Aggasztóan tájékozatlanok a fiatalok a szexuális úton terjedő fertőzésekről
A romániai fiatalok 31 százaléka nem hallott a HPV-fertőzésről, amely a méhnyakrák fő okozója. Közben Románia a betegség kapcsán továbbra is a legmagasabb előfordulási és halálozási arányokat regisztrálja Európában.
A 16 és 35 év közötti román fiatalok mindössze 10 százaléka rendelkezik elegendő ismerettel ahhoz, hogy megvédje magát a szexuális úton terjedő fertőzésekkel szemben. Ez az egyik legaggasztóbb következtetése a nemrégiben a MedLife által megrendelt országos felmérésnek. Európában nő a szexuális úton terjedő betegségek előfordulása, és Romániában a legmagasabb méhnyakrák-incidencia és elhalálozás, hívja fel a figyelmet a tanulmány kapcsán a G4Media.
Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) szerint Európában jelentősen nőtt a szexuális úton terjedő fertőzések száma. Romániában is emelkedik a bejelentett szifilisz esetek száma, az Országos Statisztikai Intézet legfrissebb adatai szerint. Ugyanakkor a bejelentett fertőzések aránya sokkal alacsonyabb, mint Európa többi részén, és nem minden szexuális úton terjedő betegségről vannak adatok.
A Romániában diagnosztizált fertőzések alacsony számának egyik lehetséges magyarázata éppen az aktív szexuális életet élő fiatalok ismerethiánya, amit a legújabb tanulmány is kimutatott. A kutatást a MedLifemegrendelésére végezték, és országos szinten 800, 16 és 35 év közötti, internetes hozzáféréssel rendelkező fiatal körében.
A megkérdezett aktív szexuális életet élő fiatalok 90 százalékának nincs elegendő információja a szexuális úton terjedő fertőzésekről és betegségekről, hogy felismerje ezeket és megvédje magát tőlük. Az összes mintából 83% a kérdőív kitöltésekor már megkezdte szexuális életét.
Bár a résztvevők 90 százaléka hallott a szexuális úton terjedő betegségekről, 20 százalékuk nem tudott megnevezni háromnál többet. A leginkább ismert szexuális úton terjedő betegségek a fiatalok körében: HIV/AIDS, szifilisz és a HPV fertőzés.
Mégis, a HPV fertőzésről szóló ismeretek aránya még mindig nem kielégítő, figyelembe véve, hogy Románia több éve a legmagasabb méhnyakrák előfordulási és halálozási aránnyal küzd Európában, az INSP szerint a HPV fertőzés a fő oka ennek a betegségnek.
A Chlamydia és gonorrhoea fertőzés nem szerepel még a leginkább ismert szexuális úton terjedő betegségek között sem, mutatja a MedLife tanulmánya. Az ezekről a betegségekről szóló ismerethiány aggasztó következményekkel járhat: ha időben nem kezelik őket, meddőségi problémákhoz vezethetnek. A Romániai Humán Reprodukciós Társaság adatai szerint,10-ből 4 pár esetében , akik gyermeket szeretnének, 1-5 év próbálkozás után sem történik meg a fogantatás.
Bár a fiatalok nagy arányban ismerik a HIV, szifilisz és HPV fertőzéseket, ez nem mindig jelent felelős szexuális viselkedést. Minden ötödik fiatal nem használ semmilyen szexuális védekezési módszert, és a válaszadók közel 50%-a jelenleg nem használ óvszert.
Továbbá, csak 22% említette kizárólag a két helyes védelmi módszert a szexuális úton terjedő fertőzések ellen, nevezetesen az absztinenciát és az óvszert. A MedLife tanulmányában résztvevők 78%-a, bár tudja, hogy az óvszer véd a szexuális úton terjedő betegségek ellen, összezavarodik más védekezési módszerek szerepét illetően. Például, a férfiak és azok a résztvevők, akik nem élnek aktív szexuális életet, meg vannak győződve arról, hogy a spirál hatékony módszer a szexuális úton terjedő fertőzések elleni védekezésben.
Egy másik probléma, hogy nem minden aktív szexuális életet élő fiatal tudja, hogy egyetlen óvszer nélküli érintkezés is elegendő ahhoz, hogy szexuális úton terjedő fertőzést elkapjon.
A leggyakoribb tévhitek:
-
A résztvevők 31%-a azt hiszi, hogy a szexuális úton terjedő betegségek csak vaginális érintkezés útján terjedhetnek;
-
23% úgy véli, hogy az óvszer nem szükséges védekezési módszer egy hosszú távú kapcsolatban;
-
13% azt hiszi, hogy két óvszer egyidejű használata dupla védelmet nyújt a szexuális úton terjedő betegségek ellen;
CSAK SAJÁT