banner_VpBVFWkY_GYAM - maszol webbanner 970x250.png
banner_rvYtcHzr_GYAM - maszol webbanner 728x90.png
banner_CyymSrg3_GYAM - maszol webbanner 300x250.png

A lakosságnak csak 39 százaléka elégedett a közegészségügy szolgáltatásaival

Egy felmerés szerint a megkérdezett romániaiak 39%-a elégedett az állami egészségügyi rendszer szolgáltatásaival, írja az Agerpres. A felmérés szerint egyre növekszik az elégedetlenség Európa-szinten a közegészségüggyel kapcsolatban. Arra is kitérnek, mennyire érzik boldognak magukat az emberek: Románia a tizedik a résztvevő 23 ország közül ebben a tekintetben. Azonban egy másik jelenségre is rámutat a jelentés, arra, hogy a magányosság érzése egyre inkább elterjedt, különösen a 18-34 éves fiatalok körében.

„Az európai közegészségügyi rendszerek a polgárok részéről egyre növekvő elégedetlenséggel szembesülnek az általuk nyújtott szolgáltatásokkal kapcsolatban. A STADA Health Report 2024 adatai szerint az európai polgárok elégedettsége országuk egészségügyi rendszerével már negyedik éve 56 százalék körülire csökkent” – derül ki a jelentésből.

Illusztráció | Fotó: Pexels

Eközben – mivel csökkent a bizalom az állami egészségügyi rendszerekben –, egyre többen tesznek egyénileg az egészségük megőrzéséért, végeznek rendszeres testmozgást, illetve igyekeznek egészségesen táplálkozni, valamint a mentális jólétet támogató tevékenységek iránt érdeklődnek. Romániában az elégedettségi szint a 2023-as maradt, és még az európai átlagnál is alacsonyabb: „a megkérdezett romániaiaknak mindössze 39%-a elégedett azzal, ahogyan a közegészségügyi rendszer szolgálja őket” – derül ki a tanulmányból. Románia a 17. helyen áll a vizsgált 23 ország között ebben a tekintetben.

A tanulmány szerint az egészségügyi rendszerrel szembeni elégedetlenség fő oka az orvosi konzultációkhoz való hozzáféréssel, az orvosi szolgáltatások színvonalával, a munkaerőhiánnyal és az egészségügyi ágazat döntéshozói iránti általános bizalomhiánnyal függnek össze. Ezenkívül a megelőző egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés hiányát (37%) is az állami rendszerbe vetett alacsony bizalom okai között jelölték meg.
llusztráció | Fotó: Pexels
A felmérés arra is rámutat, mi az, amivel elégedettek a páciensek: a megkérdezettek 53%-a nyilatkozott úgy, hogy elégedett azzal, ahogy az egészségügyi szakemberek orvosi tanácsot és ellátást nyújtanak nekik.

„Az egészségügyi rendszerbe vetett bizalom növelésére irányuló erőfeszítések során a fő irányvonal, hogy biztosítani kell, hogy a döntéshozói pozíciókba kerülők egészségügyi szakemberek legyenek. Míg összességében majdnem minden második európai (48%) úgy véli, hogy sokat számítana, ha az egészségügyi ágazat döntéshozói egészségügyi háttérrel rendelkeznének, addig Romániában az egyetértők aránya még magasabb, 62%. Az országban a megkérdezettek által igényelt másik intézkedés a gyógyszerészek feladatköreinek kiszélesítése lenne az orvosok munkájának támogatása érdekében” – teszi hozzá a felmérés.

Tíz európai közül majdnem hét (69%) azt állítja, hogy „nagymértékben” vagy „teljesen” bízik a hagyományos orvoslásban, míg a romániaiak még ennél is bizakodóbbak: 87%-nak van bizalma a hagyományos orvoslásban. Ennek alapja az a meggyőződés, hogy az orvosok és gyógyszerészek által adott tanácsok a legjobbak az egyén egészsége szempontjából. A felmérés egy másik érdekességet is feltárt: az egészséggel kapcsolatos döntésekhez a fő tájékozódási források a háziorvosok és a gyógyszerészek a válaszadók számára, és a rangsor végén áll a „Dr. Google” vagy „Dr. AI” vagy más online források.

llusztráció | Fotó: Pexels

„A csökkenő elégedettségi szintek mellett egyre több európai tesz lépéseket, ha az egészségéről van szó: 89%-uk legalább egy dolgot megtesz az általános közérzetének javítása érdekében” – derül ki a felmérésből. Ugyanakkor a romániaiak a legboldogabbak közé tartoznak a megkérdezettek közül, tizedikek a 23-as listán. 68%-uk mondta azt, hogy „eléggé” vagy „nagyon boldog”, szemben az európai 67%-os átlaggal. Ami a mentális egészséget illeti, a hazai válaszadók a legelégedettebbek: 85%-uk optimálisnak tartja a mentális egészségét.

llusztráció | Fotó: Pexels

Bár a boldogsági szint kielégítőnek tűnhet, a felmérésből azonban egy másik jelenség is kiderül: a magányosság érzése egyre inkább elterjedt, különösen a 18-34 éves fiatalok körében. Míg összességében az európaiak 52%-a állítja, hogy magányosnak érzi magát, a 18-34 éves korosztályban ez az arány magasabb, 63%. Romániában, bár átlagban kevesebben érzik magukat magányosnak (48%), mint az európai átlag, a fiatalok körében a helyzet hasonló az európai átlaghoz (63%). A Romániában első alkalommal bemutatott STADA Health Report 2024 23 ország több mint 46 000 válaszadójának adatait elemzi.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?