029. február 18-ig érvényes garancia van rajtuk, biztosítva ezzel a karbantartások és javítások lehetőségét. A gázüzemű buszok választását egy, az előző városvezetés által 2018-ben elkészíttetett előtanulmány eredményei indokolták, amely megállapította, hogy a gázhajtású járművek gazdaságosabbak és fenntarthatóbbak a város számára, mint az elektromos buszok. A gázüzemű járművek üzemeltetése egyszerűbb és költséghatékonyabb, ami szintén fontos tényező volt a döntés során.
CSAK SAJÁT