A romániaiak többsége úgy véli, hogy tudja mi az álhír és az igazság

A romániaiak több mint 70 százaléka találkozott már álhírekkel – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból, amely a News.ro portálon jelent meg szerdán. Ebből az is kiderül, a megkérdezettek mindegy fele úgy véli, hogy a média nem számol be teljeskörűen a fontos nemzetközi történésekről.

A romániaiak 48 százalékának meggyőződése, hogy nagyon sok olyan dolog történik a világban, amiről az átlagemberek nem értesülnek, mert nem kapnak megfelelő tájékoztatást, és hasonló arányban gondolják úgy, hogy a politikusok általában nem mondják el a döntéseik mögött álló valódi okokat. Ugyanakkor a közvélemény-kutatás eredménye szerint a megkérdezettek több mint fele hisz az összeesküvés-elméletekben.

Illusztráció: Pexels

Arra a kérdésre, hogy milyen gyakran találkoznak olyan hírekkel vagy információkkal, amelyekről úgy gondolják, hogy eltorzítják a valóságot, vagy akár hamisak, a válaszadók 19 százaléka azt mondta, hogy ez ritkán vagy soha nem fordul elő, 17,9 százaléka szerint havonta többször előfordul, 17,7 százaléka hetente legalább egyszer találkozik álhírrel, 26,1 százaléka minden nap vagy majdnem minden nap, 11 százaléka pedig naponta többször.

Mint arról korábban írtunk, egy felmérés szerint a legtöbb romániai még mindig a televíziót tekinti a fő információforrásnak, ezt pedig a közösségi média követi. Kiderült, a megkérdezettek 43 százaléka úgy véli, a közösségi médiában terjed a legtöbb álhír, 45,5 százalékuk pedig Oroszországot tartja az dezinformáció fő forrásának. Arra a kérdésre, hogy kinek kellene megvédenie az embereket az álhírek terjedésétől, a válaszadók 41,6 százaléka az állami intézményeket jelölte meg, 37,7 százalék szerint pedig az embereknek saját magukat kellene megvédeniük, míg 19,5 százalék szerint ez a média és az újságírók feladata.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?