Szilágyság: diákokat, tanárokat és iskolákat díjaztak az első RMPSZ gálán
„A világ olyanná alakul, amilyenné a fiatalságot nevelik” – hangzott el az RMPSZ Szilágy megyei gáláján, amelyen a nemzetközi és országos tantárgyversenyeken kimagasló eredményeket elért, tehetséges szilágysági magyar diákokat, és „az oktatás szívét” képező pedagógusokat, valamint a magyar tannyelvű intézményeket díjazták.
„A 21. század fájó, ijesztő, rengeteg kérdést felvető, mondhatnánk úgy is, hogy emberpróbáló idejében az oktatás szerepe is folyamatosan átértékelődik. A világjárványt, a háború kiváltotta rettegést megélt világunkban az iskolák kötelessége és egyben felelőssége az lett, hogy a bizonytalanságokat, félelmeket termékeny talajjá változtassák, erőt kovácsoljanak belőlük, s a nevelés eszközeként tekintsenek mindarra, ami kihívásként, ismeretlen helyzetként a mindennapi munkájukat megnehezítheti. Teszik mindezt annak a makacs és optimista hitnek a birtokában, hogy egy gyerek, egy tanár, egy toll és egy könyv meg tudja változtatni a világot” – mondta üdvözlő beszédében Lőrincz Boglárka konferáló.
Kovács Zoltán, a Szilágy megyei RMPSZ elnöke egy Szent-Györgyi Albert idézettel köszöntötte az egybegyűlteket, mondván: olyan lesz a jövő, mint amilyen a ma iskolája. Beszédében megköszönte a tehetséges, eredményes diákok és felkészítő tanáraik munkáját, majd az összes magyar tannyelvű iskolát méltatta. Örömmel adta hírül, hogy megérkeztek a Rákóczi Szövetség által adományozott iskolatáskák, majd értékelte a pedagógusok önzetlen munkáját, hogy sikeresen részt vettek a Szülőföldön magyarul program lebonyolításában, hogy több mint 6200 gyermeket és diákot regisztráltak a felületen.
A rendezvény megyei házigazdája, Seres Dénes parlamenti képviselő az oktatási gálán kiemelte: működő iskoláink, óvodáink és bölcsődéink vannak. A megtett út sikeres volt, és ezt követni kell. Megköszönte a pedagógusoknak, hogy nevelték és oktatták a gyermekeket, erősítették bennük a hovatartozás tudatát. Dr. Kovács Irénke szenátor köszöntő beszédében hangsúlyozta: nagyon fontos, hogy versenyképes tudást nyújtsunk diákjainknak, hogy jó eredményeket érjenek el az országos vizsgákon és a különböző versenyeken. Az RMDSZ Szilágy megyei szervezete időben felismerte, hogy a minőségi oktatáshoz kiváló infrastruktúrára van szükség, ezért jól felszerelt, modern iskolákat biztosítottak. Ahhoz, hogy ez megmaradjon, megszerzett jogainkat meg kell őrizni, és hallatnunk kell hangunkat. A földön nem létezik szebb és nemesebb hivatás, mint a pedagógusi hivatás. A pedagógus az, aki a jövőt formálja és alakítja, aki felvértezi a gyermekeket a legnagyobb hatalommal, a tudással – ehhez kívánt a pedagógusoknak erőt, kitartást és sok sikert.
Hari Tünde Hajnalka tanfelügyelő elmondta, az eredményes diákokban győztes hozzáállás, elhatározás, kitartás volt, és a hosszú felkészülésnek meglett az eredménye, célba érkeztek. A siker nem hullott egyszerűen az ölükbe, lépésről lépésre egy kicsit előbbre haladtak, és meglett a befektetett munka eredménye.
Ezt követően a tavalyi tanévben kiválóan teljesítő diákokat díjazták, mondván, az olimpiákon, versenyeken való helytállás szorgalmat, kitartást, következetességet és rengeteg áldozatot követel.
Elismerő oklevelet vehetett át Lóga Patrik, Bonczidai Miriam, Sallai Boglárka Hanna, Gál Levente, Sólyom Csilla, Vicsai Bíborka (Zilahi Silvania Főgimnázium), Elekes Abigél, Boros Antónia-Zsanett, Bacsó Anna (Zilahi Simion Bărnuţiu Általános Iskola), Hegedüs Laura, Debreceni Máté (Zilahi Gheorghe Șincai Pedagógiai Líceum), Hunyadi Angéla – Anita, Simon Bernadett (Zilahi Református Wesselényi Kollégium), Bernát Júlia, Kiss Janka, Benk Petra-Demetra, Kulcsár Szilvia (Zilahi Mihai Eminescu Általános Iskola), Józsa Dóra (Szilágysomlyói Simion Bărnuţiu Főgimnázium), Darabont Dominik, Balla Csenge (Szilágyperecseni 1-es Számú Általános Iskola), Erdei Laura, Bai Ágota (Sarmasági 1-es Számú Technológiai Líceum), Valki Balázs (Krasznai Cserey-Goga Technológiai Líceum), Simon Viktória (Szilágycsehi Gheorghe Pop de Băsești Technológiai Líceum).
„A tény, hogy ennyi kiváló teljesítményű tanulót díjazhattunk, csak akkor lesz teljes, ha elismerjük, hogy a siker mögött egy ösztönző, együttműködő, szakmailag kifogásolhatatlan pedagógus is áll. Az ő jelenlétük s segítő, kísérő munkájuk nélkül ezek az eredmények nem születhettek volna meg” – hangzott el a gálán. A következőkben a felkészítő pedagógusok vehették át az érdemokleveleket.
Érdemoklevélben részesült Bara Erzsébet, Kulcsár Edit (Zilahi Református Wesselényi Kollégium), Bántó Evódia (Szilágycsehi Gheorghe Pop de Băsești Technológiai Líceum), Béczi Csilla, Bernát Andrea, Boda Erzsébet, Csepei Ibolya (Zilahi Mihai Eminescu Általános Iskola), Pataki Ida (Zilahi Simion Bărnuţiu Általános Iskola), Debre Beáta, Király Enikő (Szilágyperecseni 1-es Számú Általános Iskola), Faluvégi Ervin Zoltán, Gáspár Edit, László Judit, Turdean Katalin (Zilahi Silvania Főgimnázium), Keresztes Mónika, Kocsis Gabriella (Sarmasági 1-es Számú Technológiai Líceum), László Andrea (Krasznai Cserey-Goga Technológiai Líceum), Orosz Timea Gabriella, Pop Ioana Codruța (Zilahi Gheorghe Șincai Pedagógiai Líceum), Tóbiás István Tamás (Szilágysomlyói Simion Bărnuţiu Főgimnázium, Zilahi Silvania Főgimnázium).
Dr. Kovács Irénke szenátornak átnyújtották a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége Országos elnökségének Ezüstgyopár díját, amelyet a Szervezet ugyan 2023-ban ítélt oda, de e felemelő ünnepség keretében adták át szülőföldjén. A díjazottat legutóbb, 2023-ban kiemelkedő tudományos érdemeiért a „Tiszteletbeli doktor” – Doctor Honoris Causa címmel is kitüntették.
A folytatásban a Mákvirág díjakat adták át, melyet minden évben azon középiskolás diákok kapják, akik kiváló tanulmányi eredményeik mellett különböző országos versenyek díjazottjai, szakmai táborok résztvevői. Ezt követően azon magyar nyelvű tanintézmények kitüntetése következett, amelyek munkájukkal az elmúlt években sokszorosan hozzájárultak ahhoz, hogy a Szilágy megyei oktatás minőségileg fejlődjön.
CSAK SAJÁT