Borszék polgármesterét választották a fürdőtelepülések országos szövetségének elnökévé
Új vezetőséget választott a Romániai Gyógyfürdők és Balneológiai Üdülőhelyek Országos Szövetsége (ANSBBR) az elmúlt napokban tartott közgyűlésén. A következő két évben Mik József, Borszék polgármestere tölti be az elnöki tisztséget a fürdőtelepüléseket tömörítő országos szervezetben.
Két évre szóló mandátumot kapott Romániai Gyógyfürdők és Balneológiai Üdülőhelyek Országos Szövetségének (ANSBBR) új vezetősége a napokban tartott közgyűlésen. Az elnökké választott Mik József munkáját alelnökként Iulian Soceanu, Techirghiol polgármestere, míg főtitkári szerepben Ciubotaru Cristian Aurelian, Aknavásár polgármestere segíti – közölte Borszék város polgármesteri hivatalának sajtószolgálata.
A szövetség egyik kiemelt célja, hogy képviselje a fürdőtelepüléseket a kormány, a parlament, valamint különböző minisztériumok és nemzetközi szervezetek előtt – hangsúlyozta Mik József az eseményt követően. „A szövetség tagja vagyok 16 éve, és végigkövettem, milyen hatalmas kihívásokkal néznek szembe ezek a települések, különösen a finanszírozás terén. Az elmúlt években a gyógyfürdők fejlesztése háttérbe szorult, pedig ezek az üdülőhelyek óriási potenciállal bírnak a turizmusban, és hozzájárulhatnak a helyi közösségek fejlődéséhez” – fogalmazott az új elnök..
Speciális igények
Az új vezetőség programjának fókuszában az áll, hogy a gyógyfürdőtelepülések speciális igényeit kiemelten kezeljék. Mik József szerint szükség van olyan kormányzati támogatási programokra, amelyek figyelembe veszik a települések turisztikai szerepét és infrastruktúrájának terheit.
„Nem lehet ugyanúgy kezelni egy olyan várost, amely évente több százezer turistát fogad, mint egy kis települést. Az infrastruktúra fenntartása, a szolgáltatások fejlesztése és a helyi gazdaság támogatása sokkal nagyobb befektetést igényel. Fontos, hogy a gyógyfürdők külön prioritást kapjanak az állami támogatások és fejlesztési projektek során” – tette hozzá az új elnök.
Fontos ágazat
Borszék polgármester kiemelte, hogy a gyógyturizmus a román turizmus egyik legfontosabb ágazata. Azonban a rendszerváltás után sok fürdőváros hanyatlásnak indult, és csak néhány helyen sikerült jelentős fejlesztéseket végrehajtani.
„Az olyan pozitív példák, mint Szováta vagy Félixfürdő, megmutatják, hogy mire képes egy megfelelően támogatott gyógyturisztikai település. De sok helyen, mint például Borszéken, a fejlesztésekhez eurómilliókra lenne szükség. Az a célunk, hogy minden fürdővárosban létrejöjjenek azok az alapvető infrastruktúrák, amelyek vonzóvá teszik ezeket a helyeket a belföldi és külföldi turisták számára egyaránt” – emelte ki Mik József.
Az ANSBBR új vezetősége fontosnak tartja a nemzetközi megjelenést is. A gyógyfürdők népszerűsítése érdekében részt kívánnak venni hazai és külföldi turisztikai vásárokon, valamint erősíteni kívánják az együttműködést a szomszédos országok hasonló szervezeteivel.
Borszék is követendő példa lehet a gyógyturizmus-fejlesztésben. Alábbi videónk a néhány éve elkészült balneo-klimatérikus wellnessközpontot mutatja be.
(Borítókép: fontanaborsec.ro)