Felmérés: a többség nem akarja, hogy a politikusok részt vegyenek a tüntetéseken

A romániaiak 93 százaléka jogosnak tartja a gazdák és a fuvarozók tiltakozását – derül ki az INSCOP közvélemény-kutató intézet legújabb felméréséből. Ugyanakkor a megkérdezettek 60 százaléka helyteleníti a politikusok azon törekvéseit, hogy csatlakozzanak a tiltakozásokhoz.

Arra a kérdésre, hogy hallottak-e a fuvarozók és a gazdák tiltakozásáról, a válaszadók 96,2 százaléka válaszolt igennel. A legtöbben (93,6 százalék) úgy gondolják, hogy a megmozdulásokat elindítók jogosan tiltakoznak, míg 3,5 százalékuk nem támogatja ezeket, 1,5 százalékuk pedig nem rendelkezik elég információval, hogy döntsön a kérdésben.

Fotó: Agerpres

A válaszadók 65,5 százaléka negatívan vélekedik arról, hogy egyes politikai pártok képviselői megpróbálnak részt venni a tiltakozásokban, mert szerintük a politikusok nem érdekeltek a megoldások keresésében, csupán a választási érdekeiket követik.

A felmérést a News.ro megbízásából készítette az INSCOP közvélemény-kutató intézet.

Mint arról a Maszolon is írtunk, a szociológusok szerint a körülmények „koktélja” miatt szaporodtak meg a tiltakozások az utóbbi időszakban. „A gazdák esetében egy általános európai problémáról van szó, amely nehezen oldható meg az ukrajnai háború közepette. Ezen kívül általánosságban egy válságos időszakot élünk meg, amely mély nyomokat hagy. Volt egy járvány, ezt követte a gazdasági válság, most pedig háború van. A problémák egyre nagyobbak, az emberek érzékelik ezt, a politikusok viszont nem hajlandók felismerni a gondokat, nem veszik észre az áremelkedéseket, amelyeket a lakosságnak el kell viselnie. Természetesen vannak olyan állampolgárok, akiknek ezek nem jelentenek problémát, de többségben vannak azok, akik úgy érzik, nincsenek tisztességes túlélési feltételeik. Így természetes, hogy a társadalom forrongani kezd”, fogalmazott egy szakértő.

Simion nemkívánatossá vált a tüntetéseken

Ami a politikusok részvételét illeti az ilyen megmozdulásokon, a George Simion vezette AUR megpróbálta kihasználni a tüntetéssorozatot, ám nem túl sok sikerrel. Simion nemkívánatossá vált a tüntetéseken, kifütyülték, elküldték a megmozdulások résztvevői.

FFotó: George Simion Facebook-oldala

Így vagy úgy, de a romániai politikai élet meghatározó tényezőjévé vált az AUR. Felmérések szerint jelenleg 18-22 százalékos népszerűségnek örvendenek. Kelemen Hunor a Maszolnak adott videopodcast interjúban a Simionék sikerének titkát firtató kérdésünkre válaszolva arra emlékeztetett, hogy az AUR az egyetlen mainstream-, rendszerellenes párt. „Nincs más. A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) is ilyen volt, s ezért volt annyira népszerű annak idején. Aztán elveszítette ezt a báját, miután kormányra került, majd kilépett a koalícióból. A rendszerellenességet ma az AUR képviseli, át is vette az USR szavazóinak egy jelentős részét”. 

Az RMDSZ elnöke szerint harminchárom évvel a kommunista diktatúra megbuktatása után a társadalomban rengeteg a düh, az AUR pedig ezeket az elégedetlen embereket célozza meg. Kelemen Hunor arra is felhívta a figyelmet, hogy kilenc évvel ezelőtt, amikor Klaus Iohannist megválasztották, óriási volt az elvárás egy németes rendteremtéssel kapcsolatban. „A csalódás most legalább ahhoz mérhető, amekkora a bizakodás volt. Amikor ilyen nagy a csalódás, akkor a mérleg kileng” – fogalmazott a volt miniszterelnök-helyettes. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?