Erdély legjei: a kolozsvári Pietati templom

Kolozsvár egyetlen evangélikus-lutheránus temploma a Pietati templom, amely annyit tesz: a lelkiségnek, a kegyességnek a háza. Az istentiszteleteken kívül rengeteg koncertnek és kulturális eseménynek ad teret a templom, ilyen például a Bach-maraton is, mellyel kitárják a kapukat – felekezettől, nemzetiségtől, kortól függetlenül – mindenki előtt.

Már az 1700-as években volt imaterme az evangélikus gyülekezetnek Kolozsváron, de csak később, 1816 májusában tették le a templom alapkövét, majd 13 évvel később, 1829. november végén szentelték fel a templomot. A Főtér északkeleti sarkán található templomhoz további három épület tartozik, így alkotva egy épületegyüttest, az Insula Lutheranát. Ezen az udvaron szaladgált annak idején Reményik Sándor költő, aki a mai Pietati templomról és a mellette lévő egykori iskoláról írta Templom és iskola című alkotását. Így nem is csoda, hogy jelenleg is az udvarban van a Reményik Sándor Galéria, amely rendszeres képkiállításoknak és egyéb rendezvényeknek ad helyet.

Mivel az evangélikus-lutheránus közösség eredetileg német volt, így mind a mai napig minden hónap második vasárnapján német nyelvű istentiszteletet tartanak a templomban. A berendezések közül külön említésre méltó az oltár és az oltárkép, amelyet először veszünk észre, amint belépünk a templomba, hiszen ez van a középpontban. Az oltárfestmény a bécsi akadémiai festő, Gentiluomo remekműve, amely Krisztust az olajfák hegyén ábrázolja. A másik kiemelkedő berendezés az 1826-ban faragott szószék, amely Lucas Koch asztalos munkáját dicséri. A templom legrégibb eleme a keresztelőmedence, 1721-ben készült és mind a mai napig ebben keresztelnek.

Két egyedülálló orgona díszíti a Pietati templomot, ezek Kolozsvár legjobb koncertorgonái közé tartoznak. A Walker orgona három játszóasztalos, és országszerte egyedi, hiszen a harmadik játszóasztal síprendszere a toronyban van, és egy hangfolyosón keresztül egyenesen az oltártérbe érkezik a hang. És a templom legújabb bútora és hangszere egy barokk orgona, Johannes Hahn erdélyi orgonaépítő egyik utolsó munkája 1778-ból. 

A harangteremben három harang kap helyet és hallatja hangját minden vasárnap és minden délben: a Szentháromság harang már a templom építése óta megvan, 2020-ban pedig további két harang kapott helyet, az Összetartozás harang és a Miatyánk harang.

Idén negyedik alkalommal szervezték meg és adtak teret a Bach-maratonnak, amelynek 2025-ben különleges apropója is volt, hiszen 340. évvel ezelőtt született Johann Sebastian Bach zeneszerző. Fehér Attila lelkész szerint örülnek, hogy a templomukban van helye ennek a rendezvénynek, hiszen ezáltal megnyitják kapuikat mindenki előtt, nemcsak az evangélikus hívek előtt.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Ezeket ajánljuk

Kimaradt?