Államcsőddel járna az Európai Bizottság elvárásainak teljesítése?
Fizetésképtelenné válhat Románia, amennyiben Brüsszel ragaszkodik ahhoz, hogy a kormány egyszerre alkalmazza az egységes bértörvényt és hajtsa végre költségvetési hiány csökkentését célzó intézkedéseket. Marcel Boloș pénzügyminiszter hétfőn tárgyalt az Európai Bizottság képviselőivel, akik szigorúbb pénzügyi lépéseket, valamint szerkezeti reformokat várnak el Romániától.
Bukarest az országos GDP 4,4 százalékát nem meghaladó költségvetési hiányt vállalt az idei évre az uniós helyreállítási alapokból érkező pénzek felhasználásának egyik feltételeként. Boloș a Libertateanak azt mondta, hogy a koalícióban eddig tervezett fiskális reformintézkedések kevesek ennek a célnak a teljesítéséhez. Az Európai Bizottság ragaszkodik a nyugdíjreform gyorsabb végrehajtásához is. „A helyreállítási terv életbe léptetéséhez szükséges összes adóügyi intézkedés végrehajtása a progresszív adózás bevezetését és az áfakulcsok háromról egyre történő csökkentését jelentené. A románok élelme így tíz százalékkal drágulna. Erről jelenleg nem tárgyalni sem lehet” - fogalmazott Marcel Boloș.
Arra a kérdésre, miszerint a kormány beleegyezik-e a 19 százalékos egységes áfakulcs megtartásába, a tárcavezető azt mondta: „lehet, hogy az Európai Bizottság ezt akarja, de mi nem áldozhatunk fel egy országot". Boloș szerint szó sem lehet az egységes bértörvény reformjáról, ez ma költségvetési, de általános pénzügyi szempontból sem végrehajtható. „Elmagyaráztam az Európai Bizottság képviselőinek, hogy ez fizetésképtelenséghez vezetne, nincs lehetőségünk a végrehajtására. Nem lehet egyszerre végrehajtani az egységes bértörvényt, a nyugdíjtörvényt, s közben a költségvetési hiányt is csökkenteni. Mindent egyszerre nem lehet megvalósítani, Ezt teljes felelősséggel állítom” - nyilatkozta a pénzügyminiszter. Hozzátette: csak fokozatosan lehet ilyen intézkedéseket életbe léptetni.
A Libertatea értesülései szerint az Európai Bizottság képviselői ragaszkodtak a kis- és középvállalkozások számának csökkentéséhez, mivel azok valóságos „adóparadicsomokat" jelentenek. Marcel Boloș a brüsszeli megbeszéléseken azt javasolta: a GDP-arányos költségvetési hiány érhesse le az 5,5 százalékot.
A kormány több tagja az egységes bértörvényről, nyugdíjreformról, az adóügyi intézkedésekről, valamint az idei költségvetési hiányról egyeztet ezekben a napokban az Európai Bizottsággal, miután Brüsszel ezen kérdések rendezésétől tette függővé Románia számára az uniós helyreállítási alapokból történő kifizetések harmadik szakaszát. Marcel Ciolacu miniszterelnök pénteken találkozik Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével.
CSAK SAJÁT