A matematika tanulását megkönnyítő telefonos alkalmazást fejlesztenek

Okostelefonon és táblagépen használható, a matematika játékos, szórakoztató és hatékony oktatására használható alkalmazást tesznek elérhetővé a Hargita Megye Tanácsa fenntartásával működő Hargita Megyéért Egyesület révén – tájékoztat közleményében az intézmény.

Összesen 1500 feladat, 18 témaköri magyarázó videó, három témakör, öt nehézségi szint – ez a Learn Then Play (LTHP) projekt matematika tananyaga, amelyet egy Erasmus+ projekt keretében fejleszt a megyei önkormányzat a magyarországi Férfiak Klubjával, az InterRegio Fórum Egyesülettel, az Új Esély Egyesülettel és a szlovákiai Corvin Mátyás Alapiskolával közösen.

A projektet az oktatásban résztvevő szereplők igénye hívta életre, a differenciált oktatást középpontba állító innovatív módszertannak köszönhetően a diákok különböző adaptív tanulási útvonalakat járnak be a feladatmegoldások sikerességétől függően.

Az alkalmazásban tanulási szintre és képességekre szabott útvonalak vannak: ahelyett, hogy egy előre elkészített feladatsort kapnának a diákok, 1500 feladatból és 18 témaköri magyarázó videóból álló feladatrendszerben barangolhatnak, aktuális tudásuknak és képességeiknek megfelelően.

A differenciálás alapja, hogy a feladatmegoldás sikeressége vagy sikertelensége alapján az alkalmazás folyamatosan újratervezi az útvonalat, vagyis azt, hogy milyen feladatot kap a diák (ha megold egy feladattípust, feljebb kerül egy szinttel, ha viszont ez a segítő/rávezető feladatok után sem sikerül, lejjebb kerül egy szinttel).

Az általános iskolai tananyag és a középiskolai belépő szintet felölelő 13 témakör fokozatosan nehezedő öt nehézségi szint mentén strukturálódik, a könnyebb feladatoktól az egyre bonyolultabbak felé haladva, egészen a versenyszintig.

Az összeállított feladatok a hazai diákokat a nyolcadik osztályos országos felmérésre való felkészülésben tudják segíteni, több témakört dolgoznak fel: számok, műveletek, szöveges feladatok, mértékváltás, kombinatorika, grafikonok, diagrammok, sorozatok, síkgeometria, szögek, koordinátarendszer, térgeometria, oszthatóság.

„Habár Hargita Megye Tanácsának nem hatásköre, mindig is prioritásként kezeltük az oktatás kérdését, hiszen mindannyiunknak fontos gyerekeink jövője, és az oktatás ennek egyik alappillére. Úgy vélem, haladni kell a korral, és a hagyományos módszereket ötvözni kell az innovatív módszerekkel, mert a mai gyerekek figyelmét már nem köti le, ha újra és újra teleírjuk krétával az üvegtáblát” – mondta a projekt kapcsán Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke.

Rámutatott: az elmúlt közel két év más követelményeket állított az oktatási rendszer és a pedagógusok elé. Ezért támogatják a digitális oktatás fejlesztését – ami nem összetévesztendő az online oktatással –, erre már korábban megalakult egy megyei munkacsoport, elkészült a digitális oktatás akcióterv, és a megyei infrastrukturális fejlesztést, illetve a pedagógusok átképzését európai uniós forrásokból szeretnék megvalósítani.

Az innovatív oktatási módszerek fejlesztésére két Erasmus+ projekt is irányul, az egyik a már említett LTHP, a másik, amelyben Hargita Megye Tanácsa vesz részt, a 7Smart Steps.

Kapcsolódók

Kimaradt?