Átadták az Összetartozás díját Szilágybagoson

Szilágybagos és a magyarországi Vámospércs kapcsolata több évtizedes testvértelepülési múltra tekint vissza. 2019-ben a két település polgármesterei – Marina Ida-Magdolna és Ménes Andrea – kezdeményezésére jött létre az Összetartozás-díj, mely a testvéri szeretetet és az egymás sorsa iránti felelősségtudatot hivatott szolgálni.

Évente, június 4-én rendezik meg az istentisztelettel egybekötött átadó ünnepséget. Egyik esztendőben a szilágybagosiak tüntetnek ki egy vámospércsi lakost, a következőben a vámospércsiek egy szilágybagosit. Az idén Szilágybagos volt a házigazda. Lukács József helyi nyugalmazott esperes megfogalmazta, az ünnepeink piros betűvel kiemelten olvashatók, de vannak fekete betűs ünnepeink is, mint a június 4-e, a trianoni békeszerződés aláírásának napja. Ez a fekete betűs ünnep 103 esztendőn keresztül piros betűs ünneppé vált, mert „sokak bánatára, nem vesztünk el, megtartattunk, élünk és vagyunk”. A mi feladatunk, hogy továbbítsuk a szeretetet, és legyünk a magyar nemzet fogaskerekei, legyünk életbiztosítottak, és hitben járjunk. Az igehirdetést és a három perces harangszót követően elhangzott Vörösmarty Mihály Szózata, majd az 1920. június 4-ei eseményekről tartott történelmi áttekintőt Tönkő Norbert történelemtanár, kiemelve: a történelem egyik legtragikusabb pillanata az akkori békekötés, melyet a költők, írók gyásznapnak neveznek.  

A szerző felvételei

A református énekkar szolgálata után Ménes Andrea, Vámospércs polgármestere ünnepi beszédében elmondta, amikor Szilágybagosra érkezik, mintha rokonlátogatásra jönne. Egykoron a trianoni békeszerződésről, az ’56-os szabadságharcról nem lehetett hallani, csak a társadalom legkisebb egységén belül, a családban. Ott is csak pusmogva beszéltek a külhoni magyarokról, az ’56-os menekültekről, megtorlásokról. A polgármester kiemelte: az anyaországiaknak oda kell figyelniük a külhoni magyarokra, akik bár nem választották, egykoron új hazát kaptak. A 2010-es év hozott igazi változást, segítséget az együttműködésben. A nemzetegyesítő politika arra szolgál, hogy egyházakat, iskolákat, óvodákat támogasson, építsen, hogy a külhoni magyarok megőrizhessék kultúrájukat, nyelvüket. 1920-ban nem lehetett elvenni tőlük hitüket, mely kapaszkodóként szolgált számukra.

Az Összetartozás díj egy ezüstérem, kitűző, amely életfát jelképez, Szilágyság és Hajdúság egy tőről fakadását. Testvéri szeretetet, ami Szilágybagost és Vámospércset összeköti. Az idei díjazott a Bihar megyei, érsemjéni születésű Somogyi László Gábor, Vámospércs alpolgármestere, a Pircsike Vámospércsi Közművelődési Egyesület elnöke, a Fintorgó Színjátszókör vezetője, mely alpolgármesterként elhivatott harcosa a magyar kultúrának, szívügyének tekinti a nemzeti értékek átadását, és élenjárója a két település közötti testvérkapcsolat ápolásának.

Bernáth István, Szilágybagos RMDSZ-es polgármestere beszédében kiemelte, a díj által az egységre figyelnek, ezt erősítik. Az idei díjazott a nemzet iránti hűségről tesz tanúbizonyságot nap mint nap, önzetlenül. Marina Ida Szilágybagos egykori polgármestere megfogalmazta: amit Trianon lerombolt, azt közösen kell együtt újjáépíteni.

Seres Dénes parlamenti képviselő ünnepi gondolatát tolmácsolva közölte, 1920. június 4-e a magyarság egyik Golgotája. A békediktátum aláírása napján a szilágybagosi ember mit sem érzett a történtekből, hiszen a Berettyó folyó épp úgy csordogált, mint azelőtt, a nap úgy kelt fel, viszont az elkövetkezendő években észlelhető volt a nagy változás. Sok jogfosztás, igazságtalanság következett, de a hit, az elkötelezettség munkálkodása által, kitartással, itt vagyunk ma is, mert elődeink hittel őrizték mindazt, amit ezer éven keresztül örököltek elődjeiktől. Próbálták megtartani és óvni mindazt, ami magyarrá teszi őket. Bár nehéz körülmények között nevelték gyermekeiket, mindvégig beszélték nyelvüket, óvták kultúrájukat, hagyományaikat. „Mi is vigyük tovább mindezt, építkezzünk, tervezzünk, mert nem csak hátra kell nézni, sebeket gyógyítani, hanem előre kell tekinteni, hogy jobban szolgáljuk közösségünket”.

Az ünnepi beszédek és a díjátadás után a Szederinda citeraegyüttes lépett fel, majd Pap Benjámin Roland baptista lelkipásztor osztotta meg gondolatait, ezt követően a Szilágybagosi Baptista Fúvószenekar szolgált.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?