Az európai demokráciától való eltávolodástól féltik Romániát
A romániai egyetemisták országos képviselete szerint a radikalizálódás nem megoldás Románia számára, ugyanakkor a rendszerváltást követően elsőként megalakult Társadalmi Párbeszédért Csoport elfogadhatatlannak tart egy olyan jelöltet, mint Călin Georgescu.
Aggodalmának adott hangot csütörtöki közleményében a Romániai Egyetemista Szervezetek Országos Szövetsége (ANOSR) az ország jogállamiságát, az alapvető szabadságjogok betartását fenyegető radikális mozgalmak miatt. Meglátásuk szerint bár az elnökválasztások első fordulója előtérbe hozta a lakosság elégedetlenségét az elmúlt esztendők kormányzása ellen, a radikalizálódás, a populizmus, a szélsőséges nézetek és az európai értékektől való eltávolodás nem jelent megoldást az ország fejlődésének biztosítására.
Az egyetemisták szerint a politikai osztályban is tudatosulnia kell, hogy ha nem kezelik kellő komolysággal hiányosságaik orvoslását, a szélsőséges hullámok kiterjedése tovább veszélyezteti majd a romániai demokráciát. Az ANOSR továbbra is az alapvető demokratikus értékeket támogatja, ugyanakkor „életbevágónak” tartják, hogy az állampolgárok egységesek maradjanak és megfelelően tájékozódjanak a parlamenti választások és az államfőválasztás december 8-ai második köre előtt, hogy szavazatuk ne félretájékoztatáson alapuljon.
Kapcsolódó
Călin Georgescuval nincs jövő
A Társadalmi Párbeszédért Csoport (GDS) elfogadhatatlannak tart egy olyan jelöltet, mint Călin Georgescu. Szerintük a két világháború közötti szélsőjobb valamint az „agresszor Vlagyimir Putyin” iránti csodálata „összeegyeztethetetlen az európai demokráciával” és az ország megkötött szövetségeinek értékrendszerével. „Egy demorkratikus és európai Romániának egyszerúen nincs jövője Călin Georgescuval. Amit ő ajánl az nem jövő, hanem egy gyilkos múlt, amely szörnyűségeitől azt hittük, hogy már végleg elváltunk” – idézte a 1989-es rendszerváltás utáni első civil szervezet közleménye. A News.ro szerint azt írták, „minden erejükkel” azért harcolnak majd, hogy Románia európai ország maradjon, így az elnökválasztás második fordulójában Elena Lasconit (USR) támogatják, szerintük „egy szavazat felér egy Európai Unió-párti referendummal.”
CSAK SAJÁT