FRISSÍTVE – Bányászjárás: másodszor is vádat emeltek a 95 éves Ion Iliescu ellen
FRISSÍTVE: Ion Iliescu volt államfőt és Petre Roman volt miniszterelnököt emberiesség elleni bűncselekmények elkövetése miatt bíróság elé állította a Legfőbb Ügyészség a 1990. júniusi bányászjárás ügyében. FRISSÍTÉS: Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint ez mindenképp értékelendő, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Ugyanebben az ügyben vádat emeltek Gelu-Voican Voiculescu volt miniszterelnök-helyettes, Virgil Măgureanu, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) egykori igazgatója, Adrian Sârbu – Petre Roman volt kabinetfőnöke –, Miron Cozma, a Zsil-völgyi bányászok egykori vezetője, Vasile Dobrinoiu nyugalmazott tábornok – a belügyminisztérium tiszti iskolájának volt parancsnoka – és Peter Petre nyugalmazott ezredes, a 0575-ös Măgurele katonai egység volt parancsnoka ellen is, számol be az Agerpres hírügynökség.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
A tárcvezetőt arra reagáltatták szerdán az újságírók a parlamentben, hogy a legfőbb ügyészség vádat emelt Ion Iliescu exállamfő és Petre Roman volt miniszterelnök ellen az 1990-es bányászjárás ügyében. Azt kérdezték tőle, hogy ez az ügyészek teljesítményét dicséri, vagy megkésett a lépés.
Predoiu elismételte, hogy nem szokta kommentálni az igazságszolgáltatásban folyamatban levő ügyeket, de a bányászjárás dossziéjáról még igazságügyi miniszterként kifejtette, hogy nagyon hosszú idő telt el anélkül, hogy az igazságszolgáltatásnak ezt a fontos ügyét megoldották, felgöngyölítették volna, pedig a román állampolgároknak joguk van tudni az igazságot.
„Ezért úgy gondolom, hogy ez egy olyan pillanat, amelyet értékelni kell, még ha később is érkezett, mint ahogyan mindannyian szerettük volna. El kell ismerni másrészt, hogy ez egy nagyon összetett ügy” – tette hozzá.
Mint megírtuk, Ion Iliescu ellen már 2017-ben vádat emeltek az ügyészek emberiesség elleni bűncselekmények miatt, és akkor bíróság elé állították Petre Romant és Virgil Măgureanut is. 2020 decemberében azonban a legfelsőbb bíróság visszautalta az ügyet a katonai ügyészséghez és elrendelte a nyomozás újrakezdését. A bírák akkor az ügyészek által korábban összegyűjtött összes bizonyítékot semmisnek nyilvánítottak, és megállapították, hogy törvénytelen volt a vádirat.
A katonai ügyészek szerint 1990 júniusában a román állam több döntéshozója, valamint hozzájuk közel álló vagy őket támogató személyek elrendelték a fővárosi tüntetések elfojtását, aminek következtében négy személy életét vesztette, kettőt megerőszakoltak, több mint 1300 személy megsérült, és több mint 1200 személyt fosztottak meg jogtalanul a személyi szabadságától.
A vádhatóság szerint a bukaresti Egyetem téren tüntetőkkel szembeni megtorló akcióban törvénysértő módon részt vettek részt a belügyminisztérium, a védelmi minisztérium és a SRI erői, valamint több mint tízezer bányász és más munkás az ország több pontjáról.
CSAK SAJÁT