Két pizza ára

Mit kérsz: egy tucat magánszigetet (mint pl. ez a Bahamákon) vagy két pizzát? A belinkelt szigethez hasonló árfekvésű szigetet tízet, vagy mintegy négyezer darab (!!!) ötven négyzetméteres lakást lehetne venni ma Kolozsváron annak a két pizzának az árából, amelyekért a világon elsőként fizettek bitcoinnal. Tizenöt évvel ezelőtt, 2009. január 3-án Satoshi Nakamoto – a bitcoin ismeretlen létrehozójának/létrehozóinak álneve – kibányászta az első, úgynevezett genezis blokkot, amivel elindult a bitcoin hálózat. Közel másfél évvel később, 2010. május 22-én a floridai informatikus, több forrás szerint is magyar származású Laszlo Hanyecz 10 000 bitcoint fizetett Jeremy Sturdivant fórumozónak két pizzáért. A kriptovilág ezt tekinti az első olyan kereskedelmi tranzakciónak, amelyben a bitcoin volt a csereeszköz; a bitcoinpizza-nap (Bitcoin Pizza Day) évről évre ennek állít emléket.

A cikk írásakor közel két éve nem látott szintre emelkedett a kriptovaluta, így egyetlen bitcoin 45 000 dollár/200 000 lej fölött jár (a cikk véglegesítésekor bezuhant az árfolyam 42-43 ezer dollár környékére, de a cikkben a nagyobb számokkal számolok tovább). Ez azt jelenti, hogy a pizzáért kifizetett tízezer bitcoin ma 450 millió dollárt, 2 milliárd lejt (húszbillió régi lejt – csak hogy félre ne értsük a nagy számokat) ér. Bár így is minden egyes bitcoinból vehetnénk egy-egy ingatlant olcsóbb romániai településeken, de ha 2021 novemberében adtunk volna túl a tízezer kriptovalutánkon, akkor az a 680 millió dollárt is túllépte volna.

A Bahama-szigetekhez tartozó Eleuthera-szigettől mintegy húsz percre található Royal Island egy megközelítőleg 170 hektáros magánsziget luxusvillákkal, SPA-val, edzőteremmel, gyönyörű strandokkal, kitűnő kilátással. Tízezer bitconból futná a 45 millió dolláros vételárra: tízszer (megvallom, a nagy számoknál én is összezavarodtam: eredetileg a teljes összeget egy szigetre „költöttem” volna, de szintén a cikk véglegesítésekor vettem észre, hogy egy nullácskát elszámoltam, így nem egy, hanem tíz szigetre futná a pénzből). Saját szigeten szürcsölhetnénk a jobbnál jobb koktélokat, elmélkedhetnénk az élet nagy kérdéseiről, s talán még pizzát is rendelhetnénk a környező szigetekről.

Ugyanígy vehetnénk tízezer darabot a Tesla leghozzáférhetőbb árú Model 3-ból, s mellé még egy Model S és egy Model X is beleférne a büdzsénkbe, hogy üthessen Elon Musk poénja: a Tesla termékskálája eredetileg Model S, E, X autókból állt volna, de a Ford keresztbe tett a Model E-nek, ezért lett belőle Model 3. Ez a vagyon ahhoz még igencsak kevés lenne, hogy egyáltalán vizet, netán pizzát vihessünk a világ leggazdagabb emberének, Elon Musknak, akinek a Bloomberg Billionaires Index szerint 2023-ban 229 milliárd dollárra gyarapodott a vagyona „csak” ötszázszor lenne gazdagabb nálunk), de ahhoz már elég volna, hogy hozzávetőleg egy súlycsoportba kerülhessünk Románia leggazdagabb magyarjával, Teszári Zoltán vállalkozóval, üzletemberrel, az RCS&RDS távközlési vállalat alapítójával.

Több forrás szerint is a pizzavásárlás 41 dollárnak felelt meg a bitcoin akkori árfolyama alapján. Ez azt jelenti, hogy a 450 millió dollárból, amit a tízezer bitcoin ma érne, Magyarország teljes lakosságának vehetnénk pizzát 41 dollár értékben (valószínűleg a nagyrészük életében nem evett és nem is fog ilyen drága pizzát enni…). Sőt, még a határon túli magyaroknak is jutna belőle! Ez volna ám az igazi kenyér-, akarom mondani pizzaszaporítás! A tízmilliós nagyságrendű szaporításon valószínűleg még maga Jézus is elcsodálkozna. Ő a Szentírás tanúsága szerint kétszer is megszaporította a kenyeret. Első alkalommal öt kenyeret és két halat szaporított meg, amiből ötezer férfi (nem számolva a gyermekeket és asszonyokat) evett és jól is lakott, a végén pedig tizenkét kosár maradékot szedtek össze (vö. Mk 6,30–44, Jn 6,1–15). A második alkalommal hét kenyeret és pár halat osztottak szét, amiből négyezren ettek és hét kosár maradékot gyűjtöttek össze (vö. Mk 8,1–10). Akinek van tízezer bitcoinja (s akinek nincs, az is), példát vehet a jézusi magatartásról!

(Nyitókép: Tengr.ai-val generálva)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?