A környezetvédelem a témája a 10 perc Bukarest legújabb adásának

A Románia ellen indított több környezetvédelmi kötelezettségszegési eljárás az egyik fő témája az RMDSZ által elindított, 10 perc Bukarest című sorozata 22. adásának.

„Amióta kormányon vagyunk, folyamatosan dolgozunk az EU-s irányelvek országos jogrendbe történő beemelésén. Az elmúlt évek kormányai ezt elmulasztották, ezért az Európai Bizottság több kötelezettségszegési eljárást indított Románia ellen. Ezek sokszor pénzbüntetéssel járnak, amelyeket állami költségvetésből kell kifizetni. Ezt nekünk meg kell akadályozni, hiszen jobb célokra is fel tudjuk használni az állam pénzét” – tájékoztatott Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter. Hozzátette: Románia ellen 19 környezetvédelmi kötelezettségszegési eljárás indult a korábbi években, amelyekből 3-at lezártak és további kettőt a parlament által jóváhagyott jogszabály után rendeznek. Rámutatott azokra az eljárásokra is, amelyek a víz- és csatornahálózat kiépítésére, valamint az erdőkitermelésre vonatkoznak és mihamarabb le kell zárni.

A környezetvédelmi miniszter elmondta, hogy új kerettörvényt fogadott el a kormány, amely az önkormányzatokat szelektív hulladékgyűjtésre kötelezi. „Ahol nem gyűjtik szelektíven a hulladékot, ott a polgármesteri hivatalnak kötelessége lesz felbontatni a szerződést az adott szemétgyűjtő vállalattal, és olyan szerződést kötni, amely biztosítja a szelektív hulladékgazdálkodást” – fogalmazott a tárcavezető.

Tánczos Barna ugyanakkor arról is beszélt, hogy mit tesz RMDSZ azért, hogy megfékezze az illegális hulladékszállítmányokat és szemétimportokat. „Idén a belügyminisztériummal közösen több külföldi hulladékszállítmányt lepleztünk le, mint bármikor az elmúlt években. Ezek az akciók azt mutatják, hogy szükség van a jogszabály módosításra és egy olyan informatikai rendszerre is, amely lehetővé teszi a hulladékszállítmányok valós időben való nyomon követését és törvényességük leellenőrzését” – hangsúlyozta a miniszter.

Arról is beszélt, hogy megjelent a Hivatalos Közlönyben az a két miniszteri rendelet is, amely a lakott területen garázdálkodó veszélyes medvék azonnali eltávolítását előíró sürgősségi kormányrendelet gyakorlatba ültetését egészíti ki. Ezzel elhárult minden jogi akadálya annak, hogy hatékonyan lehessen fellépni az embereket és a javaikat veszélyeztető agresszív medvék ellen a lakott településeken.      

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?