Aggasztó adatok: a romániaiak fele nem olvasott könyvet az elmúlt fél évben

A romániaiak csak fele (51,4 százalék) állítja, hogy az elmúlt 6 hónapban olvasott könyvet – derül ki az INSCOP felméréséből.

A megkérdezettek kétharmada nem volt múzeumban vagy kiállításon ebben az időszakban, ugyanakkor háromnegyedük nem járt színházban, operában vagy komolyzenei koncerten.

Az eredmények elkeserítőek, pedig az olvasás segíti a verbális önkifejezést is. Jellemző, hogy manapság nehezen megy a szövegalkotás, a verbális önkifejezés, néha még a jó képességű diákoknak is. A helyzet pedig évről évre romlik. A kisebbeknél egyre több gyermeknek vannak nehézségei az írással, tanulással.

Fotó: Pexels

„Generációról generációra szerintem egyre problematikusabb. Az hiányzik a legjobban ezeknek a mai gyerekeknek, hogy nincsenek kellőképpen belenevelve egy igényes magyar szövegkörnyezetbe. Gyerekkortól hiányzik az igényes olvasmány, ami talán a mesével kezdődik. Aztán hiányzik később az életkornak megfelelő igényes magyar irodalom” – mutatott rá Erdély Judit, a sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Elméleti Líceum tanárnője.

„Hova tovább azt látom, hogy az olvasás ennek az új generációnak nem napi gyakorlat. Lehet azt mondani persze, hogy az iskola nem tesz eleget, hogy a magyar irodalomoktatás elriasztja, és nem megszeretteti a gyerekkel a könyvet, de azt mindannyian tudjuk a személyes tapasztalatainkból, hogy egy iskolában tanított irodalmi alkotás akármennyire is izgalmas és érdekes a gyerek számára, ha az iskolai és kötelező, attól kezdve, nyögvenyelőssé válik, ugye?” – vetette fel Erdély Judit.

Hozzátette: „az olvasásra való ránevelődésnek nem az iskolában kell elkezdődnie, hanem a családban is. Tehát ha a gyerek olyan környezetben nő fel, hogy nem látja soha a szüleit olvasni, ha nincs könyv a környezetében, akkor az a gyerek süket marad például a könyvtáraknak a különböző akcióira is”.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?