Kolozsváron ülésezik az SZKT – A felszólalók ezt várják el az RMDSZ államelnökjelöltjétől

Kolozsváron ülésezik pénteken az RMDSZ Szövetségi Képviselők Tanácsa (SZKT), melynek egyetlen feladata a Szövetség államelnökjelöltjének a kijelölése. Mint ismert, az RMDSZ miniparlamentjének is nevezett döntéshozó testület elé kerül a Területi Elnökök Konzultatív Tanácsa (TEKT) csütörtökön megfogalmazott javaslata, mely szerint Kelemen Hunor szövetségi elnök legyen a magyar érdekképviseleti szervezet jelöltje az államfő-választáson.

Winkler Gyula EP-képviselő, az SZKT Szórvány frakciója nevében felszólalásában elmondta: a szórványban élő közösségek számára is nagyon fontos a közösségi összefogás, a közösség megerősítése. Kiemelte: Kelemen Hunor személye és munkája révén erősödött a politikai összetartás is.

A szuperválasztási évben csak az első félidő telt le, a második még előttünk áll – fogalmazott Winkler Gyula. Hozzátette, az RMDSZ a nyári választásokon az 580 ezer szavazattal bemutatta, hogy „erős közösség vagyunk”, és most is ahhoz kérik a közösség támogatását, hogy december 1-jén a parlamenti választásokon és az államfő-választáson megismételjék a nyári eredményt.

Fotó: Borsi Balázs

Most arról kell dönteni, hogy ki lesz az, aki a magyarok hangja lesz az elnökválasztási kampányban, aki hitelesen jeleníti meg a magyar közösség igényeit a politikai kampányban, jelentette ki.

„Ha mi sikeresek akarunk lenni a második félidőben, akkor azt a személyt kell kiválasztani, aki a leghitelesebben, a legnagyobb higgadtsággal, a legnagyobb tapasztalattal meg tudja jeleníteni az elvárásainkat„ – mondta Winkler Gyula, aki kijelentette: arra kéri az SZKT-t, erősítse meg, hogy Kelemen Hunor legyen az RMDSZ államelnökjelöltje.

Cseke Attila Bihar megyei szenátor, volt fejlesztési miniszter azt emelte ki: az RMDSZ történelmi győzelmet aratott június 9-én, amikor az elmúlt húsz év legjobb eredményét könyvelhette el. Van még tennivaló, tette hozzá, hiszen november végén és december elején három egymást követő vasárnap is az urnák elé szólítják majd a szavazókat.

Egy olyan kihívást emelt ki, amely szerinte a következő években súlyosan érint majd minden romániai polgárt. Cseke Attila szerint a közigazgatási átszervezés az, amely a következő időszakban nagy mértékben meghatározza majd a közbeszédet, és amely szorosan érinti a romániai, erdélyi magyarságot is. Meglátása szerint „brutális kritériumok” szerint akarják ezt az átszervezést véghezvinni – és sorra vette azokat a kitételeket is, amelyek alapján újraosztanák, illetve átszerveznék a meglévő közigazgatási egységeket.

Ezekre kell olyan világos szakmai és demagógiától mentes válaszokat adni, amelyek meg tudják szólítani a magyar közösséget. Egyetlenegy más román jelölt sem fogja felvetni a magyar közösség ügyeit és nem fog bennünket képviselni, mondta Cseke Attila, hozzátéve: ha van magyar jelölt, akkor a magyarságra is jobban odafigyelnek. Kijelentette: a Partium frakció támogatja, hogy Kelemen Hunor legyen az RMDSZ jelöltje.

Tánczos Barna szenátor az SZKT Székelyföld frakciója nevében azt mondta: az erdélyi magyar közösségnek láthatónak kell lennie, nemcsak statisztikai adatok kell legyünk, hanem egy-egy választási kampányban is ott kell legyünk, jelesül az államelnök-választási kampányban, ahol a többségieknek is hallaniuk kell rólunk, számolniuk kell velünk, hogy tudják azt, mit akarunk ebben az országban, hogy itt vagyunk és nem tűntünk el a történelem süllyesztőjében – mondta. Az államelnök-választási jelöltség egy ilyen eszköz ahhoz, hogy halljanak rólunk.

Meglátása szerint nincsen alternatíva az elv- és az értékrend alapú politizálásban, és ezt Kelemen Hunor számtalanszor bebizonyította, mint ahogyan azt is, hogy munkával kell kivívni az elismertséget.

Az ember legyen a központja a közpolitikáknak, az ember legyen a központja a döntéseknek – hangsúlyozta Tánczos Barna. Felelevenítette: Kelemen Hunor volt az, aki az előző kormányban javasolta a családügyi minisztérium létrehozását és az RMDSZ volt az, amely konkrét családtámogatási programokkal állt elő – aztán az RMDSZ kormányból való kiszorítása után ezekből semmi sem lett.

A Hargita megyei politikus szerint Kelemen Hunor az, aki a legjobb jelöltje lehet a romániai magyar közösségnek.

Csibi Attila Zoltán, a Maros megyei RMDSZ elnöke szerint az a siker, amit júniusban elért az erdélyi magyarság, akkor lesz teljes, ha az RMDSZ ott lesz a következő kormányban és erős képviselettel lesz jelen a törvényhozásban.

Az előző SZKT-n született meg a döntés, hogy a Szövetségnek lesz államfőjelöltje, és ő maga és a képviselt frakció is úgy látja, hogy a legmegfelelőbb személy erre Kelemen Hunor szövetségi elnök.

Szabó Ödön Bihar megyei parlamenti képviselő azt emelte ki: látnunk kell azt, hogy lesz egy választás, és hogy ez az ország milyen állapotban van. Szerinte egyértelmű, hogy sokmindenen kell változtatni, „lelket kell lehelni ebbe az államba”, hogy figyeljen az emberekre is.

Úgy látja, az RMDSZ-nek vannak válaszai a legfontosabb kérdésekre, és az előző kampányok során is bebizonyosodott, hogy a Szövetség megvalósítható és a közös fejlődést szolgáló projektek ötletével rendelkezik. Ezt látják a románok is, de sokak szemében az a legnagyobb probléma, hogy az RMDSZ egy magyar szervezet, és a jelöltje egy magyar ember.

Vincze Loránt EP-képviselő az etnikai politizálásról szólva elmondta: az erdélyi magyarok számára az anyanyelv és az anyanyelvi kultúra olyan erős identitáskérdés, amelyért csak az RMDSZ küzd, és ez a választási programból is kitűnik majd.

Csoma Botond Kolozs megyei parlamenti képviselő szerint a júniusi választási siker kulcsa volt az etnopolitika és a szakpolitika megfelelő ötvözése. Szerinte nem kell feltalálni a meleg vizet, ugyanezt a receptet kell alkalmazniuk a államfő- és a parlamenti választásokon is.

Meglátása szerint alapvetés az, hogy az RMDSZ-nek és a romániai magyarságnak legyen jelöltje az elnökválasztáson, mert a magyar ügyek megjelenítése mellett az egyik fő elvárásunk az a román állammal szemben, hogy tisztelje az embereket.

Csoma Botond kiemelte, „Kelemen Hunor egy olyan személy, aki ha kell, tud pragmatikus lenni, amikor kell, elmondja a véleményét, és bebizonyította azt, hogy ismeri a magyar közösséget”. Csoma Botond szerint a szövetségi elnök „a leghitelesebb romániai magyar politikus”, ezért „egyértelmű az, hogy ő kell képviselje a magyarságot az elnökválasztáson”.

Biró Rozália, az RMDSZ Nőszervezete elnöke is amellett állt ki, hogy a szövetségi elnök képviselje a magyar ügyet az államelnökválasztáson.

Felszólalásában Tamás Sándor és Borboly Csaba, a Korvászna és a Hargita megyei tanács elnöke, Dénes István, a Nemzeti Szabadelvű Platform elnöke, Miklós Zoltán parlamenti képviselő, Horváth Anna, az RMDSZ Ügyvezető Elnökségének önkormányzatokért felelős ügyvezető alelnöke és Vass Levente korábbi egészségügyi államtitkár szintén Kelemen Hunort méltatta.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?