A levegő a tét – Először a magyar közösséget kell víz fellett tartani
Nagyon jó eredmény, de nem elég az öt százalékhoz, hangzott el az RMDSZ Bihar megyei szervezeténél, amikor az államfőválasztás első fordulóját értékelve már a soron következő, december elsejei parlamenti választások fontosságára hívták fel a figyelmet.
Bihar megye az ország azon hat megyéje között van, ahol Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke végzett az első helyen az államfőválasztás első fordulójában. Noha összességében jobbak az eredmények mint 5 évvel ezelőtt, a soron következő parlamenti választások alkalmával ennyi szavazat még nem elégséges, figyelmeztettek a hétfői, nagyváradi sajtótájékoztatóján.
Az elnökválasztás első fordulójának értékelésekor Cseke Attila, az RMDSZ Bihar megyei szervezetének elnöke és szenátorjelöltje úgy vélekedett, hogy az eredmények azt mutatják, hogy a választópolgárok pozitívan fogadták a Józan ész programját. Megköszönte a szavazatokat, de hangsúlyozta, hogy hétvégén újabb kihívás elé néznek a december elsejei parlamenti választásokkor. Láthattuk, hogy a magyarellenes, szélsőséges jelöltek megerősödtek, és várhatóan a parlamentben is erősebbek lesznek, vélekedett. Miközben az AUR négy évvel ezelőtt 9 százalékkal jutott be, esélyes, hogy most ennek a háromszorosával kerül be a parlamentbe, hangzott el.
„Nekünk a legfontosabb az 5 százalékos választási küszöb elérése” – húzta alá Cseke, figyelmeztetve, hogy a szélsőséges pártok megerősödése veszélyes helyzetet teremthet. December elsején a magyarok jelenléte elengedhetetlen, minden magyar embernek részt kell vennie ahhoz, hogy az elkövetkező négy évben is legyen ki tegyen a magyarságért és a magyarellenes hangok ellen, nyomatékosította Cseke Attila. Hozzátette azt is, hogy az elnökválasztás második fordulójával majd csak a parlamenti választások után foglalkoznak, most a decemberi elsejei választásokra összepontosítanak.
Öt százalék jelenti a levegőt
Bíró Rozália, az RMDSZ parlamenti képviselője kiemelte, hogy a Kelemen Hunor és az RMDSZ által bemutatott programot kormányzati szinten is vállalják, de a parlamentbe jutáshoz sokkal többen kell elmenjenek szavazni, mint amennyien az államfőválasztás első körében az urnákhoz járultak. A magyar hangok ellen irányuló cselekedeteknek csak erős képviselet szabhat gátat, vélekedett, hangsúlyozva, hogy a magyar közösség nem engedheti meg magának, hogy ne legyen képviselve a parlamentben. Emlékeztetett, idén is az „összefogás listájával” indulnak, ami azt jelenti, hogy a két kisebbik magyar párt képviselve van rajta.
Szabó Ödön parlamenti képviselő szerint jó látni, hogy Bihar megyében Kelemen Hunor és az RMDSZ nyert az államfőválasztás első fordulójában, ezt ő annak tulajdonítja, hogy a magyar közösség jobban megértette a tétet. „Nagyon jó eredmény, de nem elég az öt százalékhoz” – figyelmeztetett, hangsúlyozva, hogy a siker érdekében ezen a héten mindenkinek a magyar közösség kampányhangja kell legyen.
Amikor megerősödik a szélsőjobb, amikor a legionárius rigmusok megjelennek, az nem ijesztés, hanem tudatosuljon, hogy arra válasz az erős képviselet, magyarázta Szabó Ödön. „Öt százalék fölött van levegő, alatta nincs levegője a magyar közösségnek” – húzta alá.
„Fű alatt” feljött a szélsőséges vonal
Az elnökválasztás első fordulójának eredménye kapcsán, a Maszol kérdésére válaszolva Cseke Attila rámutatott arra hogy Kelemen Hunor Bihar megyei sikeréhez hozzájárulhatott ugyan a román politikai elit tagolódása, de szerinte elsősorban a pozitív kampányuk számított igazán. Rámutatott, hogy ezzel ellentétben a román pártok kampánya a cirkuszról szólt, miközben a tárdalomnak válaszok, megoldások kellenek. A román politikai elit kormányzati szinten is beleveszett a vitákba, közben „fű alatt” feljött a szélsőséges vonal, akire senki nem figyelt oda és kiütötte mindkét nagy román pártot, mutatott rá.
Kapcsolódó
Kiemelték, hogy június 9-én a helyhatósági választásokon Bihar megyét megnyerte a PNL, most saját jelöltjük, Nicolae Ciucă jóval kevesebb szavazatot kapott. De ez az ő problémájuk, a Bihar megyei magyarok érzékelték az RMDSZ eredményeit, láthatták a kontrasztot, miután kikerültek a kormányból, fűzte hozzá Szabó Ödön. „Nekünk a magunk dolgával kell törődnünk” – mondta, remélve, hogy az RMDSZ-re a parlamenti választások szempontjából nem lesz hatással az elnökválasztás első körének eredménye. Szerinte a kampányuk során kialakult egy jó hangulat, amihez a jelöltlistájuk pozitív fogadtatása is hozzájárult. Hogy a román pártokra milyen hatása lesz az elnökválasztás eredménye, kiderül. „Először a magyar közösséget kell víz fellett tartani, utána majd szétnézünk” – mondta. Hangsúlyozta, legalább annyi szavazatra lesz szükség, mint a helyhatósági, illetve EP-választások alkalmával, hogy túllépjék az 5 százalékos választási küszöböt.
Kelemen Hunor egyébként közölte: „Két összehasonlítási adat áll rendelkezésünkre, többel nem is érdemes foglalkozni. A legutolsó elnökválasztáshoz képest 60-70 ezerrel több szavazatot kaptam. Az európai parlamenti választásokhoz képest azonban alacsonyabb volt a támogatottság.”
CSAK SAJÁT