Túlélőcsomag
Léphaft Pál rajzaAz Európai Bizottság bejelentett 30 kötelező lépést, amit minden tagállamnak meg kell tennie, hogy felkészültebbek legyenek egy válsághelyzetre, legyen az természeti vagy emberi eredetű. Ennek részeként azt kérik az EU összes tagállamától, hogy állítsanak össze egy ajánlást az állampolgárok számára egy 72 órára elegendő túlélőcsomagról. Lényegében arra kérik a háztartásokat, hogy mindig legyen bekészítve 3 napra elegendő túlélőcsomag.
Az Európai Bizottság bürokratáinak szavait mindig le kell fordítani érthető emberi nyelvre, azzal a kockázattal is, hogy a fordítás ferdítés lehet. Forgatom magamban az „emberi eredetű válsághelyzetet”, de más nem jut eszembe, mint a háború. Azért sem, mert maga Hadja Lahbib, a humanitárius segítségnyújtásért és válságkezelésért felelős biztos jelentette be a bizottság előtt, hogy a cél az, hogy az országok és azok polgárai ellenállóbbak legyenek a jövőbeni válsághelyzetekkel szemben, legyenek azok természeti katasztrófák, ipari balesetek, vagy kiber- és katonai területen tevékenykedő szereplők támadásai.
Erről meg az, hogy számtalanszor elmondtam már: Ceaușescu megelőzte korát. Néha az az érzésem, hogy az Európai Bizottság csak másolja a Kárpátok géniuszának módszereit.
Sokáig lógott debarénkban – s avatta azt valóban lomtárrá – az a túlélőcsomag, amit kötelező volt édesapámnak megvásárolnia emberi eredetű vészhelyzet esetére: zöld váltáska, benne gázálarc szűrő nélkül. Így épp annyira hasznavehetetlen háborús időben, mint az EB javasolt túlélőcsomagja. (Legyünk igazságosak, még haszontalanabb, hiszen háromtagú családunknak jutott volna egy gázálarc, az EB legalább személyenként javasol egy-egy túlélőcsomagot. Ezzel csak az a gondom, hogy hogyan férne el panellakásunk lomtárában annyi csomag, ha már három gyermekemnek is raktároznék.)
Ceaușescu félt, hogy bármely irányból megtámadhatják országát, állítólag tőle származik a mondás, hogy Romániának egyetlen jó szomszédja van: a Fekete-tenger.
Állítólag az EB bürokratái csak óvatosak, nem ejtik ki a háború szót, csak azért aggódnak, azért riogatnak, mert az Unió tagállamai között nagyon eltérő a felkészültség mértéke, az EU pedig olyan fenyegetésekkel néz szembe, amivel már rég nem kellett, így a bizottság szerint szükség van arra, hogy átformálják az emberek gondolkodásmódját és hangsúlyt fektessenek a felkészültségre.
És egyre több országban az EB ajánlásait úgy fordítják le, ferdítik el (?), hogy felkészítő anyagokat adnak ki a lakosság számára, készülvén egy esetleges Oroszországgal való háborúra.
Hogy némiképp oldja a feszültséget, Hadja Lahbib egy viccesnek szánt videóban mutatta be, Brüsszel szerint mire van szükségünk ahhoz, hogy 72 óráig kihúzzuk. Szerinte a legfontosabbak: szemüveg – azaz mindenkinek a megfelelő segédeszköz, amire a mindennapi életben is szüksége van, hivatalos dokumentumaink és azok másolata egy vízhatlan tartóban, zseblámpa, gyufa, öngyújtó, víz, étel, svácji bicska, gyógyszerek, készpénz, zsebrádió, powerbank, töltő és egy pakli kártya, hogy legyen mivel elterelni a figyelmünket.
Az apokaliptikus látásmód időről időre eluralkodik az emberiségen. Ezt a világvégi hangulatot gerjeszti az EB is. Ilyenkor megszületnek az összeesküvés elméletek is, most például az, hogy az EB arra készíti fel az öreg kontinens polgárait, hogy legfontosabb feladatunk több milliárdos kölcsönből felfegyverkeznünk, mert csak így védhetjük meg magunkat az esetleges támadótól.
Én meg nem tudom elhessegetni magamtól a gondolatot, hogy amint a világ színpadán feltűnik egy pisztoly, az az előadás során biztosan el fog sülni...