„Régen minden jobb volt” – a románok közel fele visszasírja Ceausescut

Harmincnégy évvel a rendszerváltás után a románok közel 50 százaléka gondolja úgy, hogy a kommunista rezsim jó volt Romániának. Ez az arány magasabb a 10 évvel ezelőttihez képest – derül ki az News.ro megbízásából készült INSCOP felmérésből.

A románok több mint 46 százaléka úgy véli, hogy 1989 előtt jobb volt az élet, mint most. Az INSCOP intézet igazgatója kijelentette, hogy objektív és szubjektív magyarázatok is vannak a jelenség megértésére,

A románok 48,1 százaléka gondolja úgy, hogy a kommunista rezsim jót jelentett Romániának (szemben a 2013. novemberi 45,5%-kal), míg 42,3%-uk úgy véli, hogy a kommunista rezsim rosszat jelentett (szemben a 2013. novemberi 44,7%-kal). A felmérés szerint a megkérdezettek 9,7%-a nem tudta a választ, vagy nem válaszolt erre a kérdésre.

Olvasónk idén készített fotója

A románok 46,4%-a véli úgy, hogy 1989 előtt jobb volt az élet, mint ma (szemben a 2013. novemberi 44,4%-kal); 34,2% gondolja úgy, hogy az élet rosszabb volt (szemben a 2013. novemberi 33,6%-kal), és 13,7% szerint ugyanúgy élt (szemben a 2013. novemberi 15,6%-kal). A teljes minta 5,7%-a nem tud vagy nem válaszol (szemben a 2013. novemberi 6,4%-kal).

Különösen az alapfokú végzettséggel rendelkezők, a potenciálisan aktív munkanélküliek, a vidéki, a déli és keleti régiók lakói, az alacsonyabb jövedelműek gondolják úgy, hogy 1989 előtt az élet jobb volt a maihoz képest – derül ki a szociodemográfiai elemzésből.

Nosztalgia és mítosz

„Megdöbbentő, hogy a románok közel fele azt állítja, hogy a kommunista rezsim jót jelentett Romániának, és majdnem fele azt állítja, hogy a kommunista időszakban jobb volt az élet, mint ma. Az objektív valóság és az összes adat egyértelműen azt mutatja, hogy a mai életszínvonal, a nemzeti vagyon, a jogok és szabadságok egyértelműen magasabb szinten vannak, mint az 1989 előtt. A közvélemény felfogása azonban más, de vannak részben objektív, részben szubjektív magyarázatok, amelyek táplálják ezt az akut nosztalgiaérzést. Ezek a következők: a lakosság erős konjunkturális elégedetlensége a jelenlegi helyzettel, amelyet az elmúlt évek egymást követő válságai jellemeznek, és amelyek az életszínvonalat súlyosan érintő vágtató inflációban csúcsosodnak ki, a nemzeti vagyon egyenlőtlen eloszlása, ami erőteljesen növeli a szegények és a közepesen magas jövedelmű lakosság közötti különbségeket, a lakosság egy részének személyes nosztalgiája ifjúságuk iránt. Ide sorolható még a nosztalgikus felnőttektől tanuló fiatalok szocializációjának és oktatásának folyamata (biztos munkahely, állam által biztosított ház), a kommunista időszak mítoszainak ösztönzése a politikai vektorok agresszív kampányai révén, különösen az online térben. Mindez a kommunizmus előnyeinek mitologizálásához vezetett a lakosság egyre szélesebb rétegei számára, táplálva jelenleg a kollektív emlékezet sorvadása közepette a szerencsétlen politikai döntéseket. Ennek a trendnek az ellensúlyozása az értelmiségi, politikai, gazdasági és médiaelit szélesebb körű felelőssége" – mondta Remus Ştefureac, az INSCOP Research igazgatója News.ro.

A felmérést az INSCOP Research végezte News.ro felkérésére. Az adatgyűjtés november 20-27. között történt telefonos interjúkkal, 1.100 fős reprezentatív mintával. A hibaszázalék ± 2,95 %, 95 százalék.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?