Felmérés: a hírfogyasztók egy része olyan forrásból tájékozódik, amit nem tart hitelesnek

A legtöbb romániai még mindig a televíziót tekinti a fő információforrásnak, ezt pedig a közösségi média követi – derül ki az INSCOP által, a News.ro megbízásából készített felmérésből. Kiderült, a megkérdezettek 43 százaléka úgy véli, a közösségi médiában terjed a legtöbb álhír, 45,5 százalékuk pedig Oroszországot tartja az dezinformáció fő forrásának.

A felmérés szerint a romániaiak 51,6 százaléka a televízióból, 28,3 százaléka a közösségi oldalakról, 12,7 százaléka a hírportálokról, 4,8 százaléka a rádióból, 1,3 százaléka pedig az újságból tájékozódik. A televíziót tekintik a fő információforrásnak a 45 év felettiek, az alacsonyabb végzettségűek, a kisvárosban vagy vidéken élők, az alacsonyabb jövedelemmel rendelkezők, valamint a közösségi médiát nem használó személyek. A közösségi oldalakról inkább a fiatalabb korosztály tájékozódik.

Illusztráció: Pexels

A válaszadók 43 százaléka úgy véli, hogy a félretájékoztatás a közössédi platformokon terjed a leginkább, 37,9 százalék szerint a televízióban, 5,2 százalék szerint pedig az újságokban terjednek az álhírek.

A megkérdezettek 45,6 százaléka gondolja, hogy Oroszországból érkezik a legtöbb propaganda. Ez az arány lényegesen magasabb, mint 2022 januárjában, az orosz-ukrán háború kitörése előtt, amikor a válaszadók 27,3 százaléka vélte úgy, hogy Oroszország álhíreket terjeszt.

Arra a kérdésre, hogy kinek kellene megvédenie az embereket az álhírek terjedésétől, a válaszadók 41,6 százaléka az állami intézményeket jelölte meg, 37,7 százalék szerint pedig az embereknek saját magukat kellene megvédeniük, míg 19,5 százalék szerint ez a média és az újságírók feladata.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?