Tovább éltetik Domokos Pál Péter hagyatékát – Közeledik az Ezer Székely Leány Napja

Szombaton, az Ezer Székely Leány Napján újra színes népviseletekbe öltözött hagyományőrző csoportok töltik meg a csíksomlyói Hármashalom-oltár előtti térséget. A szervezők több ezer résztvevőre számítanak, a gyerekekre, családokra külön figyelmet fordítanak majd.

Szebbé teszi Csíkszereda közösségi életét az Ezer Székely Leány Napja – mondta el az eseményt felvezető szerdai sajtótájékoztatón Korodi Attila, a hargitai megyeszékhely polgármestere.

Minden részletet megosztottak a szervezők | A szerző felvétele

„Már pénteken, a Székely Népviselet Napján nemcsak Csíkszeredában, hanem egész Székelyföldön és a világ különböző pontjain a székely embereknek meghatározó része felveszi a viseletet. Szombaton az Ezer Székely Leány Napján kint örülhetünk a népdaloknak, a viseletnek, a közösségi életnek, hangulatnak a csíksomlyói nyeregben” – fogalmazott a csíkszeredai városvezető.

Mint hozzáfűzte: a résztvevő hagyományőrző csoportok a megszokott forgatókönyv szerint lovas szekerekkel, huszárok felvezetésével a Szabadság térről mennek a csíksomlyói kegytemplomba a negyed tízkor kezdődő megnyitót követően. Korodi Attila kitért arra is, hogy a csíksomlyóra vonulás idején több útszakaszon lezárás lesz. Így fél 9-től 10 óráig a Temesvári súgárút és a Szív utca érintett részei, valamint 9 és 10 óra között a Kossuth Lajos utcán, a Márton Áron utcán és a Szék útján is forgalomkorlátozásra kell számítani.

„Arra kérjük a Csíkszeredába érkezőket, az itt lévőket, hogy ebben az idősávban figyeljenek arra, hogy ez zárt övezet lesz, és tiszteletben tartva a felvonulást, biztonságban tudjuk ezt az egy órát megszervezni” – emelte ki Korodi Attila. Mint hozzáfűzte: az események online videóközvetítés által is követhetők lesznek a Hargita Néptáncszínház hivatalos közösségi oldalán. Ezen kívül a Kossuth Rádió egész nap a helyszínen lesz és több alkalommal bejelentkezik a rendezvényről.

Létszámban gyarapodó esemény

Mint a Hargita Néptáncszínház igazgatója, András Mihály fogalmazott: az Ezer Székely Leány Napja létszámban gyarapodó és programban gazdagodó esemény.

„Azt ajánljuk mindeninek, hogy nyugodtan jöjjenek a családjaikkal együtt, a gyerekeknek is lesznek programok, ügyességi játékok, kézműves foglalkozások, népi mesterség-bemutatók. Lesznek olyan mesterségek, amiket ki lehet próbálni, kézműves vásár lesz, kinyitnak a lacikonyhások is. Az esemény kicsúcsosodik közös játékban és közös táncban, ahova mindenkit meghívunk, minden résztvevőt, ha népviseletbe jött, ha nem. A közös tánc és játék után szokás szerint egy nagy csoportképre hívunk meg mindenkit, aki népviseletbe van öltözve. Zárásként pedig Csíkszentkirály, a mostani tiszteletbeli házigazda továbbadja a stafétát” – mondta el az intézményvezető. Hozzátette: a Hármashalom-oltár előtti színpadon közel harminc együttes kap lehetőséget a bemutatkozásra.

Székely Ernő, a tiszteletbeli házigazda Csíkszentkirály polgármestere megemlítette, hogy 1990-ben, a község szülöttje, Csíkszereda rendszerváltás után első szabadon választott városvezetője, László Pál volt az, aki kezdeményezte a kommunizmus alatt betiltott Ezer Székely Leány Napja újjáélesztését.

A Hargita Megyei Kulturális Központ ebben az évben társszervezőként vesz részt a rendezvényen. Mint az intézmény igazgatója, Ferencz Angéla rámutatott, azokon a településeken, ahonnan érkeznek fellépők, résztvevők, hosszas elkészület, több hónapos próbafolyamat előzi meg ezt a napot.

„Azáltal, hogy részt veszünk ezen a rendezvényen, felvesszük a viselet egy darabját vagy teljes székely ruhát, tulajdonképpen egy szeretetteljes kijelentést teszünk, ami azt jelenti, hogy egy szándék és egy döntés fogalmazódik meg. Azt üzenjük, hogy én közétek tartozom, tisztelem ezt a kultúrát és azt az értékrendet, amelynek a manifesztuma maga a nagy rendezvény” – osztotta meg gondolatait Sógor Enikő, Csíkszereda alpolgármestere.

Az esemény programja:

09.00 – Gyülekező a Szabadság téren
09.15 – Megnyitó, köszöntő, a csíkszentkirályi néptánccsoportok táncösszeállítása, közös tánc
09.45 – Felvonulás a csíksomlyói Kegytemplomba
11:00 – 12:00 – Ünnepi szentmise
12:00 – Felvonulás a kegytemplomból a nyeregbe
13.00 – Megnyitó
13.30 – Hagyományőrző néptánccsoportok előadásai
15.30 – A csíkszentkirályi néptánccsoportok, a Hargita Székely Néptáncszínház és a Hargita Együttes Ifik Néptáncegyüttes előadása, ünnepi köszöntő
16.15 – Közös játék és tánc, közös fotó készítése a népviseletbe öltözöttekkel
17.00 – Esketőszékek átadása
17.10 – Hagyományőrző néptánccsoportok előadásai

13.00 – 18.00 – Népviseleti kiállítás, beöltözés székely népviseletbe és fotózás, kézműves kiállítás és vásár, mesterségbemutatók, ügyességi játékok.

A Csíki Trans Kft. buszjáratot indít szombaton Csíkszeredából az autóbusz pályaudvartól a csíksomlyói gyermekotthonig. Indulás Csíkszeredából: 10.00, 11.00, 12.00 órakor. Útvonal: Autóbusz pályaudvar, Asirom, Csíki Játékszín, Mikó Vár, Testvériség sugárút, Nest, Márton Áron Főgimnázium, Csíksomlyó. Visszaút Csíksomlyóról: 17.00, 18.00, 18.30-kor. Útvonal: Csíksomlyó, Márton Áron, Posta, Hargita utca, Városi buszállomás, Asirom, Csíki Játékszín, Mikó-vár, Testvériség sugárút. A székelyruhában utazóknak a szállítás ingyenes!

(Borítókép: Archív | Gábos Albin)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?