Az idei költségvetés a közös teherviselésről is szól Székelyudvarhelyen
Székelyudvarhely önkormányzati képviselőtestülete elfogadta a város 2025-ös költségvetését szerdai tanácsülésén. Idén a székely anyaváros 188,5 millió lejes összegből gazdálkodhat, ebből 75,1 millió lejt költhet beruházásokra.
A szerdán megtartott soros havi tanácsülésén fogadta el Székelyudvarhely önkormányzati képviselőtestülete a város 2025-ös évi költségvetését, amelynek részleteit Szakács-Paál István polgármester, Dávid Endre alpolgármester, Bálint Attila, az RMDSZ önkormányzati frakciójának vezetője és Kakassy Norbert önkormányzati képviselő ismertette egy sajtótájékoztató alkalmával.
A teljes költségvetést tekintve Székelyudvarhely önkormányzata 426 millió lejes bevétellel és 442,5 millió lejes kiadással számol idén, ez 16,4 millió lejes mínuszt jelent a büdzsében, amit hitelből szeretne fedezni a város.
Ami a saját költségvetést illeti, Székelyudvarhelyen 188,5 millió lejes bevétellel és 192,3 millió lejes kiadással számolnak idén, ez a székely anyaváros történetének második legnagyobb költségvetése. A 192,3 millió lejből 117,2 milliót költenek a városháza és az alárendelt intézmények működésére és 75,1 millió lejt fejlesztésre.
„Az emberek költségvetésének nevezhetjük az idei büdzsét, ugyanis igyekeztünk jelentősen növelni a költségvetési keretét azoknak az ügyeknek, amelyeket a városjáró kampányunk során összegyűjtöttünk a városlakóktól, ilyen a varjú-kérdés, a fametszések, kátyúzások és útjavítások” – közölte Szakács-Paál István.
Elhangzott, hogy az idei költségvetés összeállításánál fontos szempont volt a közös teherviselés is, így a tanácsosok javaslatára 10 százalékkal csökkentették a kulturális alintézmények büdzséjét, a Helyi Rendőrség esetében pedig egy 620 000 lejes csökkentést szavazott meg a testület. A polgármester szerint a városházához hasonlóan a helyi rendőrségnél is szükség lesz egyfajta átszervezésre, az elvégzett munka átgondolására.
Dávid Endre alpolgármester a műszaki igazgatóságnak szánt összegek rendeltetését részletezte, mint mondta viszonylag nagy összeg áll idén a rendelkezésükre, ugyanis véleményük szerint ez az igazgatóság tud a leghatékonyabban reagálni a lakók kéréseire.
Az alpolgármester elmondta, hogy kiemelt helyen szerepel az esővíz- és a szennyvízrendszerek szétválasztását célzó munkálatok elvégzése, az esővízhálózat kiépítése különböző városrészeken, de olyan tabutémákkal is foglalkoznak, mint a varjú-helyzet, a távhő, a kóbor kutyák és a parkolás kérdése.
Bálint Attila frakcióvezető kiemelte, hogy növelték a sportpályázatoknál a lehívható keretösszeget 500 000 lejjel, hiszen kiemelt cél a tömegsportok hatékony támogatása, illetve, hogy tíz éven belül közel 50%-kal több ember sportoljon naponta Székelyudvarhelyen. Emellett idén elkészül Székelyudvarhely sportstratégiája is, a beruházási listán szerepel egy új műgyepes pálya kialakítása, illetve az atlétikapálya korszerűsítése is, amellyel kapcsolatosan a városvezetés a közelmúltban egyeztetett a Magyar Atlétikai Szövetséggel is.
Ugyanakkor 740 ezer lejjel csökkentették a Városi Sportklub költségvetését 3,5 millió lejre. A Maszol kérdésére Bálint Attila elmondta, hogy a VSK-hoz tartozó, az élvonalban szereplő férfi kézilabdacsapat számára biztosították a 2024–2025-ös bajnoki idény végéig a szükséges pénzt, ezt követően minden attól függ, hogy a csapat bennmarad vagy kiesik a Bölények Ligájából, illetve, hogy milyen külső támogatások érkeznek a klubhoz.
„Az összeg, amit a város az elmúlt egy évben költött a kézilabdacsapatra, teljesen fenntarthatatlan, egyben logikátlan és példátlan is hasonló méretű városok esetében” – egészítette ki Szakács-Paál István polgármester.
A városvezető ugyanakkor megjegyezte, hogy az idei költségvetés a közös teherviselés éve is: minden intézményvezető esetében kiemelten fontos a felelős gazdálkodás annak érdekében, hogy ne legyen pazarló, plusz költségeket generáló vezetési hozzáállás.
CSAK SAJÁT