Betétdíjas rendszer: pénzért váltják vissza a palackozott italok csomagolóanyagait

Sokan emlékeznek még, hogy a rendszerváltás előtt, Romániában bevett gyakorlat volt az üvegek visszaváltása. „Visszavisszük az üveget”, mondták gyakran a gyerekek szüleiknek, ha zsebpénzre akartak szert tenni. Ezt a korábbi gyakorlatot, korszerű módon és több palackozott ital csomagolóanyagára kibővítve honosítja vissza a környezetvédelmi minisztérium, ugyanis idén életbe lép a betétdíjas rendszer.

Első lépésként a palackozott italok gyártóira és forgalmazóira róttak kötelezettséget, ugyanis február végéig regisztrálniuk kell egy online platformon, ellenkező esetben borsos pénzbírságot kaphatnak, sőt nem gyárthatnak vagy árusíthatnak palackozott italokat. Második lépésként, várhatóan novembertől, a vásárlók 50 banit kapnak vissza, ha a műanyag palackot, üveget és alumíniumdobozt leadják bármely hazai boltban. Az a cél, hogy a palackozott italokat vásárlókat és forgalmazókat érdekeltté tegyék a csomagolóanyagok visszaváltásában és azok ne szemétre kerüljenek.

Az egyetlen mód, hogy Románia teljesíteni tudja uniós vállalásait

Mivel rohamosan közeledik február 28-a, ameddig a kisboltoktól a nagyáruházakig, a gyártóktól a vendéglőkig mindenkinek kötelezően regisztrálnia kell a www.returosgr.ro oldalon. A háromszéki RMDSZ tájékoztató fórumot szervezett Sepsiszentgyörgyön az érintett vállalkozóknak, ahol Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter, Ráduly Róbert miniszteri tanácsos, és Miklós Zoltán RMDSZ képviselő ismertették az új rendszer működését és válaszoltak a mintegy 50 érdeklődő vállalkozó felmerülő kérdéseire.

Fotók: Kocsis B. János

Az eseményt moderáló Miklós Zoltán arra hívta fel a 0,1 és 3 liter közötti űrtartalmú, műanyag-, üveg- vagy alumínium csomagolású italok gyártóinak vagy forgalmazóinak figyelmét, hogy február 28-ig kötelezően regisztrálniuk kell, mert ha elmulasztják, 20–40 ezer lej közötti bírságra számíthatnak, de azt is kockáztatják, hogy elveszítik a palackozott italok gyártásának és árusításának jogát. Az RMDSZ gazdasági szakpolitikusa szerint az EU által megszabott újrahasznosítási célokat teljesíteni kell, ennek előremozdítója lesz a betétdíjas rendszer.

A sepsiszentgyörgyi találkozón online kapcsolódott be Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter, aki hangsúlyozta: Románia Európai Uniós kötelezettségeket vállalt a hulladékmenedzsment terén és óriásiak a vállalások. A betétdíjas rendszer az egyetlen módja, hogy az ország meg tudja közelíteni a száz százalékot a palackozott italok csomagolóanyagainak begyűjtése terén. Márciusban ellenőrzik az érintett vállalkozások regisztrációját és november 30-án élesítik a rendszert.

A betétdíj egységesen 50 bani lesz, ennyit kell a fogyasztó garanciaként a termék árán kívül fizessen, amikor műanyag, üveg vagy alumíniumdobozba csomagolt palackozott italt vásárol. Ezt az összeget maradéktalanul visszakapják a vásárlók, amikor a boltokban leadják a visszaváltható csomagolásokat. A szabály a 0,1 és 3 liter közti űrtartalmú csomagolóanyagokra vonatkozik.

A várható hiányosságok ellenére elindul a rendszer, majd utólag javítanak rajta

A betétdíjas rendszerről Ráduly Róbert miniszteri tanácsos tartott bemutatót, hangsúlyozta, gőzerővel dolgoznak a részletek finomításán, zajlik a tájékoztató kampány, hogy minden gyártó és forgalmazó a február 28-i határidőig regisztráljon. A környezetvédelmi minisztérium eltökélt szándéka, hogy idén november végén elindíthassák a programot és az esetleges hiányosságokat majd menet közben javítják és alakítanak rajta, mondta Ráduly Róbert.

A miniszteri tanácsos elmondta: a RetuRO részvénytársaságban a gyártók, az importőrök, a kereskedők, és az állam is résztulajdonos. A jogi monopolhelyzetben levő vállalatnak az indítás után minden 0,1-3 liter közötti műanyag, üveg vagy fém csomagolóedény a tulajdonává válik. A begyűjtés kézi vagy automata módszerrel történik, a tiszta, eredeti állapotban levő, dugóval ellátott palackokat veszik vissza. A RetuRO a zsákokat elszállítja a boltokból a térségi számláló és válogató központba viszi, ahol zsákonként megszámolják a leadott mennyiséget, majd az alapján jóváírják az összeget annak a vállalkozásnak, amely begyűjtötte.

Ráduly Róbert arra is kitért, hogy márciustól bírságolják azt az érintett vállalkozást, amely nem regisztrált, ám nem a pénzbüntetés a legnagyobb szankció, hanem hogy aki nem vesz részt a rendszer kiépítésében, utána nem forgalmazhat ilyen csomagolású terméket. „Lenni vagy nem lenni, ez itt a kérdés”, mondta a miniszteri tanácsos.

Kivételek és megválaszolandó kérdések

Kivételnek számítanak a regisztráció alól a kizárólag exportra gyártók, az online forgalmazók, és a duty free boltok, mondta Ráduly Róbert. A regisztrációban igen, de majd a visszaváltásban a vendéglők nem kell részt vállaljanak, viszont ha a vendégük elviszi a neki felszolgált palack italt, akkor ki kellene vele fizettetniük az 50 banit, különben a vállalkozó marad a kárral. Még zajlik arról az egyeztetés, hogy könyvviteli szempontból, miként jelenjen meg a betétdíj, és az körvonalazódik, hogy egy sajátos számlán kell majd feltüntetni, annál is inkább mert ez az 50 banis garancia nem értékadó-köteles, magyarázta Ráduly Róbert.

Egy évig, 2024 végéig lesz az átmeneti időszak, amikor párhuzamosan még forgalomban lesznek a „RetuRO védjegy” nélküli palackok is, amelyekre a vásárlók nem fizettek betétdíjat ezért nem is visszaválthatók. Erre az átmeneti időszakra azért van szükség, mert a röviditaloknál hosszabb a készlet megfordulás sebessége.

A vállalkozók gyors elszámolást szorgalmaznak és fejtörést okoz a raktározás is

A Bertis cégcsoport tulajdonosa, Berszány Tibor a sepsiszentgyörgyi találkozón szorgalmazta, hogy rögzíteni kell az elszámolások határidejét és 30 napos ütemezést javasolt. Ugyanakkor a felhívta a figyelmet, hogy a boltoknak gondot okozhat a vásárlóktól begyűjtött csomagolóanyagok raktározása. Javasolta, hogy ha nem férnek a boltok területén, akkor biztosítani kellene számukra az egyszerűsített eljárást, hogy közterületet foglaljanak a konténerek vagy csomagolóanyag-visszaváltó automaták számára.

Az is felmerült, ha a RetuRO monopolhelyzetben van, miként tudják a vállalkozók érvényesíteni az érdekeiket a szerződéskötéskor, például, hogy számukra kedvező gyakorisággal vigyék el tőlük a begyűjtött csomagolóanyagokat. Ráduly Róbert hangsúlyozta: a szerződés döntő dokumentum lesz, ezért a RetuRO-ban a gyártók és forgalmazók képviselői kőkeményen kiállnak az érdekeikért. A miniszteri tanácsos szerint évente 6 milliárd palackra becsülik a piacot, ami évi 3 milliárd lejes betétdíj-forgalmat jelent.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?