A járvány alatt túlnőtte Kolozsvár határait a K Plusz tehetségkatalizátor

Folytatódik a K Plusz keretprogram, sőt egész Erdélyre kiterjesztik az elmúlt években szerzett tapasztalatokat, hangzott el a tehetséges fiatalok felkutatásával és támogatásával foglalkozó közösség csütörtöki születésnapi sajtótájékoztatóján. A keretprogram első hat évét az eredmények összegzésével és a koronavírus-járvány évére reflektáló kiállítással ünnepelték a kolozsvári K Plusz közösségi térben.

Farkas András, a K Plusz programot koordináló Pont csoport stratégiai igazgatója a sajtóeseményen bejelentette, hogy támogatást kaptak a magyar kormánytól a Nemzeti Tehetség Programon keresztül a K Plusz következő, hetedik évadának megvalósítására. Az igazgató örömmel számolt be arról, hogy a K Plusz két alprogramja, az alkotói és vállalkozói készségfejlesztésre szakosodott Kreatív Kolozsvár, valamint az erdélyi tehetséggondozási programokat fejlesztő Magyar Ifjúsági Központ túlélte a válságos 2020-as évet, sőt, a decemberig meghosszabbított program messze túllépte az előzetes elvárásokat. Mint mondta, több mint 100 ezer embert sikerült elérni a programokkal, 75-ször többet, mint amennyit vállaltak. Az igazgató elmondta, a Kreatív Kolozsvár programjai nem tudtak minden vállalkozást megmenteni attól, hogy a járvány évében csődbe menjen vagy szüneteltesse a tevékenységét, a válságkezelés megértéséhez viszont hozzájárultak.Balról jobbra: Mile Lajos, Magyarország kolozsvári főkonzulja, Both Orsolya, a Magyar Ifjúsági Központ projektmenedzsere és Farkas András a PONT Csoport stratégiai igazgatója | fotók: PONT Csoport

„Olyan formátumokat próbáltunk meg alkalmazni, amelyeken keresztül akár virtuális közegben is, de támpontot tudunk nyújtani a közösség tagjainak” – fogalmazott Farkas András. A programok online térbe költöztetésének hozadéka volt az, hogy földrajzilag szélesebb területről értek el embereket, illetve az is, hogy olyan előadókat, szakértőket sikerült bevonni, akik személyesen nehezebben utaztak volna Kolozsvárra, mutatott rá az igazgató.

Az online tapasztalatokból a következő időszakban is megtartanak elemeket, miközben nem mondanak le a pótolhatatlan személyes találkozásokról sem. A program hetedik évében így várhatóan online és személyes találkozások keverékére lehet majd számítani, miközben nagy hangsúlyt fektetnek a közösségre. „A vállalkozóknak, a művészeknek is van közössége, nem arra gondolunk, hogy egy közösségnek kellene léteznie, de ha sikerül a K Plusznak olyan erejét konszolidálnunk, amely révén a közösség tagai egymás között jobban segítik egymást, akkor azt fogjuk érezni, hogy a célunkat már elértünk, és nem is kell mi, mint képzők, szakemberek segítsük őket, mert ők egymás között is jobban fognak tudni kommunikálni” – mondta Farkas András.K+oronavírus ON/OFF kiállítás a K Plusz közösségi térben

Fontos számukra, hogy hozzátegyenek a „nagy kolozsvári mirázshoz”, azaz hozzásegítsék a fiatalokat, hogy megtalálják a helyüket, miután egy közvélemény-kutatás szerint a diákok boldogságérzete egy tíz pontos skálán két pontot esett 2020-ban, illetve hogy kiterjesszék a megszerzett tapasztalatokat egész Erdélyre, összegzett az igazgató.

Beszámolt a 2020-as évről a Magyar Ifjúsági Központ projektmenedzsere, Both Orsolya is, mint mondta, online keretek között folytatódott a Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum (KIFOR) Pedagógus fórum sorozata, a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) elsőéves diákokat megszólító Mentor-programja, de kitaláltak egy új, a virtuális térhez illeszkedő formátumot is, a 20 huszonéves tehetség 2020-ban címűt, amely keretében a kiválasztott fiatalokkal podcast készült a Paprika Rádió közreműködésével.

Bár személyesen nem lehetett jelen, videóüzenetet küldött Rácz Zsófia, a magyar kormány fiatalokért felelős helyettes államtitkára, a személyes találkozások fontosságát hangsúlyozva, majd Mile Lajos, Magyarország kolozsvári főkonzulja szólalt fel, és többek között arról beszélt, hogy a „megmaradás” szó helyett mennyivel szívesebben használja a „boldogulást”, amely kevésbé hangzik végzetesnek. Mint mondta, amennyiben a fiatalok segítséget kapnak a helyben boldoguláshoz, akkor „értelmes dolgok születhetnek”. A főkonzul ehhez kívánt odaadást és sikereket a K Plusz közösségnek, a magyar állam további támogatásáról biztosítva őket.

A születésnap alkalmávól a K Plusz közösségi térben berendezték a K+oronavírus ON/OFF című kiállítást, amely a közösség tagjai által az elmúlt egy év alatt készített, a járványhelyzethez kapcsolódó tapasztalatukat tükröző fotókból, valamint a keretprogramban megvalósult különböző projektek ismertetéséből áll. Balázsi-Pál Ágnes, a Pont csoport ügyvezető igazgatója szerint szükségét érezték a 2020-as év dokumentálásának, azzal együtt, hogy sokan inkább elfelejtenék az egészet.

A K+oronavírus ON/OFF azt próbálja meg körüljárni, hogy egyénileg és közösségileg ki hogyan élte meg az elmúlt évet, mit visz belőle tovább magával. Mivel 2020-ban a digitális világ volt a főszereplő, ezt formájában is tükrözi a tárlat: a látogató nem csak képeket nézhet és szövegeket olvashat, hanem egy applikáció, valamint QR-kódok segítségével különböző online tartalmakat hívhat elő. A kiállítás június 25-én 14 és 17 óra, majd június 28. és július 2. között 14 és 18 óra között látogatható az Únió (Memorandumului) utca 3. szám alatt.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?