Uniós jogokat sért az FIFA, összeomolhat az eddig ismert átigazolási rendszer
Változtatnia kell a nemzetközi átigazolási szabályokon a Nemzetközi Labdarúgó-szövetségnek (FIFA), miután az Európai Unió bírósága uniós jogokat sértő gyakorlatokat állapított meg.
A luxembourgi testülettől Lassana Diarra ügyében kértek jogorvoslatot, miután tíz évvel ezelőtt nem kapott jóváhagyást, hogy a belga Charleroihoz igazoljon. A 39 éves francia játékos megkérdőjelezte a szabályokat, a bíróság pedig igazat adott neki. „Az FIFA nemzetközi átigazolásokra vonatkozó néhány szabálya sérti az uniós törvényeket” – mondta ki pénteken a bíróság. A Reuters beszámolója alapján a testület úgy ítélte meg, hogy a kérdéses szabályok korlátozzák a hivatásos labdarúgók szabad mozgását.
Ismeretes, hogy a FIFA szabályai szerint, ha egy játékos idő előtt, jogos indok nélkül szerződést akar bontani, akkor kártérítést kell fizetnie a klubnak. Amennyiben új klubhoz igazol, akkor a kártérítés megfizetéséért közösen felelősek.
Diarra 2014-ben bontott szerződést a Lokomotiv Moszkvával, de nem kapta meg az FIFA-tól a nemzetközi átigazolási engedélyt, így a Charleroi nem iktathatta a franciát a belga szövetségnél. 2015. áprilisában az FIFA illetékes testülete 10 millió euró kifizetésére kötelezte Diarrát az orosz klub javára. Ez ellen a Nemzetközi Sportdöntőbíróságon (CAS) fellebbezett a középpályás, de nem járt sikerrel. Ennek nyomán beperelte a FIFA-t és a belga szövetséget is, kártérítést követelve, mert jövedelemkiesése származott abból, hogy a közös felelősségvállalási szabály miatt a klubok visszaléptek attól, hogy leszerződtessék. A belga hatóságok ennek nyomán kértek véleményt az unió bíróságától.
A Flashscore kiemelte, hogy a labdarúgástól 2019-ben visszavonult Diarrát ugyanaz a Jean-Louis Dupont képviseli, aki a belga Jean-Marc Bosman ügyével is foglalkozott és 1995-ben kijárta, hogy az EU-s játékosok átigazolási díj nélkül váltsanak klubot szerződésük lejártakor.
Az Európai Bíróság hozzátette, hogy az EU versenyjogi szabályai a sport irányító testületére is vonatkoznak, ami azt jelenti, hogy a FIFA csak akkor korlátozhatja a szabad versenyt az átigazolási szabályaival, ha bizonyítja, hogy ez elengedhetetlen és szükséges a piac védelméhez. Ez a bíróság szerint nem állt fenn.
A BBC alapján a bíróság megállapította, hogy a FIFA-nak nem kellene a meglévő nemzetközi átigazolási igazolási rendszert használnia, mert az gátolja a játékosokat abban, hogy ott dolgozzanak, ahol szeretnének. Aláhúzták, hogy a FIFA szabályainak bizonyos részei változtatásra szorulnak, hogy az EU-s követelményeknek megfeleljenek.
A FIFA a DPA hírügynökség szerint örült az ítéletnek, úgy vélik ugyanis meg, hogy átigazolási politikájuk alapelvei legálisak. „A határozat csak két paragrafust kérdőjelez meg” – közölte a sportági szervezet, hozzátéve, hogy az érintett felekkel együttműködve kielemzik majd a bírósági döntést még mielőtt további véleményt mondanának róla.
CSAK SAJÁT