Ágyú helyett talajgenerátorral kergetik el a jégesőt Szatmár megyében

A Szatmár Megyei Tanács 40 jégeső-elhárító rendszert helyez működésbe, egy ilyet az újságíróknak is megmutattak szerdán.

A Szatmár Megyei Tanács szakszemélyzete nemrég sikeresen tesztelte a megyei jégeső-elhárító rendszer prototípusát. Ennek apropóján szerveztek sajtótájékoztatót, amelyen bemutattak egy berendezést a negyvenből, amely megelőzheti a jégeső kialakulását a térségben.

A megyei tanács egy EU-s pályázat révén építi ki a rendszert, amely megvéd sok szatmári gazdálkodót a jégeső pusztításától. Az elmúlt években ugyanis gyakran megtörtént, hogy a gazdák egész ültetvénye tönkrement a tavaszi jégverés miatt – bízunk benne, hogy ilyenre nem kerülhet már sor.

A szerző felvétele

A projektben összesen 40 jégeső-elhárító állomást üzemelnek majd be Szatmár megye egész területén. A jégeső-elhárító állomások automata, központilag irányított talajgenerátorok, tehát nem jégágyúkról van szó. Ezek a berendezések nem zajosak, működésük szagtalan, a hasonló jégkármérséklő rendszerekhez képest semmilyen módon nem zavarják a környezetüket.

Mint kiderült, a talajgenerátorok a romániai Országos Meteorológiai Szolgálat riasztásai nyomán lépnek működésbe. A berendezés ezüst-jodid oldatot éget el, és az így keletkező ezüst-jodid molekulák feláramlással a felhők felsőbb rétegeibe jutnak, ott pedig csökkentik a kialakuló jégszemcsék méretét.

„A 40 talajgenerátor kivitelezése és üzembe helyezése idén lezárul, működésbe lépésük után pedig Szatmár megye egész területét lefedik majd” – tudtuk meg a megyei tanácselnöktől, Pataki Csabától.

A projekt magyarországi partnerekkel valósul meg, a határ túloldalán az Országos Meteorológiai Szolgálat a projektfelelős. A jégeső-elhárító rendszer létrehozásának teljes költsége közel 867 ezer euró, ebből mintegy 740 ezer eurót az EU biztosít, 112 ezer eurót Románia kormánya finanszíroz, 17 ezer euró pedig a Szatmár megyei önkormányzat saját hozzájárulása.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?