112-es segélyhívó: a telefonbetyárok számát tekintve Háromszék az országos élbolyban

Hamis riasztások tekintetében az országos toplistában van Kovászna megye. Az 112-es ingyenes, segélyhívószámot működtető Speciális Távközlési Szolgálat (STS) tavaly évi mérlege szerint Háromszéken 77 780 segélyhívást fogadtak, csakhogy ennek jelentős többsége, 55,7 százaléka hamis riasztásnak bizonyult.

Szám szerint 43 390 segélyhívás volt indokolatlan, ezek miatt pedig Kovászna megye az országos harmadik helyen van, mindössze Gorj és Maros megyében volt arányaiban több telefonbetyár.

A Speciális Távközlési Szolgálat (STS) közleménye szerint egy háromszéki férfi tavaly 1350-szer hívta a 112-es segélyhívót és sértegette a diszpécsereket. Emellett előfordult, hogy a segélyhívón keresztül szerettek volna taxit vagy étel házhoz szállítást rendelni, de érdeklődtek vasúti menetrendről, a nyugdíjakról is.

Szakemberek felhívják a figyelmet: amellett, hogy a telefonbetyárkodásért pénzbírság jár, az indokolatlan hívások túlterhelik a rendszert, veszélyeztetve ezáltal olyan emberek életét, akik valóban segítségre szorulnak. Az 112-es ingyenes, segélyhívó számon a bajba jutottak a mentőszolgálat, rendőrség, csendőrség, tűzoltóság segítségét kérhetik.

Romániában 19. éve működik az egységes segélyhívó szám és a Speciális Távközlési Szolgálat (STS) közleménye szerint 2022-ben országos szinten 10,2 millió hívást kezeltek és ezek 57,8 százaléka volt valódi sürgősség. Országos szinten a legtöbb hívást, 51,3 százalékot a mentőszolgálathoz kapcsoltak, további 23,3 százalék a rendőrség-, 18 százalék a tűzoltók és SMURD rohammentő szolgálat-, 5,1 százalék a csendőrség és a maradék más hatóságok határkörébe tartozott.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?