banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Közös nyilatkozatban fogtak össze a magyarok és a románok

Román és magyar közéleti személyiségek közös nyilatkozatban kérik, hogy a centenárium nyújtson teret mindkét közösség reményei beteljesítésére. 

Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) által a centenárium alkalmából szervezett, pénteki kolozsvári román-magyar konferencián ismertetett nyilatkozat leszögezi: Erdély és Románia egyesülésének a centenáriuma felkínálja a románoknak és a magyaroknak a lehetőséget, hogy újjáélesszék az 1918-ban megfogalmazott s beígért eszményt: "legyünk a románok, a magyarok, valamint a többi államalkotó kisebbség olyan hazája, amely elkötelezett minden közössége vágyainak valóra váltása iránt". Az aláírók felhívást intéztek honfitársaikhoz és a hatóságokhoz, melyben azt kérték: "tiszteljék meg a centenáriumot azzal, hogy elvetik a nacionalista uszítást, kerülik a konfliktust, illetve teret nyújtanak a reményeknek meg az építkezésnek".

A dokumentumot román részről többek között Gabriel Andreescu, Mircea Toma emberi jogi aktivisták, Marius Tabacu, a kolozsvári Transilvania Filharmónia igazgatója, Lucian Nastasă-Kovács, a Kolozsvári Művészeti Múzeum igazgatója, Sabin Gherman televíziós újságíró, és Florian Mihalcea, a Temesvár társaság elnöke, és Cristian Pîrvulescu politológus, magyar részről pedig Tőkés László EMNT-elnök, Szilágyi Zsolt, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) elnöke, Dávid László, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem rektora, Kolumbán Gábor, a Civitas Alapítvány elnöke, Bodó Barna, Molnár Gusztáv és Bakk Miklós politológusok írták alá. 

Az aláírók megállapították: Erdély a komplementaritás terepe volt, és újra azzá válhatna, újra a vallási és a kulturális pluralizmus modellje lehetne. Az Erdélynek jellegzetességet kölcsönző identitások, valamint hagyományok ápolása a románoknak és a magyaroknak egyaránt hasznára válik. Mindkét nemzeti közösség biztonságát szolgálják a stabil határok és a kisebbségi jogok tiszteletben tartása.

"Ma semmi sem állítja szembe a románok és a magyarok érdekeit. A magyarok kulturális és területi autonómiatörekvései a jobb szervezés iránti vágyból fakadnak, s mint ilyenek mindannyiunk javát szolgálják. Az autonómia és a függetlenség fogalmai közötti zavar fenntartása némelykor félreértéseket takar, máskor pedig rossz szándékú manipulációt" - állapították meg.

A nyilatkozat kitér arra is, hogy ma semmi nem állítja szembe Románia és Magyarország érdekeit. A két állam vezetőit érő bírálatoknak, nem kell érinteniük a két nép hosszú távú kapcsolatát. Azt is rögzíti, hogy a romániai magyarok egyenlő s elidegeníthetetlen javaslattételi jogokkal bírnak a közös állam és haza újjáépítésére vonatkozó modellek tekintetében. A Centenárium megünneplésével szembeni távolságtartásuk az utóbbi száz év történelmének egyik alapvető témájára derít fényt.

A román-magyar nyilatkozatot megnyitották további aláírók számára.

banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?