Átadták a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének új székházát
Nagyszabású ünnepség keretében avatták fel a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének új, csíkszeredai székházát szombaton. A szervezet 1991-es megalakulása óta először talált önálló otthonra, miután magyar állami támogatással sikerült megvásárolnia és átalakítania egy, az erre a célra kiválasztott ingatlant a hargitai megyeszékhelyen.
A magyarországi és erdélyi magyar politikum képviselői, egyházi és világi méltóságok, a Kárpát-medencei és nyugati szórvány magyar oktatási szervezeteinek vezetői és számos meghívott jelenlétében adták át szombaton a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének (RMPSZ) új, csíkszeredai székházát. Az avatóünnepség résztvevőit a moderátor szerepében Ferencz-Salamon Alpár, az Apáczai Csere János Pedagógusok Háza, igazgatója, az RMPSZ országos általános alelnöke köszöntötte. Az egybegyűltek egy perces néma főhajtással adóztak a tavaly októberben tragikus hirtelenséggel elhunyt Potápi Árpád János emléke előtt, majd sorra szólaltak fel a meghívottak.
„Elődeink kitartó, hazateremtő munkásságát követjük, amikor házat építettünk. Összefogással otthont teremtettünk a romániai magyar pedagógusoknak, általa erős, jelképes hajlékot a magyar nyelvű, minőségi oktatásnak, hisz ez a ház a várunk, ez a megszépült ház utat mutat, ennek falai a mai naptól Erdély-szerte álló tanintézményeinkkel együtt arról beszélnek, hogy mi itt élni, dolgozni, gyarapodni és megmaradni akarunk” – fogalmazott Ferencz Salamon-Alpár, majd Nacsa Lőrincz, a magyar miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára lépett a mikrofonhoz.
Az államtitkár több évtizedes elmaradás pótlásának nevezte az RMPSZ, mint a Kárpát-medence egyik legnagyobb civil szervezetének székházavatóját. „Nem túlzás azt állítani, hogy a közös, nemzetépítő munkánk újabb mérföldköve a mai nap” – fogalmazott. „Ez az épület egy újabb színtere lesz annak a munkának, amelyet a Kárpát-medencei magyarság, azon belül pedig a Kárpás-medencei magyar fiatalság megerősítése és felemelése érdekében végzünk” – mutatott rá a politikus. Kiemelte: Magyarország kormánya 427 millió forintos támogatást biztosított ahhoz, hogy a szövetség az épületet megvásárolja, kibővítse és felújítsa.
Mint Nacsa Lőrinc rámutatott a Kárpát-medencei magyar óvodafejlesztési program keretében az RMPSZ közreműködésével mintegy 370 beruházás valósult meg, vagy zajlik éppen jelenleg is. Kitért arra is, hogy 2024 folyamán Erdély-szerte több mint 144 ezer magyar nyelvű fiatal részesülhetett oktatási-nevelési támogatásban. „Mindezzel a munkával az erdélyi és a Kárpát-medencei magyar jövőnket alapozzuk meg” – mutatott rá. Hozzátette: 2025 a magyar nemzetpolitikában a jövő nemzedék éve lesz.
Maruzsa Zoltán, a magyar kormány köznevelésért felelős államtitkára újabb erőforrásnak nevezte a csíkszeredai székházat, ugyanakkor kitért arra is, hogy Románia Schengeni-övezethez történt januári csatlakozásával egy szétválasztó elem szűnt meg a Kárpát-medcei magyar oktatási térben.
„Az iskola és az oktatás minősége évszázadokon átívelően meghatározza egy társadalom, egy nemzet tudáshoz való viszonyulását” – hangsúlyozta köszöntőjében Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes, pénzügyminiszter. Kiemelte: az erdélyi magyar társadalom sorsát, viselkedését, értékeit alapvetően határozza meg a pedagógus-társadalom működése. A politikus köszönetet mondott a magyar kormány által nyújtott támogatásokért.
„Gratulálok ahhoz az összefogáshoz, amelyet a pedagógus-társadalom az egész Kárpát-medencében meg tudott valósítani. Ezáltal és a határok megszűnésével egy új jövőt tudnak teremteni a következő generációknak” – mutatott rá a miniszterelnök-helyettes.
Kallós Zoltán, az oktatási minisztérium államtitkára úgy fogalmazott: „Tartós tetőt kell vonni a romániai és a Kárpát-medencei magyarság fölé, amelyet az oktatással kell összeácsolni. Ezt a tetőt tartani is kell és erre vannak a pedagógusok”.
Csíkszereda polgármestere, Korodi Attila kiemelte: fontos, hogy befogadó, magyar nyelvű oktatási rendszer működjön az RMPSZ szakmai felügyelete mellett. A városvezető bejelentette: 2025 az oktatás éve lesz Csíkszeredában. „Ennek során nem lesz olyan, közoktatásban lévő csíkszeredai diák, akiért ne cselekednénk, ne tudnánk tenni” – fogalmazott. Mint az elöljáró beszámolt róla: a napokban kezdődött meg a csíkszeredai iskolák bútorzatának, felszerelésének nagyszabású cseréje. Megemlítette emellett a városban folyó duális oktatás megerősödését, két iskolai tornaterem idénre tervezett átadását is.
„Egyre nagyobb hangsúlyt kell kapjon az oktatás minőségének, a hogyanjának, a pedagógusok keresztül történő szervezésének kérdésköre. Egyre nagyobb hangsúlyt, mert oktatási intézményeink felújítása lassan befejeződik. Az iskolák új köntöst kapnak nem csak kint, hanem belső felszereltségben is” – mutatott rá Korodi Attila. Ugyanakkor elmondta: az iskolákban lecserélt felszerelések, bútorzatok közül a jó állapotúak és használhatók a kárpátaljai Beregszász és környékének tanintézményeit fogják szolgálni a jövőben.
Az ünnepség további részében felszólalt még Somodi Henrietta-Kitti, a Romániai Magyar Középiskolások Szövetségének elnöke, majd a sort Burus-Siklódi Botond, RMPSZ-elnök beszéde zárta.
Az ünnepi alkalom az ünnepélyes szalagvágással, majd az épület egyházi megáldásával ért véget. A történelmi egyházak részéről Darvas-Kozma József esperes, plébános, Szatmári Szilárd református tiszteletes és Solymosi Alpár unitárius tiszteletes szólalt fel és mondott áldást. Az eseményt közös ima és a Szózat zárta. Az ünnepi hangulatot a Codex régizene együttes produkciója fokozta és tette színesebbé.
Az avatóünnepséget követően Burus Siklódi Botond RMPSZ-elnök a Maszol érdeklődésére elmondta: örül annak, hogy otthonra lelt végre az általa vezetett szervezet, hiszen igazi székháza tulajdonjogi szempontból eddig nem létezett. „Nagyszerű helyeink voltak, elégedettségünket fejezhetjük ki, de a dolgok alakulása megkövetelte egy igazi székház létrehozását” – hangsúlyozta.
„Van ugyan egy központunk nekünk Szovátán, az országos központja a pedagógus szövetségnek. Ám már az alakulásakor, 1991-ben, úgy döntöttünk, hogy az mindig Csíkszeredában lesz, mert itt vannak olyan körülmények, olyan feltételek, amelyek hosszú távon is garantálni tudják a létezését. Épp ezért az eddigi helyszíneink, ahol működtünk, azok is tökéletesen megfeleltek a célnak, de állandó változásban vagyunk. Nehéz előre látni, hogy mi történik a távoli jövőben, ezért döntöttünk úgy, hogy pályázunk a támogatásra, amivel a saját otthonunkat is megteremthetjük. Szeretném megköszönni a magyar kormánynak, a Nemzetpolitikai Államtitkárságnak, a Bethlen Gábor Alapkezelőnek, a Belügyminisztérium köznevelési államtitkárságának, hogy ebben partnereink voltak, és finanszírozták ezt az új fejlesztési projektünket” – szólt a köszönet hangján az elnök.
Mint kiemelte: egy családi célokra épült ingatlant alakítottak át a céljaiknak megfelelően. „Vannak benne irodák, vannak vendégszobák, hogy a meghívottainkat legyen hol vendégül láthassuk, és vannak képzési- és tárgyalótereink, lobbitereink, ahol az érdekérvényesítő munkánkat kiteljesíthetjük” – osztotta meg Burus Siklódi Botond.
Nacsa Lőrinc, nemzetpolitikáért felelős államtitkár a Maszolnak nyilatkozva elmondta: A magyar nyelvű oktatás kulcsfontosságú mozzanat a magyar jövő szempontjából. „Ha nincsen magyar nyelvű oktatás, akkor rögtön sokkal nehezebbé válik a magyar megmaradás és a magyar gyermekeknek a jövője. Nagyon fontos, hogy a mai napon Csíkszeredában otthonra talált a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége. Magyarország kormánya támogatásával egy szép, új, minden funkcióval rendelkező, kibővített székházat sikerült ma átadni és befejezni a munkálatokat. Itt otthonra lehetnek a pedagógusok, a pedagógusszövetség, sőt a diákok is. Azt gondolom, hogy ez a ház az erdélyi magyar nyelvű oktatásnak az egyik letéteményese és egyik központja lesz” – fogalmazott Nacsa Lőrinc.
CSAK SAJÁT