A hírszerző szolgálat már nyíltan is beleszól a törvényhozásba

A kommunizmus időszakának szabályozásaihoz való visszatérésre irányuló minden kísérletet el kell utasítani – jelentette ki pénteken a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) igazgatója.

Eduard Hellvig a nemzetbiztonsági törvények módosítása kapcsán leszögezte, ezeknek a jogszabályoknak az aktualizálása nem újkeletű célkitűzés, hanem egy 30 éves mulasztás pótlása. A jelenleg érvényben levő törvényeket a 90-es évek elején fogadták el, és a jogszabályok sok esetben „homályos értelmezéseknek” engednek teret.

A SRI-nek szüksége van olyan jogi eszközökre, amelyek lehetővé teszik a Romániát fenyegető veszélyekkel szembeni hatékonyabb fellépést, a törvényeknek az aktuális viszonyokhoz való igazításakor azonban szem előtt kell tartani, hogy Románia az Európai Unió és a NATO tagja, olyan ország, amelyben a demokratikus elvek érvényesülnek. „Vannak nyugati modellek, amelyekből inspirálódhatunk, a kommunizmusra emlékeztető szabályozásokhoz való visszatérésre irányuló minden kísérletet eleve el kell utasítani” – fogalmazott.

Klaus Iohannis államfő és Ediard Hellvig hírszerzési igazgató | Fotó: Agerpres

Nyomatékosította, teljesen elhibázott az a felvetés, miszerint 2022-ben a hírszerző szolgálatok visszatérhetnek a Securitate idején alkalmazott modellhez. Hozzátette, azt szeretné, hogy az érintett intézmények, a politikai osztály és a civil társadalom együttműködésével Románia tudja maga mögött hagyni az egykori Securitate által alkalmazott praktikákat. Az elmúlt években minden kezdeményezés a korszerűsítést és a hatékonyság növelését volt hivatott szolgálni, fenntartva az egyensúlyt a szabadság és a biztonság iránti igény között. „Ennek az egyensúlyra törekvésnek kell meghatároznia az új jogszabályokat is” – tette hozzá.

Hellvig beszélt arról is, meglátása szerint az új törvényben le kell szögezni, hogy a hírszerző szolgálatok igazgatóinak mandátuma legfeljebb egyszer újítható meg, „mert a túl sok hatalom árthat a demokráciának”.

A SRI elnöke elmondta még, hogy mandátuma alatt a kommunista titkosrendőrség szinte valamennyi iratcsomóját átadták a Securitate Irattárát Tanulmányozó Országos Tanácsnak (CNSAS). Azért nem adták át az összeset, mert a CNSAS helyhiány miatt nem tudta maradéktalanul átvenni a dokumentumokat - tette hozzá.

Kapcsolódók

Kimaradt?