Kitaláció a klímaváltozás – véli a lakosság több mint negyede
A lakosság közel 70%-a úgy véli, hogy az éghajlatváltozás valós jelenség, amely már az egész bolygón érezhető – derül ki egy friss felmérésből. A megkérdezettek több mint negyede szerint viszont kitaláció. A válaszadókat a betétdíjas visszaváltási rendszerről is megkérdezték, és több mint fele azt mondta, hogy mindig visszaviszi a palackot, italos dobozt az üzletbe vagy a gyűjtőponthoz, hogy visszakapja az 50 banit.
Arra a kérdésre, hogy „Ön szerint az éghajlatváltozás (globális felmelegedés) valós jelenség, amely már az egész bolygón tapasztalható, vagy hamis, amelyet bizonyos technológiák kereskedelmi népszerűsítése céljából találtak ki?” a megkérdezettek 68,9%-a úgy válaszolt, hogy az éghajlatváltozás valós és látható hatásokkal jár, míg 26,1%-uk az ellenkezőjét gondolja, 5% nem tudja vagy nem válaszol – derül ki az INSCOP által a News.ro megbízásából készített felmérésből.
Főleg az USR-szavazók, a 30 év alattiak, a magasan képzettek, a fehérgallérosok, a Bukarestben vagy más nagyvárosokban élők és a magasabb jövedelemmel rendelkezők válaszolták azt, hogy valós jelenség a globális felmelegedés. Különösen az AUR szavazói, a 60 év felettiek, az alapfokú végzettségűek, a kisvárosi vagy vidéki területeken élők és alacsonyabb jövedelműek vélik úgy, hogy a klímaváltozás nem valós.
Több mint 21 százalék soha nem váltja vissza az italcsomagolást
A felmérés a betétdíjas visszaváltási rendszerre is kiterjedt. Arra a kérdésre, hogy általában visszaviszik-e az italcsomagolást a boltba vagy a gyűjtőponthoz, hogy visszakapják az előre kifizetett 50 banit, a felmérésben résztvevők 53,6%-a mondta, hogy mindig így tesz, 11,4% gyakran, 13,2% ritkán, 21,5% soha, és 0,3% a nem válaszolók aránya.
Soha nem viszik vissza a csomagolást a boltba vagy a gyűjtőközpontba, ezt főleg az AUR szavazói, a 60 év felettiek, az alapfokú végzettségűek, a passzívan inaktívak, a vidéken élők és az alacsonyabb jövedelműek mondták. Akik azt mondták, hogy mindig visszaviszik a csomagolást a boltba vagy a gyűjtőponthoz, azok elsősorban a 30 és 44 év közöttiek, a felsőfokú végzettségűek, a kék vagy szürke gallérosok, az ország középső régiójában élők, a magasabb jövedelműek és a magáncégek alkalmazottai.
A többség elégedett a visszaváltási rendszerrel
32.1% százalék nagyon elégedett azzal, ahogyan alkalmazzák a visszaváltási rendszert, 43,7% pedig elégedett, így összességében 75,8% nagyon elégedett vagy elégedett. 13,7% elégedetlen, 8,6% nagyon elégedetlen (így összesen 22,3% nagyon elégedetlen vagy elégedetlen) a betétdíjas rendszerrel, 1,8% nem tudja vagy nem válaszol erre a kérdésre.
Elsősorban a PSD-szavazók, a nők, a 30 év alattiak és 60 év felettiek, az inaktívak és az állami alkalmazottak elégedettek vagy nagyon elégedettek azzal, ahogyan a hatóságok kivitelezik a visszaváltási rendszert. Elégedetlenek és nagyon elégedetlenek főleg az USR-szavazók, a 45 és 59 év közöttiek, a felsőfokú végzettségűek, a szürke- és fehérgallérosok, a bukaresti lakosok és a magáncégek alkalmazottai.
„Romániában növekszik a környezettudatosság, ami a konkrét magatartásformák értékeléséből is kitűnik, mint például visszaváltási rendszerben való részvétel” – értékelte Remus Ștefureac, az INSCOP Research vezetője. A közvélemény-kutatáshoz az adatfelvétel 2024. június 19. és 27. között történt CATI-módszerrel (telefonos interjúk), egyszerű, rétegzett, 1100 fős, reprezentatív mintán.
CSAK SAJÁT