Többszörös kovásznai siker a Bessenyei István Országos Diákszínjátszó Fesztiválon
Három napon keresztül idén is Szatmárnémeti volt a romániai magyar diákszínjátszás fővárosa: március 9 és 11 között ugyanis a Kölcsey Ferenc Főgimnázium adott otthont a Bessenyei István országos Diákszínjátszó Fesztivál harmadik kiadásának.
Az egykori, nagy sikerű ODIF feltámasztásaként harmadik éve ad otthont a diákszínjátszó fesztiválnak a legnagyobb szatmári középiskola. A Kölcsey Ferenc Főgimnázium és a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulat együttműködésében szervezett fesztivál több egyszerű versenynél. Találkozóhely, ahol a diákok szakemberektől kaphatnak visszajelzéseket előadásaik kapcsán, workshopokon fejleszthetik magukat. Emellett pedig barátságok szövődnek, a jó hangulatú három napot pedig még hónapokig emlegetik. „A harmadik alkalom azt jelenti, hogy életképes, fejlődik ez a fesztivál, amely egyszere találkozó, verseny, szakmai műhely, de mindenek felett azok számára találkozási lehetőség, akiknek a diákszínjátszás szívügye. Minden évben elmondom azt, hogy a diákszínjátszás csak akkor él, ha mögötte elkötelezett pedagógusok, színészek állnak. Ezt a műfajt sehogy másképp nem lehet művelni, csak végtelen nagy szeretettel. Ezt pedig ti tudjátok a legjobban kedves kollégák és színjátszók! Ettől a szeretettől, lelkesedéstől válik megismételhetetlen csodává, a maga nemében egyedivé minden egyes diákelőadás. Ez a lelkesedés ragadja magával a szervezőket, a zsűri tagjait, akik három napig veletek együtt gyakorlatilag beköltöznek az iskolába megélni a csodát” - köszöntötte még pénteken a diákokat és az őket kísérő tanárokat a megnyitón Pataki Enikő, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium igazgatónője.
Bessenyei Gedő István – a fesztivál névadójának, Bessenyei István színésznek, színházigazgatónak a fia -, a Harag György Társulat igazgatója édesapja szavait idézte: „A diákszínjátszásban a diák szón van a hangsúly.” A diákok, az ő fejlődésük ál a középpontban. Mert megtörténik, hogy a diákszínjátszóból színész lesz felnőttként, de erre alacsony az esély. Viszont a színjátszókörben elsajátított tudást, bátorságot, színpadi jelenlétet felnőttként szinte minden területen hasznosítani lehet.
Az idei fesztiválon 11 csapat vett részt: a Színarany Amatőr Színjátszó Csoport (Arany János Elméleti Líceum, Nagyszalonta), a Tinikomédiások (Cserey-Goga Technológiai Líceum, Kraszna), a Fordított Patkó (Bethlen Gábor Főgimnázium, Nagyenyed), a Kőrösi Csoma Sándor Diákszínpad (Kőrösi Csoma Sándor Líceum, Kovászna), a Berekenye Színjátszó Csoport (Gheorghe Pop de Băsești Technológiai Líceum, Szilágycseh), a Maszk (Aurel Popp Művészeti Líceum, Szatmárnémeti), eReSz (Marosvásárhelyi Református Kollégium), a Ködik (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, Szatmárnémeti), a Fantázia (Lucian Blaga Elméleti Líceum, Szászrégen), a Bartók Diákszínpad (Bartók Béla Elméleti Líceum, Temesvár) és a Szuffla (Benedek Elek Pedagógia Liceum, Székelyudvarhely).
A diákok klasszikus darabokat és saját írásokat is előadtak, produkcióikban épp úgy jelen voltak az élet nagy kérdései, mint a diákélet gondjai-bajai, kezdve a szerelemtől a szülőkkel és iskolatársakkal létező kapcsolatig. A színházi szakemberekből álló zsűri – mint mindig – most is nehéz helyzetben volt. A díjkiosztást vasárnap délben tartották, ekkor derült ki, hogy a kovásznai Körösi Csoma Sándor Diákszípad Ágnes Asszony előadása lett a fesztivál legjobbja, a második helyen a marosvásárhelyi Refi Színpad diákjai végeztek a Merni vagy nem merni című előadással, míg a harmadik helyen a székelyudvarhelyi Szuffla végzett – ők a Reszet című előadással érkeztek a fesztiválra.
A legjobb női főszereplő díját Fejér Orsolya (Körösi Csoma Sándor Diákszípad, Kovászna) kapta, a legjobb férfi főszereplő díját pedig Lutsch István Barna, (Refi Színpad, Marosvásárhely) kapta.
A fesztivál legjobb női mellékszereplője König Gloria (Bartók Diákszínpad Temesvár) lett, a férfi mellékszereplő kategóriában pedig Nagy Milán Erol (Színrany Amatőr Színjátszó Társulat, Nagyszalonta) volt a legjobb.
A Harag György Társulat Zsehránszky István különdíját Buta Csaba Sándor ( Fantázia Szászrégen) kapta, míg a pedagógusoknak járó Bessenyei István emlékdíjat a marosváráshelyi Refi Színpad lelke, Márton Csilla kapta.
A fesztivál 2026-ban is visszatér: akkor is május második hétvégéjén tartják meg a tanügyminisztérium versenynaptárában is szereplő megmérettetést.
CSAK SAJÁT