Befejeződött az ótordai református templom felújítása
Befejeződött az ótordai középkori református templom felújítása, az épület csütörtöki műszaki átadásán Kató Béla püspök mellett Cseke Attila fejlesztési miniszter és Hegedüs Csilla, az európai alapok minisztériumának államtitkára is részt vett.
Az erdélyi református egyházkerület honlapján közölt beszámoló szerint az ótordai egyházközség EU-s pályázattal biztosította a költségek nagyobb részét. Az uniós támogatást a romániai Fejlesztési, Közigazgatási és Közmunkálatokért felelős Minisztérium biztosította, a Regionális Operatív Programon keresztül.
A felújítás során újravakolták a falakat, megerősítették a boltozatot, újjáépítették a tetőszerkezetet, restaurálták a templom nyugati és északi faragott gótikus kapuit, megnyitották a több mint száz éve befalazott északi, fejedelmi bejáratot. Utóbbihoz az is szükséges volt, hogy a templom déli oldalára költöztessék a szószéket.
A templom tornya egyike a legmagasabbaknak Erdélyben. Ezen kijavították a fal repedéseit, a tetőszerkezetet, és újrabádogozták a toronysapkát. A munkálatok összesen 8 és fél millió lejbe kerültek, amelyből két százalékot a gyülekezet vállalt magára, háromnegyed részt az EU, negyedrészt pedig a magyar állam biztosított. A munkálatokat 2018 szeptemberében kezdték el, a felújítás idején a gyülekezeti teremben tartották az istentiszteleteket.
Kató Béla református püspök köszönetet mondott az EU-nak és a román kormánynak, de azt is megemlítette, hogy a munkálatok során volt egy olyan pillanat, amikor a magyar kormány támogatása nélkül nem lehetett volna továbblépni. Cseke Attila miniszter hangsúlyozta: érdemes volt a helyi közösségnek megküzdenie a bürokráciával, mert a felújított templom azt üzeni, hogy van jövő.
Hegedüs Csilla államtitkár kijelentette: a pályázatok révén nemcsak épített örökség újul meg, hanem munkahelyet is teremtenek azoknak, akik tovább viszik a műemlékvédelemmel kapcsolatos tudást és szülőföldjükön boldogulnak.
CSAK SAJÁT
A gótikus stílusban épített ótordai református templom 1380 és 1400 között nyerte el mai formáját.