Takaréklángon a romániai Orbán-ellenesség

Kisebb csoda kell ahhoz, hogy Orbán Viktor tusnádfürdői beszédét ne kísérje hőbörgés a román politikában és médiában. Teljesen mindegy, hogy mit mond a magyar miniszterelnök, a gyűlöletcunami általában már a tusványosi előadás előtt elkezdődik, s a hullámokat nagy élvezettel lovagolják meg a hivatásos Orbán-ellenesek. Az idén viszont meglepően visszafogott volt a bukaresti ejnye-bejnye.        

Az elfogadhatónak, a jóízlés határain belülinek nevezhető román reagáláshoz nyilvánvalóan hozzájárult a szabadegyetemen elhangzó kormányfői véleménynyilvánítást megelőző miniszterelnöki találkozó. Akárcsak tavaly, Orbán Viktor és Marcel Ciolacu Kelemen Hunor RMDSZ-elnök társaságában egyeztetett Bukarestben. Az informális, kötetlen megbeszélés tökéletesen alkalmas volt arra, hogy jelezze a román politikai elitnek a magyar–román párbeszéd működését.

Mindkét – s ha a találkozó tető alá hozásában ismét döntő szerepet játszó RMDSZ-t is beleszámítjuk, akkor mindhárom – fél számára előnyös volt a dialógus. Orbán Viktor, ha partnerre még nem is talált Marcel Ciolacuban, megtartotta Bukarest nyitottságát a magyar kormány irányában. Románia nem csatlakozott azokhoz az uniós tagállamokhoz, amelyek bojkottálják a Magyarország által ellátott soros EU-elnökség alatt zajló magasabb szintű találkozókat.

Bukarest számára ugyanakkor fontos, hogy a magyar kormány ebben a félévben – amikor parlamenti és elnökválasztást is tartanak Romániában – aktívan támogassa, s próbálja az EU napirendjén tartani a teljes jogú román schengeni tagság kérdését. Ciolacunak az sem mellékes, hogy az RMDSZ-t törvényhozói támogatóként a Szociáldemokrata Párt mellett tartsa. Az elnökválasztás második fordulója előtt pedig egy jókor és jó helyen elhangzott dicséret Ciolacunak Orbán Viktor részéről könnyen mozgósíthatja az erdélyi magyar szavazók egy részét. Az RMDSZ-nek fűződik talán a legtöbb érdeke a problémamentes magyar–román államközi viszonyhoz, anélkül ugyanis egy bukaresti koalíciós szerepvállalás is bonyolultabbá válhat.

Ellenszurkolói bőven vannak a Magyarország és Románia közötti jó kapcsolatnak. Ők azok, akik a brüsszeli fősodor véleményével kelnek és fekszenek, álmukból felkeltve is felmondják a kötelezőt. Némelyikük vélhetően meggyőződésből csinálja. Ilyen például Cristian Pârvulescu, a nagyon európai és felettébb liberális politológus, aki bármikor készen áll egy kis Orbán-ellenes propagandára.

„Orbán Viktor tusnádfürdői beszéde az újabb bizonyíték, hogy a magyar miniszterelnök szeretné, hogy mindaz, ami 1919 után történt, felülvizsgálható legyen. Nem egy Nagy-Magyarország területi újjáépítésről van szó, legalábbis nem az első szakaszban, hanem egy gazdasági és kulturális újjáépítésről, ami alapot teremt ehhez” – elemez a politológus az Adevarul.ro megkeresésére. Szerinte az Európai Unió ezt nem engedi meg a magyar miniszterelnöknek, ezért Vlagyimir Putyinnal együttműködve próbál hozzájárulni az EU szétrombolásához. A vélemények sokszínűségét egyébként nyilván nagyra tartó Pârvulescu igazi demokrata módjára azt is kijelenti: hiba, hogy megengedték „a politikai kalandor és fasiszta” Orbán Viktornak a soros EU-elnökséget. „Megengedték”. Értik? Ugyanaz a gondolkodásmód, mint azoké a román nacionalistáké, akik nem „engednék be” Romániába a magyar miniszterelnököt.

Az idei tusványosi Orbán-szereplés kapcsán az ilyen és ehhez hasonló hangok törpe kisebbséget képviseltek. Azt nem tudjuk, csak sejthetjük, hogy a román visszafogottság Donald Trump novemberi győzelmével esélyeivel is összefüggésben lehet.

(Nyitókép: MTI)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?